כך הפכה שכונת היוקרה של מודיעין לאטרקציה של עשירי ירושלים

המחירים עדיין לא הגיעו לטווח של הרצליה פיתוח, אבל רשימת אנשי העסקים ובכירי המגזר הציבורי המתגוררים בשכונת בוכמן במודיעין, ובהם בעל השליטה הטרי באי.די.בי, מתארכת והולכת

נמרוד בוסו
נמרוד בוסו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נמרוד בוסו
נמרוד בוסו

בדיווחים החדשותיים אודות המהלך המתמשך להעברת השליטה בקונצרן אי.די.בי מידי נוחי דנקנר, לידי איש העסקים שהיה אלמוני עד לפני כחודשיים, מוטי בן משה, עם שותפו אדוארדו אלשטיין, נראתה עובדת מגוריו של בן משה במודיעין ראויה לציון על ידי לא מעט עיתונאים. האופן שבו חזר ועלה שמה של עיר מגוריה של משפחת בן משה שוב ושוב בדיווחים העיד כי לפחות מבחינת כתבי ועורכי החדשות הכלכליות, אין מדובר בפרט טריוויה זניח אלא בעובדה שיש בה כדי ללמד משהו על האדם שעומד להפוך לאחד האנשים החזקים בכלכלה הישראלית. מבחינתם, העובדה שבן משה אינו גר בהרצליה פיתוח (כמו דנקנר), כפר שמריהו, אפקה, מושב בשרון או כל מתחם אחר שבו מקובצים שועי הארץ, אלא בעיר רגילה לחלוטין כמו מודיעין, יש בה כדי לחזק את העדויות המצטברות אודות אורח חייו הצנוע וחסכנותו.

ואולם בחינת סביבת מגוריו של בן משה, שכונת בוכמן, ובעיקר סקירת שכניו לשכונה זו, מעלה תמונה מורכבת יותר. עובדת מגוריו בשכונה היא עדות נוספת לכך שבשקט בשקט, בלי יותר מדי רעש וצלצולים, נהפכת השכונה הזו במודיעין לאחד ממוקדי מגורי היוקרה החדשים. בוכמן מרכזת לא מעט משמנה ומסולתה של עולם העסקים והפקידות הציבורית, וכן בעלי מקצועות חופשיים מצליחים בתחומם.

שכונת בוכמן במודיעין. 15-20 אלף שקל למ"ר בממוצע צילום: עופר וקניןצילום: עופר וקנין

לשם המחשה, שימו לב למספר תושבי השכונה המעורבים במהלך העברת השליטה של קונצרן אי.די.בי מידי דנקנר לידיהם של בן משה ואלשטיין, מלבד בן משה כמובן. תושב השכונה אייל גבאי, מנכ"ל משרד ראש הממשלה ומנהל רשות החברות הממשלתיות לשעבר, מונה למומחה כלכלי מטעם בית המשפט בתיק. לשם הערכת שווי החברה, שכר גבאי את שירותיה של חברת mns, שאחד מבעליה - משה חביב, הוא גם תושב השכונה. בנוסף, עסק חביב גם בבדיקת מצבו הכלכלי של בן משה, לפני שהכריע בית המשפט סופית על העברת החברה לידיו. תושב השכונה הרביעי המעורב במהלך הוא עו"ד חגי אולמן, ממשרד עורכי הדין יהודה רווה, שמונה מטעם בית המשפט כמשקיף חיצוני מטעם כונס הנכסים הרשמי. "אפשר היה לסגור את עסקת העברת אי.די.בי במכולת השכונתית", התלוצץ לפני כמה ימים אחד מתושבי השכונה.

אלא שזו רק ההתחלה. עם תושבי השכונה נמנים בין היתר גם מנכ"ל קבוצת עזריאלי יובל ברונשטיין, יו"ר דירקטוריון חברת החשמל והאלוף במיל' יפתח רון־טל, מנכ"ל בזק לשעבר אבי גבאי, הרב הראשי לישראל דוד לאו, השר לאזרחים ותיקים אורי אורבך (הבית היהודי) וח"כ יריב לוין (ליכוד־ישראל ביתנו).

"במידה רבה, בוכמן נהפכה לפרבר יוקרתי שאליו פונות השכבות המבוססות מירושלים שמחפשות איכות חיים", אומר ליאור רוט, מנכ"ל חברת משגב שיווק מתחמי מגורים בע"מ, המשווקת כיום פרויקט חדש של אשדר בשכונה. "הרבה פרופסורים ואנשי אקדמיה מהאוניברסיטה העברית רוכשים בה בית, וכך גם פקידים בכירים העובדים במשרדי הממשלה בירושלים". לדברי רוט, מתאפיינת השכונה בשיעור גבוה של חובשי כיפה, רובם ככולם דתיים לאומיים, המגיע לכשליש מכלל תושביה - חלקם הגדול ממוצא אנגלו־סקסי. "אמריקאים ובריטים עושים עלייה, לעתים בקבוצות, ישירות לשכונה, וכיום אתה יכול למצוא שם קהילות שלמות".

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי
מוטי בן משהצילום: תומר אפלבאום

מושכת את החלק 
העשיר של העיר

כיום מתגוררים במודיעין, שלאירוע הנחת אבן הפינה להקמתה מלאו 20 לפני כמה חודשים, יותר מ–80 אלף איש. כמו יתר השכונות של מודיעין, גם שמה של בוכמן ניתן לה בעקבות משרד בוכמן האדריכלים שביצע את התכנון, ושבאופן רשמי מורכב המתחם משכונת השבטים (ובעגה המקומית "בוכמן־צפון") הוותיקה יותר, המונה כיום כ–6,000 תושבים; ושכונת מוריה (בוכמן־דרום) החדשה יותר, שבנייתה החלה לפני כשבע שנים ומונה לעת עתה כ–4,500 תושבים.

אחרוני הפרויקטים של בנייה רוויה נמוכה מדורגת נבנים בה בימים אלה. חמש החברות שבונות במקום הן לוינשטיין, אביסרור, אשדר, קלוד נחמיאס ומיזם בוכמן גולד, המקודם על ידי כמה חברות שהתאחדו. מלבד מספר מצומצם של פרויקטי בנייה רוויה נמוכה, מתאפיינת השכונה בצמודי קרקע, בהם וילות ודו־משפחתיים.

אייל גבאיצילום: מוטי מילרוד

לשאלה מדוע נהפכה דווקא השכונה הזו למוקד של מגורי יוקרה משיבה סמנכ"לית השיווק של חברת לוינשטיין, שרון בן צבי, כי "מודיעין בכללותה נחשבת כיום אחת הערים המבוססות בישראל, כשאת אפיון הרמה הסוציו־אקונומית של תושביה קבעה הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה על 8 מתוך 10 (דירוג זהה לזה של הרצליה ורעננה, נ"ב). בוכמן היא שכונת צמודי הקרקע של העיר, ובאופן טבעי מושכת אליה את החלק העשיר יותר באוכלוסייה המבוססת גם כך". גורם נוסף שאינו מזיק למיתוג האזור כיוקרתי הוא העובדה שהשכונה גובלת מצדה המזרחי ביישוב צמודי הקרקע רעות, שמ–2003 משתייך מוניציפלית למודיעין, ומהווה רובע איכותי לצמודי קרקע בפני עצמו.

לדברי בן צבי, לוינשטיין בונה כיום בשכונה 73 דירות בחמישה בניינים מדורגים, ברמת מחירים של 2.3 מיליון לדירת 5 חדרים ו–2.6 מיליון עבור דירת 6 חדרים. מסקר מחירי פנטהאוזים שערכה חברת משגב מגורים עבור אחת החברות הבונות, עולה כי אלה מתומחרים כיום בשכונה בהחל מ–3.1 מיליון שקל לנכס של 160 מ"ר בנוי + 160 מ"ר מרפסת בפרויקט של אשדר, ועד ל–3.7 מיליון שקל ל–167 מ"ר בנוי + 340 מ"ר מרפסות בפרויקט של קלוד נחמיאס.

מרבית הנכסים כאמור הם צמודי קרקע, ולפחות בגזרה הזו טווח המחירים בשכונה רחוק מלהזכיר את זה של אזורי יוקרה "מסורתיים", כמו הרצליה פיתוח או אפילו רעננה. למעט מקרים חריגים, נעים מחירי הנכסים בין 2 ל–3 מיליון שקל, עם שווי ממוצע של 15–20 אלף שקל למ"ר בנוי.

יפתח רון־טלצילום: תומר אפלבאום

כך למשל, על פי נתוני רשות המסים נמכר באחרונה בית בן 5 חדרים בשטח בנוי של 110 מ"ר ברחוב ראובן, בחלק הצפוני והוותיק יותר של השכונה, תמורת 2.19 מיליון שקל, ואילו בחלק הדרומי והחדש יותר נמכר באחרונה בית בן 6 חדרים ברחוב אסתר המלכה, בשטח בנוי של כ–180 מ"ר, תמורת 3 מיליון שקל.

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker