בכירי חברות הנדל"ן: "אין בועה במחירי הדיור - ואין סיבה שהמחירים לא יעלו"

בכירי חברות הנדל"ן השתתפו בפורום דן אנד ברדסטריט שהתקיים לסיכום 2013 בענף והביעו אמון בשוק ■ מנכ"ל שיכון ובינוי: "הדבר היחיד שעוצר את המחירים כרגע זה יכולת הקנייה"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

בתשע השנים האחרונות לא חלה עלייה ריאלית בשכר, לעומת מחירי הדירות שעלו בכ-46% - אלה הנתונים שהוצגו אתמול (ב') בפני משתתפי פורום מנהלי חברות נדל"ן שערכה דן אנד ברדסטריט לסיכום 2013.

מהנתונים עלה עוד כי בשנתיים האחרונות לא היה גידול במספר המשרות במשק וב-1,000 החברות הגדולות במשק חלה עלייה של אחוז אחד בלבד במספר המשרות. למרות הנתונים העגומים והצפי לעליית הריבית ב-2015, משתתפי הפורום אינם חושבים שישנה בועה במחירי הדיור.

"בחלוקה גיאוגרפית אני חושב שתל אביב נמצאת בבועה. במקומות אחרים אנחנו באיזון ויציבות", אמר חנן מור, יו"ר קבוצת חנן מור. אוהד דנוס, יו"ר לשכת שמאי מקרקעין בישראל, הסכים כי אין בועה בשוק הדיור והוסיף: "אפשר לראות שעיקר העלייה הוא במרכיב הקרקע והמדינה היא המרוויחה הגדולה מעליות המחירים. העלייה מובנת נוכח העובדה שהמדינה כשלה לייצר היצע קרקעות שיכולות לרכך את העליות".

"אין סיבה שהמחירים לא יעלו. הריבית נמוכה, ההיצע נמוך ויש הרבה זוגות צעירים. הדבר היחיד שעוצר את המחירים זה יכולת הקנייה", טוען תמיר דגן, מנכ"ל שיכון ובינוי נדל"ן מקבוצת אריסון. סיבה נוספת לעליות המחירים לפי חיים פייגלין, מנכ"ל צמח המרמן, היא הרגולציה: "יש שיטפון של רגולציה, של כיבוי אש, תקני בנייה ירוקה, נגישות. זה משפר את הבניינים אבל גם מייקר אותם. יש בועת מיסוי. יש פירמידת מיסוי מתוחכמת. אנחנו מעבירים מהצרכנים היטלים בשווי מיליארדי שקלים לשלטון המרכזי".

משתתפי כנס דן אנד ברדסטריטצילום: קובי קנטור

אורן הוד, מנכ"ל אפריקה מגורים, סיכם: "בתהליך ייצור דירה ישנם שלושה חסמים: הראשון הוא הקרקע, שלא משוחררת בכמויות מספיקות - במסגרת תוכנית מתאר תל אביב 2025, למשל, יתווספו לעיר 40 אלף יחידות בעשור ולדעתי זה לא מספיק. החסם השני הוא הרגולציה - מי שקונה קרקע לא יודע כמה זמן ייקח לו להוציא היתר בנייה וזמן עולה כסף. לבסוף, תהליך הייצור - כוח האדם בו הוא פקטור מאוד משמעותי. יש תוספת של תקנים ועלייה בסטנדרטים".

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

שחר זיו, שותף מנהל ב-BDO זיו האפט, ציין כי בנוסף לגורמים שמקטינים את הסיכוי לירידת מחירים דרמטית כמו הדמוגרפיה, ההיצע הקטן ושיעור הבעלות הגבוה על דירות, ישנם גורמים שתורמים לירידת מחירים - ויש להם השפעה יחסית חדה על הביטחון של הרוכשים - כמו ריבית עולה ואבטלה.

אחרי שהביעו ביטחון מלא ביציבות שוק הדיור וחוסר אמון ברצון או היכולת של הממשלה לקדם תהליכים שיורידו את מחירי הדירות, ובאופן טבעי מהפוזיציה של משתתפי הפורום כמוכרי דירות, ההמלצה שלהם לזוגות צעירים היתה לקנות דירה.

"חד משמעית התשובה היא לקנות, אבל לעשות את הקנייה בהתאם ליכולת של הכיס", אמר הוד. "דירה זה לא רק מוצר כלכלי, זה גם מוצר פסיכולוגי - זה בית ולעת זקנה זו גם הפנסיה", הוסיף מור ודנוס אמר בבדיחות שההמלצה שלו היא לקנות דירה לפני שנה כי המחירים עלו בשנה האחרונה ב-9%.

נדל"ן מניב: שוק המשרדים תנודתי, בקניונים תחרות קשה

משתתפי הפורום בתחום הנדל"ן המניב היו קצת פחות אופטימיים לגבי חוסנו של שוק המשרדים והמסחר: "בשוק המשרדים אין שינוי דרמטי, אבל אנחנו ערים לירידה בדמי השכירות של עד 5%. אני צופה שהיא תלך ותחריף לאור הבנייה המאסיבית במרכז אנחנו נאלצנו להפחית בדמי השכירות לחברות שמאיימות לעזוב", טען אבי לוי, מנכ"ל מליסרון ועופר השקעות. "בשוק הקניונים הקמנו בבאר שבע קניון עוצמתי ששינה את המפה בעיר. בבאר שבע אנחנו רואים ירידה בפדיונות ודמי השכירות אצל המתחרים שלנו עוד לפני שסיימנו לבנות".

אבי מוסלר, מנכ"ל אמות השקעות, הוסיף כי לדעתו "שוק המשרדים צפוי להיות יותר תנודתי ובשוק הקניונים אנחנו עדים לתחרות קשה בין החנויות בקניונים בגלל כניסה של גופים בינלאומיים שמוכרים סחורה במחירים מאוד נמוכים".

אבי לוי. "נאלצנו להפחית בדמי שכירות המשרדים לחברות ששאיימו לעזוב"צילום: סיון פרג'

אחת הבעיות של השוק המניב המקומי הוא הגודל הקטן שלו ומיעוט הנכסים. "אין בארץ שוק של מכירת נכסים מהותיים בנדל"ן מניב", טען לוי. "יש רק שוק של מכירות מאולצות. אנחנו מכרנו קניון כי הממונה על ההגבלים אילץ אותנו. לאזורים ואפריקה ישראל היתה בעיית מזומנים אז הן נאלצו למכור. אין שוק של עסקות שאינן מאולצות. לכן המוסדיים פועלים בחוץ לארץ".

נקודת האור החיובית שמוצא בשוק המשרדים אבי יעקובוביץ, מנכ"ל גב-ים, היא חברות ההיי-טק. "ההיי-טק פועל חזק עם ביקושים גדולים וחברות רב לאומיות. נעשו שתי עסקות גדולות של אפל בהרצליה ומיקרוסופט בחיפה".

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker