עוד מקור פרנסה לחקלאים: רשות מקרקעי ישראל אישרה שינוי של ייעוד הקרקע

בין השאר יותרו שימושים מסחריים כמו רכיבה טיפולית על סוסים, הקמת בית בד, או יקב, פעילות של קטיף עצמי או צפיה בגידול בעלי חיים ולימודי רכיבה

אורה קורן
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

רשות מקרקעי ישראל אישרה אמש שינוי יעוד של קרקע חקלאית לטובת תעסוקה משלימה ותומכת בחקלאות. השינוי יאפשר להרחיב את תחומי עיסוקיו של החקלאי לענפים משיקים. לדוגמה, לימודי רכיבה, רכיבה טיפולית, הקמת יקב, מגבנה, או בית בד להפקת שמן, קטיף עצמי של פירות, צפיה בגידולי בעלי חיים וצפייה בתהליכי יצור של מוצרים חקלאיים.

השימושים החדשים אינם כוללים חלטה זו לא חלה על פעילות מסחרית אשר איננה מהווה שימוש נלווה לפעילות החקלאית בנחלה דוגמת מסעדה, חנות ממכר, או מזנון.
כתנאי לאישור שימושים נלווים לפעילות החקלאית בנחלה ישלם בעל הזכויות לרשות על פי הפירוט להלן. אם חובת תשלום היטל ההשבחה איננה חלה על בעל הזכויות בנחלה – דמי חכירה מהוונים בשיעור של 91% משווי הקרקע המיועדת לשימוש הנלווה לפעילות החקלאית. הרשות תישא בחלף היטל השבחה.

אם חובת תשלום היטל ההשבחה חלה על בעל הזכויות בנחלה - דמי חכירה מהוונים בשיעור של 46% משווי הקרקע המיועדת לשימוש הנלווה לפעילות החקלאית . בעל הזכויות בנחלה יישא בהיטל השבחה.

בגין שימוש שהותר על פי אישור תקף לשימוש חורג, המוגבל בזמן, ישלם בעל הזכויות בנחלה דמי שימוש בשיעור של 5% לשנה משווי הקרקע המשמשת לשימוש הנלווה לפעילות החקלאית לכל תקופת ההיתר כאמור. המינהל יישא בחלף היטל השבחה. על תשלומים אלה יחולו הנחות אזורי עדיפות לאומית בהתאם להחלטות מועצה התקפות.

רמי כהן, מנכ"ל משרד החקלאות ופיתוח הכפר, אמר כי "מדובר בהחלטה היסטורית אשר תתרום לחיזוק המשק המשפחתי וההתיישבות כולה. אני מודה לרשות מקרקעי ישראל שסייעה לנו לעשות את השינוי ההיסטורי והמתבקש. הישג זה מצטרף לרשימת הישגים הולכת ומתארכת בחצי השנה האחרונה, המגלמות תוספת משמעותית בכלל אמצעי הייצור, ביניהם: תוספת מים שפירים לחקלאות והגדלת מכסת העובדים הזרים בענף".

קרקע חקלאיתצילום: עופר וקנין
מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

ממשרד החקלאות נמסר כי בשנים האחרונות משנה המרחב הכפרי בישראל את פניו – המשק המשפחתי מפתח לצד החקלאות המסורתית גם יזמות כפרית. מרבית המיזמים קטנים יחסית, אך תרומתם לפיתוח המקומי והאזורי משמעותית.

כיום, על פי הכללים הקבועים על ידי מועצת מקרקעי ישראל, חוכר בעל זכויות בנחלה רשאי לקיים תעסוקה לא חקלאית בחלקת המגורים. משרד החקלאות נוכח כי בתנאים אלה, לא ניתן לפתח שימושים משלימים לפעילות החקלאית. לכן, משרד החקלאות יזם פתרונות תעסוקתיים משלימים לפעילות החקלאית, בעלי אופי כפרי מובהק, בתמורה לתשלום דמי חכירה של השטח החקלאי לרשות מקרקעי ישראל. ההחלטה מאמצת את תכנית משרד החקלאות ופיתוח הכפר, ומהווה מענה לשימושים משלימים לחקלאות בכל ענפיה. על פי ההחלטה פעילות חקלאית תחשב גם בתחומים הבאים: שימושים נלווים לגידול בעלי חיים, כדוגמת גידול בעלי חיים למטרות טיפוליות רפואיות, לימודיות וחינוכיות, למטרות רכיבה טיפולית או רכיבת אומנותית. בנוסף, למטרות עיבוד תוצרת חקלאית אשר יתאפשר במבנים חקלאיים על פי המלצת משרד החקלאות ופיתוח הכפר, כדוגמת מבנים ומתקנים המשמשים לטיפול ועיבוד תוצרת חקלאית - יקב, בית בד, מחלבה, מגבנה, והפקת שמנים ארומטיים.

תחום נוסף לפעילות משלימה הינו פיתוח פעילות בחקלאות התיירותית, כדוגמת גידול פירות אקזוטיים, שיתוף המבקרים בקטיף פרי או פרחים, צפייה בהליכי עיבוד התוצרת החקלאית ולימוד והתנסות בגידול בעלי חיים כציפורים, תנינים, דגי נוי וצאן. בכל הפעילויות הללו תותר גם מכירת תוצרת המקום, מן היצרן לצרכן.

רותי פרום-אריכא, סגנית מנהל הרשות לתכנון במשרד החקלאות ופיתוח הכפר אמרה, כי "פיתוח ענפים משלימים אלו, יאפשר את גיוון התעסוקה במרחב הכפרי ויתרום לחיזוק הישובים החקלאיים, תוך שמירה על האופי החקלאי והכפרי שלהם. פעילות זו הינה פעילות התומכת בחקלאות ותאפשר את המשך קיומה ותפקודה של הפעילות החקלאית החשובה כל כך הן מבחינת השפעה ותרומה חברתית-חינוכית, והן מבחינה ערכית כחלון ראווה לערכי החקלאות, הטבע והסביבה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker