"גינדי לוחצת על דיירים לחזור לדירות לאחר התיקון"

סמנכ"לי שיווק של גינדי השקעות ביקרו אתמול את דיירי הבניין בפארק חדרה שפונו: "הם רמזו שאנחנו אולי עוד ניפגש בבית המשפט עוד עשר שנים"

רז סמולסקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רז סמולסקי

אתמול בערב זכו הדיירים של פרויקט גינדי פארק בחדרה שפונו מבתיהם למלון עונות בנתניה לביקור מפתיע: סמנכ"לי שיווק ומכירות בחברת גינדי השקעות, שהזדהו רק בשמותיהם הפרטיים מורדי ותומר, והגיעו לביקור ללא תיאום מראש.

אביאל קמוס הוא אחד מ-36 דיירים ששלחו השבוע מכתב לגינדי השקעות, בדרישה לבטל את הסכם המכר של הדירה. זאת, לאחר שבשבוע שעבר קרסה מרפסת בבניין שכן בפרויקט, בניין תאום, ולאחר שהעירייה ביטלה לשני הבניינים את היתר האכלוס (טופס 4) והכריזה עליהם מבנים מסוכנים.

קמוס ושכניו גרים בבניין שבו לא קרסה המרפסת, אך לאור הצווים של העירייה נאלץ להתפנות ממנו לבית מלון. אתמול בפעם הראשונה הגיעו נציגי החברה לדבר עם כל הדיירים. "תומר פנה אליי ואל דייר נוסף בשם חיים, הוא הציג את עצמו כסמנכ"ל השיווק של גינדי ואני זוכר אותו מימי המכירות שערכה החברה", מספר קמוס.

"אמרתי לו שאנחנו לא מוכנים לגור בדירה ואנחנו לא רוצים את הבניין הזה כי אנחנו מפחדים. הוא אמר לי: 'בוא אני אפתור לך את הבעיה'. עניתי לו שלא יפתור לי את הבעיה אלא לכל הדיירים. ואז הוא אמר 'אני אפתור לכולכם אבל בוא תשמע את ההצעה שלי'. הוא הציע שהם יחזקו את הבניין ואנחנו נשוב לדירות, וכשנחליט למכור את הדירה - הם ישלימו את ירידת השווי שלה, אם תהיה והם נותנים התחייבות על כך.

"אמרתי לו שנעשה את זה כבר עכשיו, שיקבל את הבקשה שלנו לביטול העסקות כי אנחנו חיים בפחד ואף אחד לא מוכן לשוב לבניין, גם לא לבניין מתוקן ומחוזק. ככה תרכוש מאתנו את הדירות, תשקיע את הזמן שצריך לחיזוק ותציע אותן למכירה שוב. אז הוא אומר, שגם זה פתרון - אבל יש עוד עשרה פתרונות, ורמז שאולי גם עוד עשר שנים הם יפגשו בבתי משפט".

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי
דיירי הבניין שפונה, אתמול במלון עונות בנתניהצילום: תומר אפלבאום

לדברי קמוס, "הוא אמר שהאחריות היא על מליבו (אורתם מליבו, מבצעת הפרויקט) ועניתי לו שאנחנו חתמנו חוזים מול גינדי, ולא מעניין אותי מי זה מליבו".

אלירן אבנעים, דייר נוסף באותו בניין, מספר כי זו הפעם הראשונה שהוא רואה נציגים מחברת גינדי. פגישה ראשונה התקיימה בין שלושה נציגים מטעם הוועד של הבניין ביום רביעי, גם כן עם תומר ומורדי. לדבריו הם פשוט הופיעו, דיברו עם כמה דיירים שהם בחרו אקראית, ניסו להציע הצעות - ואחרי פחות משעה נכנסו לרכב שלהם ונעלמו כלעומת שבאו.

"אנחנו מרגישים שהם רוצים לפלג את 36 הדיירים, אבל אנחנו ביחד לאורך כל הדרך. לא אירגנו מפגש מסודר שיכולנו להזמין גם את עורכת הדין שלנו", אומר אבנעים. "אנחנו מחכים ומצפים שהם יהיו רציניים. אנחנו שבוע וחצי אחרי האירוע ואנחנו מצפים שהם יקחו אחריות על הדיירים בתקופה הזאת, וידברו אתנו על העתיד - אבל אין להם אומץ לעשות את זה".

לדבריו, גם בפגישה עם הוועד נכחו תומר ומורדי - ואף אחד מבעלי החברה לא נפגש אתם ולא לקח אחריות: "גם בפגישה עם הוועד הם אמרו דברים ברוח של 'מכרנו לכם את דירת החלומות, נתנו לכם את הדירה ומה שקרה אחרי זה נמצא באחריות מליבו ולא שלנו'".

עו"ד טל רבינוביץ, שמייצגת את הדיירים בבניין, טוענת כי בגינדי השקעות מתעלמים ממכתבים שהיא שולחת להם, אך פונים באופן פרטני ואקראי לכמה דיירים ומציעים להם סכומי כסף נמוכים. ההצעה הגבוהה עד כה, לדבריה, היתה תשלום של 7,500 שקל לחודש.

לדבריה, "דרשנו 10,500 שקל בחודש להוצאות לדיור, כדי למנוע קריסה כלכלית של המשפחות. כדי שיוכלו להשכיר דירה, לקנות ציוד חדש ולשלם את המשכנתא. אולי בעוד חודשיים־שלושה, כשהם ייכנסו לשגרה, אפשר יהיה לאמוד את ההוצאות בצורה יותר מבוקרת. אבל עכשיו הם צריכים דמי מחייה. גינדי תפסו את הדיירים ומפעילים עליהם לחץ, בעיקר על אלה שנמצאים במצוקה גדולה יותר - ומנסים לשדל אותם לחזור לדירות תוך הבטחה שהבניין יחוזק, אבל הכיוון שלנו הוא ביטול עסקה - כי אף אחד לא רכש דירה מחוזקת".

בגינדי השקעות סירבו להגיב.

האם הדיירים יוכלו לדרוש את כספם מבנק הפועלים? // סיון איזסקו

על פי חוק, כל פרויקט בניית דירות למגורים בישראל נבנה בליווי של גוף פיננסי שמספק לו ערבויות. המשמעות של ליווי זה הוא כי במידה שהקבלן לא מסוגל לבנות את הפרויקט, הבנק ערב לכספי רוכשי הדירות. כלומר, או שהבנק מממן את השלמת הבנייה לצורך מסירת הדירות לדיירים - כפי שהיה במקרה חפציבה - או שהבנק מחזיר את כספי רוכשי הדירות, ותופס בעלות על המבנה שאותו הקבלן לא השלים.

ערבויות בנקאיות לפי חוק מכר דירות קובעות כי רוכשי הדירות יוכלו לדרוש בחזרה את כספם, אם הקבלן לא מסוגל להשלים את הבנייה. בכדי לקבל את הכספים מהבנק נדרשים רוכשי הדירות להוכיח לבית המשפט כי הקבלן מנוע מלהשלים את הבנייה. ככל הידוע, אמנם היתה רשלנות חמורה בבנייה, אך לא יהיה בכך די כדי להוכיח כי גינדי לא תוכל להשלים את הבנייה.

לפי הערכות, עלות תיקוני הליקויים והנזקים הם יחסית שוליים. מדובר בסכומים שגינדי תצליח להתמודד עמם בעצמה, ולכן הערכה היא כי שאלת הליווי הפיננסי והערבויות כלל לא יגיעו לידי הכרעה. במקרה של פרויקט הבנייה של גינדי, שבו נפלו המרפסות, הבנק המלווה הוא בנק הפועלים.

לפי הערכות, גינדי השקעות, כיזמית גדולה בישראל שהשקיעה לאורך השנים משאבים בלתי מבוטלים ביצירת המותג, תעדיף להוציא משאבים גדולים בכדי להשביע את רצונם של רוכשי הדירות. מבחינה ציבורית, אם גינדי לא תשביע את רצונם של רוכשי הדירות בחדרה - היא עלולה להיתקל בקשיים חמורים בשיווק הדירות ביתר הפרויקטים שאותם היא מקדמת - ומשם עלולה לאבד במהרה את מעמדה בענף.

בבניין התאום שכבר אוכלס בדיירים, ככל הנראה הערבות הבנקאית אינה בתוקף, שכן ככל הנראה הערבות פגה עם מסירת הדירות לרוכשים והעברת הבעלות על הדירות בטאבו לטובת הרוכשים. כך, הדיירים המודאגים בבניין התאום שכבר אוכלס נותרו להתמודד לבדם מול גינדי השקעות - בתקווה שגינדי לא תסתפק בהפגנת רצון טוב, אלא גם תצליח להפגין יכולת לסיים את המשבר במהרה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker