ענת ג'ורג'י
יסמין גואטה
רז סמולסקי

"אני מאמין בצדקתנו", אמר היום מנור גינדי יממה לאחר ששוחרר מהמעצר. "גינדי השקעות היא חברה שפועלת בשקיפות וביושרה. אני מאמין שהאמת תצא לאור. החברה שורבבה לפרשה בטעות, אין לנו יד ורגל בפרשה הזאת. אין לי ספק שזה מה שיתברר בסופו של דבר והחברה תצא מזה".

מנור גינדי ואורי לוי, בעלי השליטה בחברה הציבורית גינדי השקעות, נעצרו בחשד למתן שוחד לעורך הדין רועי בר על מנת שיקדם בעיריית ראשון לציון פרויקט בנייה - כך הודיעה הבוקר החברה לבורסה.

כתבות נוספות באתר TheMarker

"תואר שני במינהל עסקים - בזבוז זמן"

הכירו: ה-waze של הקניונים

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

איפה הכי זול להזמין מלון בחו"ל?

בהודעה שפירסמה גינדי השקעות השקעות, נאמר: "ביום 3 בפברואר, 2014, נעצרו מר מנור גינדי ומר אורי לוי, מנכ"לים משותפים בחברה ומבעלי השליטה בה וכן נאספו מסמכים שונים ממשרדי החברה. גינדי ולוי, שוחררו ביום 4 בפברואר 2014, למעצר בית בערבות ובתנאים מגבילים נוספים. כמו כן, נחקר מר אייל פרידמן מנכ"ל משותף בחברה ומבעלי השליטה בה. ילמיטב ידיעת החברה, נושאי המשרה האמורים נחקרו מכוח היותם מנהלים בחברה בת בשליטה ובבעלות מלאה של החברה.

"למיטב ידיעת החברה, עניינה של החקירה הינו חשד לביצוע לכאורה עבירות שונות על חוק העונשין, התשל"ז-1977 ובכלל זה, מרמה, קבלה ומתן טובות הנאה והלבנת הון, לעורך דין הקשור לעיריית ראשון לציון ובקשר עם פרויקט בו הייתה מעורבת חברה בת של החברה בראשון לציון שהסתיים בשנת 2009.

מנור גינדי (מימין) ואורי לוי בבית המשפט, שלשוםצילום: עופר וקנין

"להערכת החברה, נכון למועד דו"ח זה, בהתנהלותה של החברה הבת ו/או בהתנהלותם של נושאי המשרה בחברה ובחברה הבת בפרשה האמורה, לא נפל כל רבב ודופי וכי לאחר בירור העובדות יתברר כי שמם שורבב לפרשה בשוגג".

עו"ד רועי בר שוחרר

בתוך כך, עו"ד רועי בר השתחרר היום ממעצר. יחידת להב 433 של המשטרה הודיעה כי בר יובא בפני שופט לצורך שחרורו בתנאים מגבילים, זאת למרות שעל פי החלטת בית המשפט הוא ישהה במעצר עד ליום חמישי. יחידת להב 433 של המשטרה הודיעה אתמול כי "השחרור המוקדם מבוסס על איזון ראוי בין צרכי החקירה וזכויות חשודים ואינו קשור להתפתחות החקירה או לתשתית הראייתית עליה ביסס בית המשפט את החלטתו להאריך את מעצרו".

דברי עו"ד בר ביציאה מהמעצר הערב: "התחושה זרה וקשה. אתה פועל כל חייך בצמידות לחוק ולמען האינטרס הציבורי ולפתע נקלע לחשדות כאלה. אני סומך על רשויות החוק, נאפשר להם לסיים את עבודתם ואז נוכל לדבר אתכם בצורה מפורטת יותר. שיתפתי פעולה באופן מלא עם החוקרים ואמשיך לעשות כן. אני בטוח בצדקת דרכי ובחפותי".

עו"ד רועי ברצילום: עופר וקנין

סנגורו של בר, עו"ד גיל דחוח מסר: "עו"ד בר הינו אחד מעורכי הדין המובילים בתחום התכנון והבנייה ומתוקף תפקידו ייצג נאמנה את העיריות תוך שמירה על האינטרס הציבורי. אנו סומכים על הרשויות שיבצעו בדיקה מהירה ומקיפה ומאמינים כי בסיומה יגיעו אף הן למסקנה שעו"ד בר פעל על פי הדין".

נשות הקבלנים התלוננו: "עצרו אותם כשהם אזוקים כאויבי הציבור"

אתמול הוארך צו איסור הפרסום על שמות הקבלנים הגדולים המעורבים בפרשת השחיתות לכאורה בעיריות ראשון לציון ורחובות. בשעות הצהריים המאוחרות שיחררה המשטרה את החשודים בפרשה למעצר בית שיימשך שבוע למעט נחקר אחד, עמי פרץ מנכ"ל חברת בוני התיכון, שנחקר ושוחרר לביתו כבר שלשום ולא הובא כלל בפני שופט.

צו איסור הפרסום על שמותיהם של הקבלנים אמור היה להסתיים אתמול בשעות אחר הצהרים, אך ברגע האחרון החליטה שופטת בית המשפט המחוזי בלוד, שירה בן שלמה, להאריכו ביום נוסף. זאת, לאחר שהחשודים הגישו לבית המשפט בקשה שלא לפרסם את תמונותיהם מובלים לבית המשפט כשהם אזוקים. קודם לכן שלחו נשות שניים מהקבלנים החשודים מכתב לכלי התקשורת, ובו בקשה מיוחדת שלא לפרסם את תמונות בעליהן אזוקים. השתיים מתחו ביקורת על התנהלות המשטרה, שבחרה לעצור אותם בשעות הבוקר בנוכחות ילדיהם הקטנים.

"אנו פונות אליכם בפנייה אישית זו ובזעקה נרגשת בשמם של ילדינו", כתבו הנשים. "אתמול בשעות הבוקר המוקדמות התעוררנו לדפיקות בדלת של מספר שוטרים כשהם מצוידים בצו מעצר וצו חיפוש. בעלינו (השמות המלאים עדיין אסורים לפרסום; י"ג), אנשים נורמטיביים שמעולם לא היו מעורבים בכל עניין משטרתי מכל סוג, הובלו לניידת משטרה. מאוחר יותר ולעיני כלי התקשורת, הובלו (בעלינו; י"ג) בצעידה ארוכה ומשפילה מחניית בית המשפט כשהם אזוקים בידיהם וברגליהם כאויבי הציבור ואחרוני הפושעים, בליווי שוטרים האוחזים בכלי נשק ובמסדרונות בית המשפט כאשר מצלמות הטלוויזיה, העיתונות וכלי התקשורת האחרים מסקרים את צעידתם אחד אחר השני, בחוסר אונים ובפנים מושפלות".

נשות הקבלנים הוסיפו כי "באשר לשיקול דעתה של המשטרה והמידתיות שהופעלה על ידה שלא לאמר אינטרסים שיכול ועומדים מאורחי התנהלות זו, ננשך שפתיים ולא נאמר דבר ואף חצי דבר. אנו משוכנעות שפרשה זו תסתיים בקול ענות חלושה ויתגלה כי לא היו דברים מעולם, אך פנייתנו אליכם נעשית אך ורק מתוך מצוקה כנה".

שירות בתי סוהר הגיב לטענות הנשים ואמר כי "כבילת העצורים נעשתה בהתאם להערכת מסוכנות התואמת לתנאי המקום".

זכויות הבנייה הוגדלו בכ–40%

החקירה מתמקדות בשלושה פרויקטים, שניים בראשון לציון ואחד ברחובות. לפי החשדות, הקבלנים העבירו לבר שוחד מסוגים שונים כדי לקדם אינטרסים בוועדות המקומיות.

הפרויקט הגדול מבין השלושה הוא הפרויקט במערב רחובות. הקבוצה שמקדמת את הפרויקט מחזיקה בקרקע במערב לרחוב משה פריד המיועדת לבנייה של 432 יחידות דיור, לאחר שזכתה בו במכרז של רשות מקרקעי ישראל ב-2011 ב–71 מיליון שקל. ביוני 2013 אישרה הוועדה המקומית לתכנון ובנייה להגדיל את הפרויקט ל–620 יחידות דיור – תוספת של 188 שמהווה כ–43% מהפרויקט.

ראשון לציוןצילום: ניר כפרי

סנגור החשוד, שהוא אחד מבעלי הקבוצה, עו"ד ז'ק חן ממשרד חן, יערי, רוזן, עוזר מסר בתגובה: "חקירת המשטרה מתמקדת בניגוד עניינים שבו פעל על פי החשד עו"ד חיצוני של עיריית ראשון לציון ועיריית רחובות. במסגרת חקירת הפרשה הזו מבקשת המשטרה לבדוק אם ניתנו לו טובות הנאה כלשהן על ידי קבלנים ביניהם גם מרשי. טובת הנאה כזו מעולם לא ניתנה על ידי מרשי, ולפיכך אנו בטוחים שזו תהיה גם מסקנת המשטרה כאשר היא תסיים את עבודתה".

שני פרויקטים נוספים נמצאים בראשון לציון והם נבנו בעשור הקודם, האחד הוא פרויקט מגדל בן 25 קומות ושבו 77 יחידות דיור החברה היזמית נכנסה לפרויקט לאחר שרכשה באוגוסט 2006 מחצית מהזכויות בו וקידמה אותו עם חברה נוספת, שזכתה במגרש במכרז שפירסמה העירייה.

החברה היזמית מסרה בתגובה: "החברת והעומדים בראשה פעלו תמיד באופן הראוי והתקין ביותר, בהתאם להוראות כל דין. היא לא השתתפה כלל במכרז של הפרויקט המדובר. החברה נכנסה לפרויקט כשנה לאחר שזכה במכרז יזם אחר ונכון למועד כניסתה לפרויקט הושלם הליך התכנון. כל הסדר שכר טרחה עם עו"ד בר ומשרדו הוסדר לפני הצטרפותה של החברה לפרויקט, ולא היו לה יד ורגל בעניין. אנו סומכים על הרשויות כי ישלימו את הבדיקה ויגיעו לחקר האמת במהירות וביעילות".

עו"ד ציון אמיר סניגורו של החשוד, שהוא מבעלי החברה שזכתה במכרז מסר בתגובה: "מדובר במעצר מיותר לחלוטין. יחד עם זאת במובן מסוים מברכים על עצם חקירת המשטרה כי היא תביא לגילוי האמת והוכחת טענותיו של מרשי כי פעל באופן ראוי מכל פגם".

הפרויקט האחרון הוא של חברת בוני התיכון, פרויקט ראשון הקטנה שהחלה החברה לבנות ב–2004 וכולל שלושה בניינים ובהם 216 יחידות דיור. החברה מסרה בתגובה: "מנכ"ל החברה נחקר ושוחרר לביתו עוד באותו היום על ידי קצין משטרה ולא הובא כלל בפני שופט. מנכ"ל החברה כופר בחשדות שבגינן נחקר, שעניינן נובע מעסקה שבוצעה לפני כעשר שנים".

עורך דינה של עיריית רחובות, עו"ד רונאל פישר, התייחס לדברים: "הנושא נמצא תחת חקירה ומונח בפני בית המשפט הנכבד ואין זה ראוי כי עיריית רחובות תתייחס לפרט או לטענה כלשהי העולים לכאורה מהחומר. ככלל יאמר כי עיריית רחובות פעלה בנושא זה, כבכל נושא, על-פי הדין, על-פי הנהלים באופן שהוא למעלה מהראוי ביותר. בהתנהלותה של עיריית רחובות אין כל רבב, וזאת אף לשיטת המשטרה שלא חקרה איש מאנשי העירייה כחשוד בדבר".

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker