שר השיכון חושף: סבסוד המע"מ לרוכשי דירות שוב על שולחן הדיונים

ההתנגדות החריפה במשרד האוצר לרעיון "מחיר המטרה" הביאה את פקידיו לשקול בשנית את רעיון סבסוד המע"מ בעסקות רכישה של דירות חדשות אשר נדחה על ידם בעבר

נמרוד בוסו
נמרוד בוסו

שר השיכון אורי אריאל חשף הבוקר (ד') כי רעיון סבסוד המע"מ לרוכשי דירות חדשות, אשר נדון בעבר ונדחה, חזר לעמוד במוקד דיונים בין באוצר ומשרד השיכון כדרך להורדת מחירי הדיור. כזכור, כיום עומד המע"מ על כ-18%. "ממשלת ישראל תכניס את ידה לכיס ותשים כסף על השולחן כדי להוריד מחירים. דרך כספי הממשלה נעזור להורדת המחירים. וזה יקרה לקראת 2015", אמר השר בכנס מנהלים בכירים של הציונות הדתית בים המלח.

עוד הוסיף אריאל כי "אין לנו אפשרות לחכות ארבע שנים כדי ששוק הדירות יתייצב. מדינת ישראל תוסיף כסף כדי להוריד מחירים, דרך פחות מיסוי, השתתפות בפיתוח קרקעות, מענקים וסבסוד".

לדברי גורם הקשור בעניין, בימים אלה נבחנות במשרדי השיכון והאוצר שלוש חלופות שאחת מהן צפויה להתקבל בשבועות הקרובים, כאפשרות המועדפת להתמודדות עם בעיית מחירי הדיור: הראשונה היא קביעת מחירי המטרה, לפיה ייקבע במסגרת מכרזי הקרקע של המדינה מחיר גג לדירה שממנו לא יוכלו הקבלנים לחרוג. על אף התמיכה שלה זוכה היוזמה הן במשרד השיכון והן במועצה הלאומית לכלכלה, באגף התקציבים במשרד אוצר מתנגדים לה באופן חריף. אפשרות שנייה, שגם היא עלתה בעבר, היא סבסוד המע"מ בעת רכישת דירה, ואפשרות שלישית היא סבסוד עבודות הפיתוח על ידי המדינה.

"האופציה של סבסוד המע"מ חזרה לשולחן בגלל ההתנגדות החריפה באוצר לרעיון מחירי המטרה", סיפר הגורם, והוסיף כי גם בנקודה זו לא ברור האם המע"מ יסובסד עבור כלל הדירות החדשות, או רק עבור רוכשי דירה ראשונה. "בכל מקרה היקף ההשקעה הכספית של המדינה בנושא צפוי להגיע לפחות לעשר ספרות".

אורי אריאלצילום: עופר וקנין

בהתייחסות למחירי הדיור ציין אריאל כי ב-2014 לקראת סוף השנה המחירים יתייצבו וב-2015 יתחילו לרדת. לטענת אריאל האשמה במחירי הדיור הגבוהים נעוצה בהתנהלות ממשלת אולמרט בעיקר בתחום התכנון. "העובדה שלא בונים היא כתוצאה מחוסר תכנון של אולמרט", האשים.

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker