"אנחנו רוצים שהמשפחות הצעירות יבנו בעמק יזרעאל ולא בברלין"

בכנס סוער שיערך בתל אביב תקפו ראשי התנועה הקיבוצית את רשות מקרקעי ישראל על הקפאת הבנייה המתמשכת בשטחי הקיבוצים ■ רמ"י: "התנועה הקיבוצית בוחרת לזרות חול לא רק בפני אזרחי המדינה אלא בפני בניה שלה"

נמרוד בוסו
נמרוד בוסו
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

אמירות חריפות נגד מדיניות רשות מקרקעי ישראל (רמ"י) ומשרד השיכון נשמעו בכנס הסברה שערכה התנועה הקיבוצית הבוקר (ד') בצוותא במרכז תל אביב, בנושא מה שמוגדר על ידי אנשי התנועה כ"הקפאת בנייה" המתמשכת כבר למעלה משנה, שלטענתם גזר המינהל על הקיבוצים.

"באנו לכאן היום להסדיר אחת ולתמיד את מערכת היחסים עם המנהל", אמר מזכ"ל התנועה איתן ברושי. "הבניה בקיבוצים הוקפאה בשנים האחרונות ברחבי הארץ בטענות שונות ומשונות, בעוד המדינה נכנעת לבדואים, מתקפלת בפני המתנחלים ומיטיבה עם החרדים. אסור למדינה לקפח את הקיבוצים וההתיישבות – אנחנו, ששומרים ומסמנים את גבולות המדינה היינו ועודנו מגש הכסף". עוד לדבריו "בעת שמצוקת הדיור פוגעת בצורה אנושה בסיכויי הדור הצעיר לבנות בארץ הזאת, אנחנו רוצים שהמשפחות הצעירות יבנו בעמק יזרעאל ולא בברלין".

את הכנס ערכה התנועה על רקע דיוניה האחרונם של הוועדה שמינה שר השיכון אורי אריאל, בראשות מנהל המנהל בנצי ליברמן, אשר צפויה להמליץ בימים הקרובים על מתווה חדש לבנייה למגורים בקיבוצים בתוך משבצת המגורים. הוועדה מונתה בעקבות צו הקפאת בנייה שהוציא ליברמן לעשרות מבנים בקיבוצים, לאחר שלמנהל הגיע מידע לפיו בעשרות קיבוצים מתקיימת בניית בתים למגורים מכוחו של הסכם פנימי בין הקיבוץ והחבר הבונה, אך מבלי לידע את המנהל בעל הקרקע כפי שמחייבות החלטות המינהל.

בכך, נמנעו החברים מלשלם דמי חכירה מהוונים בשווי שעשוי להגיע למאות אלפי שקלים ואף למיליון שקלים למשפחה באזורי מרכז הארץ שבהם ערכי הקרקע גבוהים. את עצם בניית הבתים גילה המינהל לפני קצת יותר משנה, בעקבות פניית רשות המסים בעניין, ובעקבות זאת הגיע הצעד החריף של ליברמן, אשר בלם את המשך הבנייה עד היום.

מירב גורדון, שבניית ביתה הוקפאה בקיבוץ גלאון שבאזור קריית גת, סיפרה בכנס כי "לפני שנה וחצי הגשנו תכניות לבנות בית, הקיבוץ אישר – ומאז אנחנו ממתינים וממתינים ורב הנסתר על הגלוי. חוסר הודאות הזה נמצא כבר שנתיים במחוזותינו – רק בקיבוץ גלאון אנחנו קהילה של 39 משפחות שממתינות. בשבילנו זאת לא עסקה נדל"נית -מבחנתנו זה מקום שאנחנו רוצים לבנות בית ולחיות בו. ברור לכולם שחשיבות העצמת ועיבוי הפריפריה היא משימה לאומי ועם זאת עדיין יש הקפאה".

איתן ברושיצילום: דניאל צ'צ'יק
מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

לדברי ברושי, "לא באנו לבקש טובות אלא זכויות. עלינו להסיר את המכשולים הבירוקרטיים ועכשיו הזמן להתערב - ערב ההחלטה שאמורה ליפול בהכרעה היסטורית גם לתנועה הקיבוצית וגם למדינה. כל החלטה לא הוגנת שלא תביא לצמיחה וגידול תוציא אותנו למאבק חסר פשרות".

בכנס דיברו כמה מוותיקי הלוביסטים של המגזר החקלאי בעשורים האחרונים, בהם ח"כ לשעבר אבשלום (אבו) וילן ממרצ, המכהן כיום כיו"ר איגוד החקלאים, אשר אמר: "זכותנו לשמור על אורח חיינו הקיבוציים. הגיע הזמן לפתור את סוגית הבניה ועכשיו הגיע הזמן להיפרד לשלום מן המנהל", וכן שר החקלאות לשעבר שלום שמחון שאמר כי "צריך לבטל את מנהל מקרקעי ישראל".

גם מאיר צור, מזכ"ל תנועת המושבים הגיע כדי להביע תמיכה ואמר כי "המאבק הרבה יותר רחב מנושא הקרקעות ונוגע לכל תחומי ההתיישבות. אנחנו אתכם במאבקכם מול הממשלה". מרשות מקרקעי ישראל נמסר בתגובה: יש להביע צער על כך שהתנועה הקיבוצית בוחרת לזרות חול לא רק בפני אזרחי המדינה אלא בפני בניה שלה- חברי הקיבוצים ואלו השוקלים להצטרף לשורותיה. בשנתיים האחרונות אושרו על ידי רשות מקרקעי ישראל 1786 היתרי בנייה בקיבוצים כאשר רק סביב 300 היתרים קיימת בעייתיות הנידונה בימים אלה. רשות מקרקעי ישראל אוכפת את החלטות בג"ץ, היועץ המשפטי לממשלה וממשלת

ישראל ופועלת לדאוג כי כפי שאזרח בעיר או במושב משלם על הקרקע עליה הוא בונה את ביתו, כך גם יעשו המצטרפים החדשים לקיבוץ.

"בניגוד לשקיפות המלאה שמפגינה הרשות, בוחרים חלק מהקיבוצים להסתיר את חובת תשלום הקרקע מהמצטרפים החדשים ובכך היא חושפת אותם לתשלום משמעותי אליו הם לא התכוננו. המפעל הקיבוצי הוא חשוב ומשמעותי בעיני הרשות והיא תמשיך לדאוג לאנשי הקיבוצים ולדור העתיד בקיבוץ למרות התנהלות לא אחראית ולא סבירה מצד חלק ממנהיגי הקיבוצים".

אבשלום וילן, מזכ"ל התאחדות חקלאי ישראל
אבשלום וילן, מזכ"ל התאחדות חקלאי ישראלצילום: תומר אפלבאום

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker