בוכים וקונים: 111 אלף דירות נרכשו ב-2013 - שיא מאז שנת 2000 - נדל"ן - TheMarker
 

אתם מחוברים לאתר דרך IP ארגוני, להתחברות דרך המינוי האישי

טרם ביצעת אימות לכתובת הדוא"ל שלך. לאימות כתובת הדואל שלך  לחצו כאן

תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

בוכים וקונים: 111 אלף דירות נרכשו ב-2013 - שיא מאז שנת 2000

בחודש נובמבר 2013 נרכשו 9,200 דירות, ירידה של 0.2% בהשוואה לכמות העסקות בחודש שקדם לו ■ ברכישת דירות יד שנייה נרשמה עלייה של 2%, בעוד ברכישת דירות חדשות נרשמה ירידה של 6% בהשוואה לנובמבר 2012

18תגובות

כ-111 אלף דירות נרכשו בשנה שעברה, הרמה הגבוהה ביותר של עסקות מאז תחילת העשור הקודם. כך מדווח היום (ד') משרד האוצר, במסגרת הדו"ח החודשי שלו "אורות אדומים" על מצב המשק. בשונה משנים אחרות שבהן נרשמו כמויות גדולות של עסקות, בשנה שעברה שיעור המשקיעים היה קטן יחסית, וברור שהשיא לא נבע ממנו, אלא מהסוגים האחרים של רוכשי הדירות - זוגות צעירים ומשפרי דיור. חלק מהנתונים החריגים מוסבר בקיום מבצעים ממשלתיים לסייע לרוכשי דירות צעירים בפריפריה ובירושלים.

בנובמבר 2013 נרכשו 9,200 דירות, ירידה של 0.2%, בהשוואה לכמות העסקות בחודש שקדם לו, וירידה של 6% בהשוואה לנובמבר 2012. ברכישת דירות יד שנייה נרשמה עלייה של 2%, בעוד ברכישת דירות חדשות נרשמה ירידה של 6% בהשוואה לחודש הקודם. הירידה ברכישת דירות חדשות מוסברת על ידי האוצר בירידה חדה ברכישות באזור ירושלים, על רקע סיומו של מבצע מענק ירושלים לרוכשי דירה ראשונה חדשה בעיר (מבצע זה הסתיים בסוף אוקטובר). בנטרול אזור ירושלים נרשמה עליה של 2% במספר העסקות בדירות חדשות בחודש נובמבר.

מי שהובילו את הירידה במספר העסקות בחודש נובמבר היו רוכשי דירה ראשונה (הזוגות הצעירים), אשר רשמו ירידה של 7% בהשוואה לחודש הקודם. ירידה זו הושפעה בין היתר מירידה חדה של 35% ברכישות הזוגות הצעירים בירושלים, על רקע סיומו של "מבצע" מענק ירושלים. ירידה של 12% נרשמה גם באזור השפלה, במיוחד בפלח השוק של הדירות החדשות (בנובמבר בפרט, ובשנת 2013 בכלל), והיא בין הגורמים המרכזיים המסבירים את הירידה ברכישת דירות חדשות באזור זה בשנת 2013 (לעומת שנת 2012), לעומת עלייה חדה שנרשמה ברמה הארצית, אשר הקיפה את כל האזורים (למעט אזור השרון בו נרשמה יציבות).

משקל המשקיעים - 25.6%

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

על רקע הירידה ברכישת דירות על ידי זוגות צעירים באזור השפלה, כמו גם באזורי הפריפריה, בולטת עליה ברכישות הזוגות הצעירים באזורי הביקוש במרכז הארץ בחודש נובמבר. זאת על אף העובדה שרמות המחירים של הדירות באזורים אלו גבוהות מהממוצע הארצי, ואינן נתמכות בפערי שכר מקבילים של האוכלוסייה הצעירה הרוכשת דירות באזורים אלו (בהשוואה לשכר של הזוגות הצעירים הרוכשים דירה באזורים אחרים). לאור מגבלות בנק ישראל על שיעור ההחזר החודשי של המשכנתא ביחס להכנסת משק הבית, משמעות הדבר היא כי ההון העצמי העומד לרשות הזוגות הצעירים באזורים אלו גבוה יותר בהשוואה לממוצע הארצי.

מי שמיתנו את הירידה בסך העסקות בחודש נובמבר היו המשקיעים, אשר רשמו גידול של 10% בהשוואה לחודש הקודם, וירידה 1% בהשוואה לנובמבר אשתקד. משקל המשקיעים בסך העסקות עלה ל-25.6%, השיעור הגבוה ביותר שנרשם בשנתיים האחרונות. הגידול בפעילות המשקיעים בולט במיוחד באזור ת"א ובאזור ירושלים, אם כי יש לציין כי באזורים אלו גם נרשם גידול במכירות המשקיעים, לעומת יציבות במשתנה זה ברמה הארצית. ניתן להניח כי בין הגורמים שתרמו לעלייה במשקל המשקיעים בשוק היתה הפחתת הריבית על ידי בנק ישראל.

דודו בכר

ואולם עליית משקלם של המשקיעים בנובמבר, עדיין מותירה את משקלם בשוק ברמה של כ-23%, שהיא מהנמוכות שנרשמו מאז תחילת שנות האלפיים, כך שוודאי לא הם הסיבה לכך שהשנה נרשמה כמות כה גדולה של עסקות. לפיכך, יש לייחס משקל למבצעים של המדינה לרוכשי דירות באזור ירושלים, שבאו לידי ביטוי דווקא בעיר בית שמש, שבה נרכשו אלפי דירות על ידי זוגות צעירים חרדים, ולאו דווקא בירושלים העיר; בצד החילוני, היתה זו חריש שריכזה מכרזי קרקעות ל-4,600 יחידות דיור, מהן רבות שווקו לקבוצות רכישה.

כמו כן, בשנה שעברה שווקו פרויקטים חדשים במחירים נמוכים, שמשכו אליהם לא מעט צעירים, בעיקר ברחובות, בבאר שבע ובדרום-מערב חיפה. ועם כל הנתונים המוחשיים הללו, לא ניתן לחמוק מהתחושה, שחלק מהמניע לרכישות המתוגברות במהלך 2013 היה התובנה מצד הציבור הרחב, שהממשלה הנוכחית לא תצליח יותר מקודמתה להוריד את מחירי הדירות, ושכל מי שממתין לירידות כאלו - יפסיד בסופו של דבר.

"המשקיעים לא מתרגשים מרפורמת המיסו"

השמאי ועורך הדין חיים מסילתי, מציין ביחס לנתונים כי "הרפורמה במיסוי מקרקעין שנועדה, בין היתר, לדחוק את המשקיעים מהשוק, לא הוכיחה עצמה בטווח הקצר. המשקיעים הולכים ותופסים נפח גדול יותר במספר העסקאות הכללי. על אף ביטולו של הפטור, לפיו ניתן למכור דירה אחת לארבע שנים ללא תשלום מס שבח, המשקיעים ממשיכים לרכוש דירות לאור סביבת הריבית הנמוכה והיעדר חלופות אחרות להשקעה.

"כמו כן, חלק מהמשקיעים פשוט עושים סיבוב - הם מכרו דירות עד סוף 2013 לניצול הפטור ומיהרו לרכוש דירות חדשות באזורים אטקרטיביים שבהם הם צופים המשך עליית מחירים ותוך שהם מתחרים עם הזוגות הצעירים על הדירות הזולות, ובכך גורמים להמשך עליית המחירים".

היזם ועורך הדין אלדד פרי ציין כי "הנתונים חושפים את משרדי הממשלה במערומיהם ואת חוסר המקצועיות שלהם בטיפול במשבר הדיור בישראל. כל עוד משרדי הממשלה יפרסמו את אותן סיסמאות ריקות מתוכן וינקטו ברפורמות לא יעילות במיסוי, מחירי הדירות לא ירדו והבהלה לדירות תימשך, זאת לאור סביבת הריבית הנמוכה בעולם ובישראל והיעדר אלטרנטיבות להשקעה. לא ניתן להוריד את מחירי הדירות בבת אחת, אלא רק באמצעות תוכנית רב שנתית משולבת שלה יהיו שותפים משרדי השיכון, הפנים האוצר והתחבורה ושתאזן בפועל בין ההיצע של הדירות לביקוש".

"המחירים לא ירדו ולכן אנשים התפכחו והבינו שאין למה לחכות"

אהוד המאירי, יו"ר קבוצת שמאות המקרקעין אהוד המאירי ושות', מסר כי "החל מהמחאה החברתית חיכה הציבור שיהיה מהפך בשוק הדיור, אחר כך היו בחירות ואנשים חשבו שהממשלה החדשה תעשה משהו ותוביל לשינוי. אבל כל הניסיונות שנעשו עד היום לא צלחו ולכל מי שחלם על דירת החלומות הסתבר שמישהו אחר כבר קנה את הדירה עליה חלם.

"המחירים לא ירדו ולכן אנשים התפכחו והבינו שאין למה לחכות. כנראה שהציבור רואה את המציאות בצורה יותר נכונה מאשר הממשלה. כל אחד שצריך דירה, אם יש לו רק אפשרות, הוא קונה היום - בעיקר כששערי הריבית עדיין נמוכים ולמרות המגבלה על המשכנתאות, רוכשים מוצאים דרכים חלופיות ומצרפים את ההורים למשל או ערבים אחרים ועל ידי כך לוקחים משכנתא גבוהה יותר, למרות המגבלות של בנק ישראל".

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכםתגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר TheMarker

סדר את התגובות

כתבות ראשיות באתר

כתבות שאולי פיספסתם

*#