הפיקוח על מחירי הדיור מתעכב: לפיד "ילמד את הנושא"

משרדי האוצר והשיכון שוקלים התערבות אגרסיבית בשוק הדיור, באמצעות קביעת מחירי מקסימום לדירות במכרזי רשות מקרקעי ישראל ■ התאחדות בוני הארץ: "המדינה תהיה חייבת לפצות קבלנים שרכשו קרקעות קודמות, לא במחיר מטרה"

נמרוד בוסו
נמרוד בוסו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נמרוד בוסו
נמרוד בוסו

בפגישה שנערכה אתמול (ד') במשרד האוצר בין צמרת משרדי האוצר והשיכון ובכירים ברשות מקרקעי ישראל (לשעבר מינהל מקרקעי ישראל), הוחלט כי שר האוצר, יאיר לפיד, ואנשיו ימשיכו לבחון את סוגיית "מחיר המטרה" - יוזמה של גורמים במשרד השיכון להורדת מחירי הדירות על ידי קביעת מחירי מקסימום לדירות במכרזים הבנייה שתפרסם הרשות - בין היתר על ידי למידת הנושא לעומק והסתייעות באנשי אקדמיה ומקצוע רלוונטיים.

הפגישה נערכה בדלתיים סגורות, ומשרדי האוצר והשיכון סיימו להתייחס לתוכנה. עם זאת, ל–TheMarker נודע כי נקבע שתתקיים פגישה נוספת בתוך חודשיים־שלושה, לאחר בדיקת הנושא לעומק על ידי לפיד, שבה יחליטו הצדדים אם לבצע את הצעד, שמשמעותו התערבות אגרסיבית מצד המדינה בשוק הדירות. בפרק זמן זה צפויים לפיד ושר השיכון אורי אריאל, שנחשב לתומך במהלך, לקיים לפחות פגישה אחת בארבע עיניים בנושא.

מלבד לפיד, אריאל ומנכ"לי משרדיהם, השתתפו בישיבה גם מנהל המינהל, בנצי ליברמן; יו"ר המועצה הלאומית לכלכלה, יוג'ין קנדל; מנהל מחלקת המחקר של בנק ישראל, פרופ' נתן זוסמן; המשנה לנגיד בנק ישראל לשעבר, פרופ' צבי אקשטיין; ומנכ"ל משרד האוצר לשעבר, פרופ' אבי בן בסט.

אם תתקבל היוזמה, היא צפויה להשפיע על מחיריהן של עשרות אלפי דירות חדשות שישווקו בישראל ב–2015–2014. במשרד השיכון מקווים שהצעד ישפיע גם על מחיריהן של דירות יד שנייה, ויוביל לירידת מחירים בשוק כולו.

שר האוצר, יאיר לפיד, ושר השיכון, אורי אריאלצילום: עופר וקנין

הפקידות הבכירה באוצר נחשבת לאופוזיציה המרכזית למהלך כיום. גורמים במשרד טוענים כי הוא לא יוביל לירידה ממשית במחירי הדירות מחד, ויפגע משמעותית בהכנסות המדינה מאידך - שכן הסכומים שישלמו יזמים על קרקע עם מחירי גג לדירות צפויים להיות נמוכים משמעותית מהסכומים המשולמים כיום.

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

התאחדות בוני הארץ הודיעה בתגובה ליוזמה כי היא "מברכת על כל צעד שהממשלה מבצעת כדי להביא לוודאות וליציבות במחירי הקרקעות והדיור". עם זאת, ההתאחדות הזהירה מפני פגיעה חמורה שעלולה להיגרם לקבלנים שכבר רכשו קרקעות במחיר מלא, ומסרה כי "המדינה תהיה חייבת לפצות קבלנים שרכשו קרקעות קודמות (לא במחיר מטרה), שכן הם שילמו על הקרקע למדינה תוך ציפייה למכור דירות במחירים גבוהים יותר. בלא מתן פיצוי כאמור, יש חשש לפגיעה חמורה ואף אנושה בקבלנים אלה. התאחדות בוני הארץ תעמוד על כך שיימצא פתרון ראוי עבורם, כדי שחברות בנייה לא יקרסו כתוצאה מהמהלך".

יו"ר לשכת שמאי המקרקעין, אוהד דנוס, אמר כי היוזמה היא "התערבות גסה של הממשלה בשוק הדירות, והצלחת המהלך תימדד בהיענות של היזמים לרכוש קרקע בתנאים האלה. צריך לזכור שהקבלן הזוכה יהיה זה שיסכים להקטין הכי הרבה את שיעורי הרווח שלו. עדיין לא ברור עד הסוף איך המהלך הזה ייראה, אבל ממה שאנחנו שומעים כרגע, אני לא בטוח שמהלך כזה יוביל למטרה המקווה. אני חושש היוזמה הזו בעיקר תגרום לכך שבאזורים פריפריאליים סביר להניח שפחות יזמים ייגשו למכרזים, ובפועל תחול ירידה בסך הבנייה למגורים".

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker