רשות מקרקעי ישראל נגד התנועה הקיבוצית: "מנסה לחמוק מתשלום דמי חכירה"

בקיבוצים אומרים כי מדובר בתשלומים גבוהים, שרבים מהקיבוצניקים החדשים לא יוכלו לעמוד בהם

אריק מירובסקי
אריק מירובסקי
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

אם נראה היה שהסכסוך בין תנועת הקיבוצים לרשות מקרקעי ישראל סביב שיוך חלקות המגורים בקיבוצים לחברים, ייפתר בקרוב - הרי מכתב ששלח מנהל הרשות, בנצי ליברמן, למזכ"ל התנועה הקיבוצית, איתן ברושי, מראה כי הדרך עוד ארוכה. ליברמן מאשים את התנועה כי בניגוד להחלטות מועצת מקרקעי ישראל ולהחלטת בג"ץ, הקיבוצים מנסים לחמוק מתשלום דמי חכירה על הקרקעות המיועדות לחבריהם.

בין התנועה הקיבוצית לרשות מקרקעי ישראל מתנהל ויכוח ממושך סביב שיוך חלקות המגורים - המהלך שבו אמורים חברי הקיבוץ לקבל זכויות קניין על בתיהם. הרשות דרשה מחברים חדשים בקיבוצים לשלם דמי חכירה מהוונים על הקרקע, כתנאי לקבלת הזכויות. הקיבוצים טענו כי חברי קיבוצים רבים אינם מסוגלים לעמוד בתשלומים הללו, שבקיבוצים רבים מגיעים למאות אלפי שקלים ויותר. ניסיון שלהם לערער על ההחלטה בפני בג"ץ - נכשל.

בעקבות זאת, קיבוצים נהגו להקצות קרקעות לחברים חדשים בתחום הקיבוץ על בסיס חוזה פנימי שנחתם בין הקיבוץ לבין החבר. ההסכמים לא דווחו לרשות מקרקעי ישראל, וזו גילתה את קיומם לפני כשנתיים באמצעות דיווחים למס שבח אודות העסקות שבוצעו. הרשות טענה כלפי הסדר זה, כי מדובר בצעד שמטרתו לעקוף את הכורח לשלם עבור השיוך - והוציאה צו מיוחד להקפאתו, שבגינו הוקפאו בקיבוצים כל התחלות הבנייה.

לפני כמה חודשים החליט שר הבינוי והשיכון, אורי אריאל, למנות את ליברמן לעמוד בראש צוות לבחינת מסלול נוסף, שלפיו הקיבוץ ירכוש את מלוא הזכויות על קרקעות הקיבוץ במה שמכונה "שטח המחנה" - וכך יוכל גם לשלוט בשנים הקרובות על צביון היישוב. לפני שלושה חודשים הודיע על כך ליברמן בכנס הנהגת הקיבוצים. דבריו זכו להדים חיוביים מטעם הקיבוצים.

בנוסף, מועצת מקרקעי ישראל, הגוף מעצב המדיניות לרשות מקרקעי ישראל, החליטה לאפשר לתקופת ביניים מתן היתרי בנייה לאלתר לחברי קיבוץ חדשים, בתנאי שיפקידו ערבויות בנקאיות של עד 200 אלף שקל להבטיח חלק מתשלום דמי החכירה. אזורי עדיפות לאומית א' ואזורי עימות קיבלו פטור מהערבות.

בנצי ליברמן צילום: איל יצהרצילום: איל יצהר
מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

ואולם, בתנועה הקיבוצית לא מסתפקים בזה, ובאחרונה התלוננו בפני משרד האוצר וחברי כנסת על כך שרשות מקרקעי ישראל גורמת להקפאת הבנייה בקיבוצים - מה שקומם את ליברמן, שכתב את המכתב, כולל שורת ההקלות שהרשות החליטה עליהן.

"הלזה ייקרא הקפאת בנייה?", שאל ליברמן את ברושי במכתב. "האם ברצונכם לקבל קרקע בחינם בלא כל תשלום, אף על פי שהנכם מחויבים בתשלום כבר עתה בהתאם להחלטת רשות מקרקעי ישראל ופסיקת בית המשפט העליון?".

במכתב תגובה למכתבו של ליברמן, כתב ברושי: "אני מוחה בתוקף על הניסיון להכפיש את המגזר הקיבוצי כולו ולהצדיק 'ענישה קולקטיבית' כלפי אוכלוסייה נורמטיבית ושומרת חוק - בשעה שמי שמתעלם מלשונו המפורשת של חוזה החכירה של הקיבוצים זו דווקא הרשות שבראשה אתה עומד. כבר יותר משנה מתקיימת הידברות אינטנסיבית בין מינהל מקרקעי ישראל לתנועה הקיבוצית, אבל עדיין לא נמצא פתרון לבעיה. בניגוד מוחלט למדיניות ממשלת ישראל שהובהרה גם בפגישה בין ראש הממשלה, בנימין נתניהו, לצדדים, מוסיף המינהל להערים קשיים ביורוקרטיים ולהקשות על הבנייה בקיבוצים, תוך התעלמות מהיעדים הלאומיים של האצת קצב הבנייה והפחתת הביורוקרטיה".

עוד כתב ברושי: "החברה הישראלית נמצאת בעיצומו של משבר דיור, ובתוך כך כובל מינהל מקרקעי ישראל את התנועה הקיבוצית בסבך של הנחיות והוראות המשתנות תדיר, וגורמות לשיתוק הבנייה והקליטה בקיבוצים".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker