העודף הצפוי בשטחי משרדים בת"א הפיל מחירי השכירות בפארקי תעסוקה

מסקר של אינטר ישראל עולה כי באזור התעסוקה פולג צנחו המחירים ברבעון השני של 2013 ב–9%, לעומת הרבעון המקביל ב–2012. בכפר סבא המחירים דווקא עלו, והגיעו בסוף 2013 לכ–52 שקל למ"ר

רז סמולסקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רז סמולסקי

עודפי היצע שטחי המשרדים שצפויים להירשם בשנים הקרובות בתל אביב ובערים הסמוכות לה, במיוחד בבני ברק, מביאים לירידות במחירי השכירות שנרשמו כבר במחצית השנייה של 2013 - כך עולה מסקר שערכה חברת יועצי הנדל"ן אינטר ישראל, מקבוצת Cushman & Wakefield העולמית. לפי הסקר, ברוב הפארקים לתעסוקה בערי השרון ובשפלה נרשמו ירידות מחירים בתקופה האחרונה.

מקרה בולט של ירידה נמצא באזור התעסוקה פולג שבנתניה. בשלוש השנים האחרונות מתקשים בעלי המשרדים באזור להשכיר שטחים, ובשנה האחרונה הם העדיפו לחתוך מחירים ולמצוא דיירים כמעט בכל מחיר. התוצאה היא שברבעון השני של 2013 ירדו המחירים ב–9% לעומת הרבעון המקביל לו ב–2012.

"כיום יש ערים נוספות שמתחרות בנתניה, בהן כפר סבא והוד השרון, שנכנסו בעוצמה רבה לשוק. המיקום של נתניה הוא בשוליים הצפוניים של זירת אזורי התעסוקה שבמעגל השני של תל אביב, וזה מה שגורם לירידה", אומר יורם בלומנטל, סמנכ"ל ושותף באינטר ישראל.

דמי השכירות ברמת מעטפת בנתניה ירדו מ–44 שקל למ"ר ברבעון השני של 2012 ל-40 שקל ברבעון המקביל ב–2013, מחירים דומים לאזורי תעסוקה פריפריאליים, כמו יקנעם, ונמוכים מהמחירים המוצעים בפארק מת"מ בחיפה. "אלה מחירים שמשקפים פרויקטים שעומדים הרבה זמן. נתניה נשענת על סמיכות לאזורי תעסוקה יוקרתיים, כמו הרצליה. לפני שלוש־ארבע שנים הזליגה הטבעית לחברות שביקשו להוזיל את דמי השכירות היקרים בהרצליה היתה לכיוון נתניה, אבל כפר סבא והוד השרון התחזקו מאוד ועקפו אותה", אומר בלומנטל.

אזור התעסוקה פולג. מחירי השכירות ירדוצילום: עופר וקנין

בנוסף למיקום הגיאוגרפי המרוחוק מגוש דן, נתניה גם לא התנקתה לגמרי מהמראה התעשייתי של בתי המלאכה הישנים והמוסכים. "אזור פולג הדרומי (ליד איקאה וטמפו) פחות מתוכנן ומפותח; אזור שהתפתח טוב יותר מבחינת תשתיות ופיתוח אזורי הוא אזור פולג הצפוני, סביב אצטדיון הכדורגל, ולשם נכנסו סלקום ואלביט", מסביר בלומנטל.

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

בדרך לנתניה עוצרים בכפר סבא

הכוכבת העולה של שוק המשרדים, ועיר יוצאת דופן בסקר של אינטר ישראל שרשמה עליית מחירים, היא כפר סבא. "בעבר חברות נהגו להעדיף לשכור משרדים בהרצליה וברעננה. חברות, בהן מלנוקס ו–HP, שלא מצאו מיקום במחיר טוב בהרצליה, עברו לרעננה. רעננה היתה השכונה העורפית של הרצליה מבחינת שוק המשרדים, אבל כיום, והרבה הודות לסלילת כביש 351, כפר סבא מתקרבת ומחוברת להרצליה אפילו יותר מרעננה", טוען בלומנטל.

דמי השכירות ברמת מעטפת בכפר סבא הגיעו ב–2013 לכ–52 שקל למ"ר, לעומת 50 שקל למ"ר בתקופה המקבילה של 2012.

בשנים האחרונות עברו כמה חברות בינלאומיות לאזור התעסוקה של כפר סבא במזרח העיר. בין החברות ניתן למנות את אלטקל־לוצנט, שעברה מפתח תקוה; סאנדיסק, שהיתה בכפר סבא והתרחבה למזרח העיר; וטבע, שלפני שנה וחצי בחרה להקים בכפר סבא את מרכז המו"פ שלה. לדברי בלומנטל, "בעבר, פרופיל השוכרים של כפר סבא היה יותר מתחום שירותים להיי־טק, אבל זה השתנה לחברות איכותיות יותר".

במקביל, האזור התפתח גם מבחינת הפנאי והבילוי שהוא מציע. "הרחוב הראשי של אזור התעסוקה, רחוב עתיר ידע, הוא רחוב מאוד היי־טקי. יוקם שם מתחם בילוי של גלובוס גרופ ובסמוך נמצא מתחם G כפר סבא. תרבות הפנאי באזור דומה לזו של רמת החי"ל והרצליה פיתוח, עם מסעדות ונוכחות של הרשתות הגדולות. תרבות כזו הולכת בצמוד להיי־טק", אומר בלומנטל.

כפר סבא התפתחה במקום שבו ראש העין נשארה תקועה. השוכרים בעיר נשארו נותני שירותים, כמו נטוויז'ן ופרטנר, ופחות חברות היי־טק יוקרתיות. בנוסף, מדובר באזור תעשייה קטן יחסית לאחרים, שבו שטחי משרדים להשכרה בהיקף של כ-100 אלף מ"ר בלבד. דמי השכירות ירדו בשנה החולפת מ–41 שקל למ"ר ברבעון השני של 2012 ל–39 שקל למ"ר ברבעון המקביל ב–2013.

"בראש העין יש בעיה. היא אף פעם לא ממש הצליחה, ונשארה בגדר הבטחה. זה אזור קטן מאוד, ולכן כל שינוי שקורה בפרטנר, בבטר פלייס או בנטוויז'ן משפיע מאוד על כלל האזור", מסביר בלומנטל. לדבריו, בטר פלייס הותירה אחריה 10,000 מ"ר, שרק 2,000 מ"ר מהם הושכרו שוב, ונטוויז'ן פינתה בניין שלם בשטח של אלפי מטרים ברחוב המלאכה בעיר, ונעשים מאמצים לאכלסו מחדש.

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker