"הבודקים של גינדי השקעות איבדו צבע בפנים ואמרו: 'פחד מוות, היו צריכים להיות 12-11 ברזלים ויש רק שניים"

כך מספרים דיירי הפרויקט בחדרה שמרפסותיו קרסו לפני כשבוע ■ בינתיים, נראה כי הפרויקט של גינדי השקעות, בביצוע אורתם מליבו, הולך ומסתבך ■ עיריית חדרה ביטלה את אישורי האכלוס - והדיירים, שפונו מביתם, רוצים לבטל את הסכמי המכר

רז סמולסקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
רז סמולסקי

בשבוע שעבר מצאה את עצמה חן אבנעים בסיטואציה דמיונית: במקום לשתות קפה על המרפסת בדירתה החדשה בפרויקט של גינדי בחדרה, היא ליוותה ביחד עם שכנה בודקים מטעם החברה שהגיעו לבדוק את חוזק המרפסת שלה. "הם חצבו בבטון במרפסת וראינו שהם מאבדים את הצבע בפנים. שמענו אותם אומרים שהיו צריכים להיות 11–12 ברזלים ויש רק שניים. הבודק אמר לי 'פחד מוות, אין פה ברזלים'. אני והשכנה שלי התחלנו לרעוד. היא בחודש שמיני. לא האמנו שזה המצב גם בבניין שלנו".

לילה לפני כן אבנעים ובעלה התעוררו לשמע קול אדיר. "בעלי שמע באחת בלילה רעש גדול כאילו גראד נכנס לבניין. הוא התעורר וחשב שמשהו נפל בבית. הוא שמע כרוז של הפקחים של העיירה שמפנים את הבניין לידינו, שנפלה בו המרפסת", היא מספרת. "התעוררנו בבהלה, ירדנו למטה וראינו את המרפסות. אף דייר לא חזר לישון. פחדנו להיכנס לדירה ולהירדם. יש בבניין נשים בהריון שנכנסו להתקף חרדה ויש ילדים".

לפני כשבוע קרסה מרפסת בקומה השמינית בבניין בפרויקט פארק חדרה שיוזמת חברת גינדי השקעות ומבצעת חברת אורתם מליבו. זהו בניין שקיבל טופס 4 (טופס אישור אכלוס מעיריית חדרה) רק באחרונה, ועד כה עברו לגור בו שתי משפחות בלבד. בפרויקט יש בניין תאום, שאוכלס במלואו באוגוסט השנה. בשבוע האחרון בוטלו טפסי 4 של שני הבניינים והעירייה הכריזה על שניהם מסוכנים. הדיירים פונו וחברת גינדי הציעה להם דיור חלופי במלון בנתניה.

שלשום הודיעו לגינדי השקעות 36 דיירים מתוך 38 שבבניין המאוכלס, באמצעות עורכת הדין טל רבינוביץ', שהם רוצים לבטל את הסכמי המכר. כלומר, לבטל את עסקת הקנייה ולקבל את כספם בחזרה. בהודעה שפירסמה החברה לבורסה כתבה כי: "להערכת יועציה המשפטיים של החברה, בהסתמך על תוצאות הבדיקות שנעשו עד כה, בין היתר על ידי המהנדס ישראל דוד סגן וממלא מקום יו"ר איגוד המהנדסים לבניה ולתשתיות בישראל, הגורם לקריסת המרפסת הוא כשל הנובע מביצוע שאינו תואם לתכנון וכן התקנה לקויה, ובהסתמך על המלצות ראשוניות של היועצים לתיקון הליקויים, נראה כי לא עומדת לדיירים הזכות לביטול ההסכמים האמורים". החברה הוסיפה כי הכירה בהכנסות של 36 הדירות בסכום של 33.13 מיליון שקל ורווח גולמי של 3.89 מיליון שקל.

הבניין בחדרה שבו קרסו המרפסותצילום: נמרוד גליקמן

בבורסה בתל אביב, בינתיים, פרשת המרפסת כבר משפיעה על איגרות החוב של גינדי השקעות ואורתם מליבו. האג"ח של שתי החברות ירדו בשבוע האחרון ובעיקר אתמול, אחרי שגינדי דיווחו לבורסה כי 36 דיירים רוצים לבטל את הסכמי המכר עמם. האג"ח של גינדי ירדו ב–6.7%, אבל הזעזוע החזק הורגש בסדרות האג"ח של אורתם, שירדו בעד 17%. כנראה שהשוק מרגיש שאורתם תיפגע יותר.

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

"לעולם לא אוכל למכור במחיר ריאלי"

הדיירים לא הגישו תביעה. "אנחנו מצפים שגינדי יעמדו מאחורי חוק המכר. אנחנו לא מנסים להתעשר על חשבונה של גינדי. אנחנו רוצים את ערך הדירה בשוק נכון להיום ואת ההשקעה בבית", משתפת אבנעים. על האופציה להישאר בדירה לאחר שתתוקן היא לא מוכנה לשמוע. "מה יתקנו? לבניין יש כתם ויש ירידת ערך. בעוד 4–5 שנים מי יקנה ממני את הדירה? אנחנו בפחד, וגם אם יגידו לי שיתקנו, אני לא סומכת עליהם. לא סומכת על גינדי. אני לא אחיה בפחד בבית שלי, אני לא אעשה צעד במרפסת".

אבנעים מספרת שהיא, כמו רוכשים אחרים, קנו דירה בפרויקט בגלל השם והמוניטין של חברת גינדי, אבל לאחר קבלת הדירה התחיל להתערער הביטחון שלהם בחברה. "התרענו ולא עשו עם זה כלום. נכנסו לדירה באוגוסט, באיחור, ואז גילינו הרבה ליקויים, סדקים בקירות. אריח של הבניין מקומה שמינית נפל למטה. היה דייר שהתלונן שהמעקה של המרפסת לא מחובר טוב. פנינו לגינדי ולא התייחסו לתלונות שלנו".

"מדובר בחיי אדם ואי־אפשר לזלזל בזה. לא להכניס ברזלים זה זלזול בחיים של אנשים. יש דו"ח שאומר שהיתה בעיה בביצוע של הבניין. הדיירים צריכים להתמודד גם עם גינדי וגם עם הדירה שנלקחה, וגם עם ילדים קטנים שנעקרו מהחברים והמסגרות. רק עברנו לבית החדש - זו טראומה".

אבנעים רכשה את הדירה לפני כשנתיים תמורת כמעט מיליון שקל. בשבוע האחרון היא ובעלה עוברים בין דירות של המשפחה וחברים והיום הם יעברו לבית מלון בנתניה שמציע גינדי כפתרון מגורים זמני. עד מתי? לא ידוע.

עו"ד אלי זהר ממשרד גולדפרב זליגמן אמר בשם גינדי השקעות כי "גינדי מתכננים לתקן את הבניין ולמסור אותו מחדש. אף אחד עוד לא העלה את החשש שיש פגמים מעבר למרפסת ואנחנו נפעל על פי חוות הדעת. אנחנו מפעילים את כל המערכות בעלות הידע לזהות פגמים נוספים בבניין".

לגבי הרצון של מרבית הדיירים בבניין המאוכלס מבין השניים לבטל את הסכם המכר אמר זהר: "אני לא חושב שהדיירים נמצאים בשלב שהם יודעים מה הם רוצים, וגם החברה לא רוצה לתפוס את הדיירים בצערם. בשלב הזה אנחנו לא מגיבים לבקשה משום שאנחנו חושבים שהם לא מסוגלים להעריך את התנהלותם. הדבר החשוב כרגע מבחינת גינדי הוא לא להעריך את הצעדים המשפטיים אלא לבדוק מה קורה, לתקן ולעזור לדיירים בלי לחסוך באמצעים".

חן אבנעים

אלא שמבחינת אודי תירם, רוכש נוסף בפרויקט, תיקון הבניין הוא התסריט הגרוע ביותר - שכן אשתו והוא לא רוצים לחזור לשם עם שלושת ילדיהם. "אנחנו רוצים לחזור לשגרה ומפחדים לחזור לבניין. אני לא אשן שם בשקט. אני גם לא אאמין להם ולא יודע איך הבניין קיבל אישורים. אני חושש שמישהו שוב פעם יעגל פינה או יעצום עין. אני לא אהיה רגוע גם אם יינתן אישור חדש לבניין".

תירם מספר על השגרה הלחוצה החדשה שנכפתה עליהם. על ילדים שצריכים ליסוע במוניות לבתי ספר והורים שמתעכבים לעבודה בגלל זה, וגם כדי לקבל את הילדים בחזרה בצהריים. על ילדים שלא יכולים לפגוש חברים אחר הצהריים ובוודאי לא לארח חברים בבית המלון.

"הילד שלי מסיים את הלימודים ב–14:20, ואם המונית לא תאחר הילד שלי יגיע לחדר האוכל בסגירה. עכשיו צריך להחזיק את חדר האוכל פתוח כדי שהילד שלי יאכל צהריים וגם עושים לנו טובה שפותחים אותו ברבע לשבע במקום בשבע. יש אנשים שעובדים במשמרות, ואם הם חוזרים ב–23:00 בלילה חדר האוכל לא מחכה להם. הטיפול רחוק מלהיות סביר. שיבשו לנו את השגרה לגמרי, יש פה אנשים חולים, יש דברים שאי־אפשר לפתור במונית או בכביסה. אנשים מושפעים פסיכולוגית, יש ריבים בין בני זוג, יש ילדים וזה לא בריא לשנות את סדר היום שלהם".

במקום להתרווח בדירת חמישה חדרים, משפחת תירם מצטופפת בחדר במלון. אבל מעל לכל מרחפת האי־ודאות: "אנחנו רוצים לחזור לחיים השגרה שלנו, ואני לא יודע מתי זה יקרה. עכשיו אנחנו תקועים רחוק מהאזור שלנו. צריכים לדבר אתנו על תאריכים גם אם זה יהיה לא נעים לשמוע. אני תלוש ולא יודע מה קורה איתי".

אשתו של אודי כבר הפסידה שלושה ימי עבודה בשבוע האחרון כדי לחפש דירה להשכרה קרוב לדירה שלהם. "עד שמישהו יחזיר לנו כסף בינתיים אנחנו מוציאים כסף. יש אנשים שקנו את הדירה להשקעה, ועכשיו, כשהדייר שגר בשכירות פונה, בעל הדירה צריך להתמודד עם המשכנתא. אנחנו משלמים משכנתא וארנונה על דירה שאנחנו לא נהנים ממנה, ויש נזקים שאי אפשר לגלם בכסף".

תירם נחרד מהמחשבה על העתיד, לחזור לבניין הוא לא מוכן, ומצד שני - לקנות דירה אחרת זה הפסד כספי גדול: "אני לא אוכל למכור את הבית שלי במחיר ריאלי לעולם. מי ירצה להתקרב לפרויקט הזה? גם שכירות בחצי מחיר ממחיר השוק אף אחד לא ייקח. תמיד יהיה חשש ממה שקרה בבניין".

"יכול להיות 
שאנחנו אשמים"

לאחר האירוע עלתה השאלה אם זהו כשל נקודתי במרפסת או ליקוי בנייה מערכתי בבניין, שקיים אולי גם בבניין התאום. עו"ד זוהר אמר כי "גינדי שכרה גם חברה קבלנית וגם קונסטרוקטור מהשורה הראשונה. כרגע הבניינים נבדקים ומה שצריך להיות מתוקן, יתוקן על ידם. אבל כרגע העיסוק המרכזי של גינדי זה לטפל במשפחות שנכנסו לדירות ונאלצו לצאת, וגם באלה שעוד לא קיבלו את הדירות".

אודי תירם

בסוף השבוע התפרסמה חוות דעת הנדסית ראשונית של המהנדס ישראל דוד - שנשכר על ידי חברת גינדי השקעות ובדק את המרפסות - ובה הוא חושד לכשל כללי בשני הבניינים. מחוות הדעת עולים כשלים בביצוע של הפרויקט - מחסור במוטות ברזל שאמורים לתמוך במרפסת. "במצב הזה נראה כי זהו אך נס שהמרפסת של קומה שמונה לא נפלה מיד עם פירוק התבנית שלה", מסכם הדו"ח. "לאור העובדות הראשוניות שהתבררו עד כה וכפי הנראה, שיטת עבודה זאת אופיינית לביצוע כל המרפסות ובשני המבנים (לרבות הבניין השכן המאוכלס ממערב), הרי עד לביצוע החקירה המפורטת, יש לבצע תמיכה זמנית של כל המרפסות הקונזוליות (מרחפות) במבנה זה ובמבנה הסמוך ממערב לאלתר".

מחוז חוף במשטרה פתח בשבוע שעבר בחקירה. בינתיים אין עצורים, אבל בעלי תפקידים בעיריית חדרה ובגינדי השקעות ובאורתם מליבו זומנו לחקירה. העייריה ביטלה את היתרי האכלוס של שני הבניינים והכריזה עליהם כמסוכנים. חברת גינדי התחילה לפעול כבר בשבוע שעבר והוסיפה תמיכות למרפסות ולגג בשני הבניינים כדי למנוע הישנות של קריסה נוספת, והאתר מאובטח גם כדי למנוע ביזה של הדירות המאוכלסות.

לגבי אכלוס הבניינים מסרה העיירה: "עד שלא תנוח דעתנו שיש את כל הפתרונות ועמידה בכל הסטנדרטים המחמירים ביותר, הצווים של המבנים המסוכנים לא יוסרו". היום גינדי צריכה להעביר לעירייה הצעות לחיזוק הבניינים, ובעירייה ביקשו להחמיר את התנאים לקבלת טופס 4 (היתר אכלוס) מחודש: בדיקות שיקוף נוספות (לבדיקת כמות הברזל בבניין), בדיקת מהנדס חיצוני ואישור של מכון התקנים.

אמיר נחום, מנכ"ל ובעלים של אורתם מליבו, מסר בתגובה ראשונה מאז האירוע: "עד היום יצא בתקשורת שאנחנו האשמים בכשל. יכול להיות שאנחנו אשמים. אנחנו בונים כיום 4,000 יחידות והאירוע הזה מאוד חריג. הקמנו ועדת חקירה בשיתוף חברות הביטוח ובראשות פרופ' שמואל אנגל, שהוא מומחה חיצוני בלתי תלוי. מה שמתברר מהבדיקה הראשונית הוא שהיו נסיבות שקשורות בתכנון, בבקרה ובביצוע. הבדיקה לא הסתיימה, אבל יש פה אירוע שכל הגורמים שעוסקים בהקמה תרמו את חלקם. מי תרם יותר? נדע כשיושלם הדו"ח במהלך השבוע.

"מבחינתנו צריך לעשות כאן טיפול מעמיק, ואם זה באחריות שלנו, אני אהיה הראשון להודות בטעות - אבל אני צריך שהסיבה תימצא. אנחנו מטפלים בזה מאוד ברצינות, ואם זה באשמתנו נצא מזה טובים יותר כי נרענן את הנהלים שלנו. כבר השבוע עצרנו את הבנייה בכל 58 הפרויקטים שלנו כדי לחדד ולבדוק את הנהלים, כדי שמה שקרה בחדרה - לא יישנה".

החברות המבטחות את הבניין: כלל ביטוח והראל/ אסא ששון

קריסת המרפסות בבניין שנבנה על ידי חברת אורתם מליבו ושווק על ידי חברת גינדי בחדרה בוטח על ידי חברות הביטוח הראל וכלל ביטוח.

ביטוח חברות קבלניות נחלק לשניים: ביטוח אחריות מקצועית וביטוח קבלנים. מטרת החלוקה היא להקטין את נטל הביטוח על חברות הביטוח אם הביטוח מופעל, כלומר - אם הן נדרשות לשלם.

חלקה של הראל בניהולו של מישל סיבוני הוא בביטוח האחריות המקצועית. מקורב לחברה מסר כי תחילה מופעל הביטוח הקבלני, ורק אם יתברר כי החברה נהגה ברשלנות - אז יופעל ביטוח האחריות המקצועית. כרגע, לפי הערכות הראל, הביטוח לא עתיד להיות מופעל.

חברת הביטוח כלל בניהולו של איזי כהן ביטחה את אורתם מליבו בביטוח קבלנים. ואולם, בביטוחים בסדר גודל כזה החברה לא לוקחת על עצמה את כל הסיכון, אלא משתמשת במבטחי משנה, כלומר, מתחלקת בפרמיה עם אחת מחברות הביטוח הגדולות בעולם, כמו איאון (AON).

החשיפה של כלל ביטוח היא 4% מהסכום, ואילו החשיפה של מבטח המשנה היא 96%. כרגע בכלל ביטוח מתקשים לאמוד את הנזק, אבל הם שלחו לאתר שמאי שאמור להעריך עד כמה חמור הנזק ומה עלותו לחברה. ההערכות הן כי הנזק נע סביב עשרות מיליוני שקלים.

עם זאת, לפני שאפשר יהיה להפעיל את הביטוחים, יצטרכו חברות הביטוח לקבוע מה מקור הנזק. אם זהו נזק בזדון או נזק פלילי עשויים המבוטחים לגלות כי האותיות הקטנות מאפשרות לחברות הביטוח לא לעמוד בתשלום הביטוח.

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker