ניו יורק טיימס
ויויאן מרינו

ערן פולק, מנכ"ל חברת HAP אינווסטמנט דוולופרס, שמחזיקה משרדים בניו יורק ובתל אביב ומתמקדת בנכסים למגורים ובמבנים מסחריים בעיקר בצפון מנהטן, התיישב לראיון עם "ניו יורק טיימס" ומספר על הפרויקטים בהם הוא מעורב, ועל אופן הפעולה של החברה. שותפיו לחברה הם אמיר חסיד וניר אמסל, היושבים בישראל ואמונים על קשרים עם משקיעים.

מה התפקיד המרכזי שלך בחברה?

"אני אוהב למצוא פרויקטים חדשים. אנחנו עובדים בבודפשט, קייב, תל אביב, ועכשיו גם ניו יורק".

ומה עושים מייסדי החברה האחרים?

הסנטרל פארק, ניו יורקצילום: BLOOMBERG NEWS

"מרבית ההון עבור העסקות שעשינו במנהטן - 90% ממנו - הגיע מישראל. הם מתמודדים עם כל המשקיעים. יש לנו משקיעים מ-50 אלף דולר ועד 10 או 20 מיליון דולר. כולם משקיעים פרטיים, ויש לנו כ-60 משקיעים - אנשים שמעוניינים להשקיע ישירות בנדל"ן, לא דרך קרן השקעה בנדל"ן (ריט - REIT). הם משקיעים בפרויקט, ואנחנו מפתחים ומנהלים אותו".

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

מה היקף עבודתך בניו יורק?

"כעת מרבית תיק ההשקעות שלנו הוא בניו יורק, במנהטן. יש לנו שמונה פרויקטים בשלבים שונים - כמה מהם בצפון מנהטן".

בוא נדבר עליהם. ספר על האתר בצ'לסי שרכשת באחרונה תמורת 51 מיליון דולר, כולל זכויות אוויר.

"אנחנו מתכוונים להקים בו בניין בן 21 קומות בשטח 13,935 מ"ר. יש לנו שטח מסחרי בקומת הקרקע, ואנחנו מעוניינים לבנות לובי בגובה של שתי קומות. מעל לזה יהיו דירות מגורים - כ-140 יחידות. בשטח של 325-55 מ"ר. עדיין לא בחרנו אדריכל. תוך שנה נתחיל בבנייה".

אילו מחירים אתם צופים להשיג למ"ר?

"אנחנו חושבים שהמחירים הנמוכים יהיו בסביבות ה-15 אלף דולר למ"ר, בטווח הבינוני כ-17 אלף דולר למ"ר, והמחירים הגבוהים כ-21 אלף דולר למ"ר. גם אם מיקום הבניין לא נחשב הכי מרכזי בצ'לסי, אני חושב שהוא ממוקם במקום אופנתי. הוא נמצא במרחק שלושה רחובות מפארק הייליין, ובית הספר לאופנה FIT נמצא מולנו".

על מה עוד אתם עובדים?

"קנינו את 4452 ברודוויי. זו חלקת קרקע גדולה - כ-1,860 מ"ר. בכוונתנו להקים שם בניין בשטח של 13,935 מ"ר. יהיו בו 50 מקומות חניה וכ-1,860 מ"ר של שירותים קהילתיים, ו-110 דירות. לדעתי נוכל למכור אותן בטווח של 6,900-5,900 דולר למ"ר. התוכנית כבר הוגשה למשרד הבנייה בעיר, ואני מקווה שנקבל אישור תוך חודשיים־שלושה ונוכל להתחיל לבנות. יש לנו פרויקט נוסף ברחוב 187 - זה באותו האזור. הפרוייקט השני הוא בשטח של 7,400 מ"ר, והוא יכלול כ-70 דירות - חלקן דירות סטודיו וחלקן דירות עם שלושה חדרי שינה. זה יהיה פרויקט להשכרה, בעיצוב חדש ונעים. נתחיל לבנות בעוד כשמונה חודשים.

ערן פולקצילום: טומי הרפז

"פרויקט נוסף נמצא ברחוב 167. זה בניין דירות שהתחלנו כבר לבנות לפני שלושה חודשים, והוא יכלול 39 דירות ומרכז קהילתי. יש לנו גם פרויקט ברחוב 120 והשדרה השנייה. זה בניין עם דירות שמיועדות לשכירות עם כ-2,790 מ"ר. התחלנו לבנות אותו לפני חודש, ואנו צופים לסיימו בעוד 12 חודשים".

נראה שאתם פונים בעיקר למעמד הבינוני.

"כן. הביקוש למוצר זה יהיה גבוה. זו הבעיה בערים קוסמופוליטיות, וניו יורק היא בירת הערים הקוסמופוליטיות בעולם. אפשר למצוא בה אוליגרכים רוסים, אוליגרכים סינים - אנשים עשירים מכל העולם".

אתה רואה את HAP מפתחת גם בניין יוקרה?

"הבניין ברחוב 28 לא יהיה לגמרי יוקרתי, אבל הוא פונה לקצה הגבוה של השוק".

אתם עסוקים מאוד.

"אנחנו עסוקים. תראי, אני צעיר - בן 40, ואני בהחלט מרגיש בשיא, ואני בטוח שגם שותפיי מרגישים כך. לעבוד במנהטן זה כבר שיא".

העברת את משפחתך מתל אביב לכאן.

"עברנו באוגוסט. אני חי במנהטן, בפינת הרחובות 79 וקולומבוס. שותפיי חיים בישראל".

כמה מכספי HAP מושקעים בפרויקטים?

"אנחנו תמיד משתמשים בכספים שלנו. אנחנו שמים לפחות 20% מההשקעה, אך לרוב 30%-40%. לרוב אנחנו לוקחים הלוואת בנייה של 65%, והיתר יהיה ההון שלנו ושל משקיעינו".

מה עוד יש ל-HAP בקנה?

"אנחנו בוחנים את רוזוולט איילנד, לונג איילנד סיטי וניו ג'רזי. אנחנו גם עובדים על עסקות נוספות כאן במנהטן. אנחנו עובדים על עסקה מעניינת במזרח הארלם ובטרייבקה".

איפה אתה רואה את החברה תוך חמש עד עשר שנים?

"היינו רוצים לצמוח כחברה בינלאומית, בייחוד כאן בארה"ב, ולהיכנס לעוד אזורים בארה"ב. בטווח הארוך - 10 שנים - נראה לי שנתחיל משהו באפריקה".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker