צו הריסה הוצא לקניון בהקמה בנתניה שבנייתו החלה בלא היתר

חברת מגדלי נעימי החלה להקים את הקניון בשכונת קרית השרון אף שלא התקבל היתר בנייה ותוך התעלמות מצו הפסקת עבודה ■ במקביל, הגישו תושבים ערר בגין קידום תוכנית הקניון באמצעות היתרי בנייה - ולא לפי התב"ע

נמרוד בוסו
נמרוד בוסו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נמרוד בוסו
נמרוד בוסו

עיריית נתניה הוציאה ביום שלישי צו הריסה לקניון בהקמה בשכונת קרית השרון בעיר, שעבודות הקמתו בוצעו בלא היתר - ותוך התעלמות מצו הפסקת עבודה שהוצא לחברה היזמית של הקניון, מגדלי נעימי שבשליטת בני הזוג מיקי וכרמית נעימי. למרות צווי הפסקת עבודה, מינהלי ושיפוטי, שהוצאו לפרויקט נמשכה בניית הקניון. במקביל, הגישו תושבים ערר על עצם הניסיון של היזם והוועדה המקומית לתכנון ובנייה נתניה לקדם את תוכנית הקניון באמצעות היתרי בנייה - ולא באמצעות תוכנית בניין עיר (תב"ע).

צו ההריסה הגיע לאחר כמה חודשי מאבק שניהלו עשרות מתושבי קרית השרון נגד מקימי הקניון. לטענתם, התוכנית להקמתו קודמה שלא כדין ולא היתה אכיפה מספקת של דיני התכנון והבנייה על ידי מחלקת הפיקוח של עיריית נתניה. לפני שלושה שבועות הגישו כ–100 מתושבי השכונה, יחד עם כמה מסוחרים במרכז נתניה, ערר נגד היזמים והוועדה המקומית, שבו טענו כי למרות חריגות ניכרות של היזם מהתב"ע המאושרת לשטח, המאפשרת "משרדים ותעשייה נקייה" - היזם מקדם בנייה של קניון גדול, שיכלול בין השאר סניף של רשת הסופרמרקטים אושר־עד.

את התוכנית לקניון מקדמת חברת נעימי על מגרש בשטח 24 דונם, שיש בו תוכנית קיימת לתעשייה ומשרדים בשטח עיקרי של כ–40 אלף מ"ר וכ–23 אלף מ"ר נוספים של שטחי שירות. בפברואר 2013 הגישה החברה בקשה להיתר, ובאפריל דנה הוועדה המקומית לתכנון ובנייה נתניה, בראשות סגן ראש העיר שמעון שר, בבקשה שכללה גם שטחי מסחר בשטח של כ–5,500 מ"ר בנוי וכן מחסנים, רחבות פריקה ושטחים נוספים, שעל פי התבטאויות היזם בתקשורת, יועדו ככל הנראה לסופרמרקט.

בסופו של הדיון, בשל התנגדות כמה מחברי הוועדה שטענו כי התוכנית שהם מתבקשים לאשר מעולם לא הוצגה בפניהם, ירד הנושא מסדר היום. ואולם חודשיים מאוחר יותר, ביוני - בישיבת ועדת רישוי, בהרכב שכלל את שר ואת מהנדס העיר פול ויטל בלבד - אושרה בקשת ההיתר בתנאים, שבהם היזם לא עמד עד היום, ועל כן לא היה יכול להתחיל בבנייה.

מרכז קניות בבנייה בשכונת קרית השרון נתניהצילום: נמרוד גליקמן

תושבי קרית השרון, שגילו רק לפני כמה שבועות כי ההיתר הוצא בתנאים, מה שנעשה לטענתם בחשאי, הגישו בתחילת החודש כתב ערר לוועדת הערר של מחוז מרכז נגד היזמים ועיריית נתניה, באמצעות עו"ד אלימלך קריסטל. במסגרת הערר, שעליו חתומים כ–100 מתושבי השכונה, נטען כי החלטת ועדת הערר אינה חוקית: "הבקשה להיתר שהגיש היזם אינה תואמת את הוראות התוכנית, ונועדה לנסות להסוות שימוש מסחרי עצמאי ורחב – סופרמרקט בשטח של אלפי מ"ר וקניון או מרכז מסחרי החורגים בבירור מייעוד המגרש על פי התוכנית".

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

אלא שבמקביל, היזם החל לבנות את הפרויקט, אף שעדיין לא התקבל היתר הבנייה מהעירייה. בתחילת השבוע פנה נציג התושבים למהנדס העיר בעניין, ועיריית נתניה אכן הוציאה צו הפסקת עבודה שיפוטי ליזם. למרות הצו המשיכה מגדלי נעימי בעבודות הבנייה, וביום שלישי הוציאה העירייה צו הריסה מינהלי לקומתו הראשונה של שלד המרכז המסחרי.

מעיריית נתניה נמסר: "מאחר שהיזם הפר את צו הפסקת העבודה המינהלי, והמשיך בהתקדמות הבנייה טרם קבלת היתר על פי חוק, הוצא צו הריסה מינהלי על ידי הוועדה המקומית לתכנון ובנייה". עוד נמסר כי מאתמול בצהריים מוודאת מחלקת הפיקוח בעירייה כי לא נעשית כל עבודה חדשה באתר.

לגבי טענת התושבים כי ההיתר בתנאים הוצא על ידי ועדת הרישוי שלא כדין, נמסר מהעירייה: "העניין הובא לדיון ברשות הרישוי לאור העובדה שהבקשה הוגשה כתואמת תב"ע הן מבחינת שטחי הבנייה, הן מבחינת השימושים והן מבחינת הבינוי. נדגיש כי הוועדה המקומית מחויבת לתת היתר כאשר מתבקש מימוש זכויות התואם לתוכנית בניין העיר שבתוקף. במקרה הנדון אושר פרויקט של בניין לשירותי תעסוקה נרחבים, שרק חלקו הוא לשימוש מסחרי בשיעור התואם לקבוע בתוכנית.

במגדלי נעימי סירבו להגיב לדברים.

צילום: נמרוד גליקמןצילום: נמרוד גליקמן

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker