הכנסת אישרה את הרחבת סמכויות הווד"לים

מעתה ידונו הווד"לים גם בתוכניות בשטחים שרובם בבעלות פרטית (עד 60%), ולא רק בקרקעות מדינה ■ הווד"לים יחוייבו בתכנון של דירות קטנות ודירות להשכרה בהיקף של לפחות רבע מכלל הדירות שיאושרו על ידן

נמרוד בוסו
נמרוד בוסו
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

מליאת הכנסת אישרה אמש (ב') בקריאה שלישית את הצעת שר הפנים גדעון סער להאריך את תוקפו של חוק הליכי תכנון ובנייה להאצת הבנייה למגורים (הוראת שעה) הידוע גם כ"חוק הווד"לים" ב-22 חודשים, וכן להגדיל את סמכויות ועדות הדיור הלאומי הפועלות מכוחו, ברוב של 40 תומכים מול 25 מתנגדים.

לפי ההצעה שאושרה, מעתה ידונו הווד"לים גם בתוכניות בשטחים שרובם בבעלות פרטית (עד 60%), בניגוד לחוק הקודם שהסמיך ועדות אלה לדון בקרקעות שבבעלות המדינה בלבד. שינוי נוסף שנקבע הוא מתן סמכות לוד"לים לאשר תוכניות פינוי-בינוי - הנחשבות ככאלה שאישורן אורך זמן רב במיוחד במערכת התכנונית הרגילה.

החוק קובע גם כי הווד"לים יחוייבו בתכנון של דירות קטנות, דירות להשכרה, ודירות להשכרה מוזלת, בהיקף של לפחות רבע מכלל הדירות שיאושרו על ידן. אמנם, הסמכויות לתכנן כל זאת היו בידי הווד"לים גם על פי החוק הקודם, אך אלה נמנעו כמעט לחלוטין מלממשן.

שר הפנים גדעון סערצילום: מוטי מילרוד

על הקמת ועדות הדיור הלאומי הוחלט לראשונה בימי המחאה החברתית בקיץ 2011, כחלק מהתוכנית אותה כינה אז ראש הממשלה בנימין נתניהו כ"סופרטנקר" של מחירי הדיור. מטרת החקיקה היתה מתן אפשרות לקדם תוכניות למתחמי מגורים בני אלפי יחידות דיור בהליך מקוצר, על מנת להביא לגידול מהיר בהיצע הקרקעות הזמין לבנייה. ההליך תוכנן לעקוף את המערכת התכנונית הרגילה, שנתפסה כאיטית, מסורבלת ועתירת בירוקרטיה.

מערכת תכנונית חדשה הוקמה למעשה במקביל למערכת התכנונית הרגילה, כאשר לכל אחד ממחוזות משרד הפנים הוקם וד"ל שפעל במקביל לוועדה המחוזית, ו-וד"ל ארצי הוקם במקביל למועצה הארצית לתכנון ולבנייה. גופים אלו נדרשו לפעול בסד זמנים קצר ביותר, כך שמיום הגשת התוכנית לראשונה ועד לאישורה הסופי לא יחלפו אלא 6-7 חודשים, תהליך שבמערכות התכנון הרגילות עשוי לארוך 4-2 שנים. בנוסף, הכנסת הסמיכה את הוועדות להכניס מרכיבים של דיור בר השגה לתוכניות, ובהן דירות קטנות, דירות בייעוד השכרה ארוכת טווח, ודירות בייעוד להשכרה מוזלת.

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

אף שאיש במערך התכנון של משרד הפנים לא יודע בכך, אך תפוקתו של מה שהוגדר כ"סופרטנקר" נחשבת לאכזבה. אמנם, בשנתיים של עבודה אישרו הווד"לים תוכניות עבור כ-25 אלף דירות, אך רובן המכריע באזורי פריפריה בהם הביקוש מוגבל. באזורים המבוקשים יותר - בגוש דן ובירושלים - אישרו ועדות אלה תוכניות עבור כ-4,000 דירות בלבד.

בעקבות זאת, במשרדי האוצר והפנים החליטו על ביצוע "מקצה שיפורים" במסגרתו גובש תיקון החוק, כשבראש וראשונה הוחלט על ביטול חובת הווד"לים לתכנן קרקעות מדינה בלבד, מתוך ההבנה כי עיקר הקרקעות הללו נמצאים באזורים פחות אטרקטיביים, וכי יש להפוך את מגזר בעלי הקרקע הפרטיים לשחקן פעיל שיגיש גם הוא תוכניות לעיון הווד"לים.

"יצרו נוסחאות מעורפלות כדי שזה לא יקודם בפועל"

דב חנין. "עבדו עלינו"צילום: אמיל סלמן

במהלך דיוני ועדת הפנים של הכנסת נוספה להצעת החוק הממשלתית תוספת חשובה, לאחר שהתברר לח"כים של הוועדה כי עד כה תיכננו הווד"לים, שמטרתן המוצהרת היתה פתרון מצוקת הדיור של הזוגות הצעירים, כמעט אך ורק דירות רחבות ידיים המותאמות לשכבות המבוססות, ונמנעו לחלוטין משימוש בסמכותן לתכנן דיור להשכרה - בהנחייתו הישירה של משרד המשפטים.

"רצינו שהחוק הזה ייצר דיור בר השגה, דיור להשכרה, דירות קטנות. שום דבר מזה לא קרה", האשימה יו"ר הוועדה ח"כ מירי רגב (הליכוד). ח"כ דב חנין (חד"ש) אמר: "עבדו עלינו. יצרו נוסחאות מעורפלות כדי שזה לא יקודם בפועל"

לאחר שהודיעה הוועדה לנציגי הממשלה כי אין בכוונתה לאשר בשנית את החוק אלא אם יתווסף סעיף המחייב את הווד"ל לממש את סמכותה לתכנון דיור בר השגה, הושגה לבסוף הסכמה בין שר הפנים סער והיו"ר רגב, על חיוב הווד"ל לאשר רבע מהדירות כדירות קטנות או להשכרה.

עם אישור תיקון חוק הווד"לים, אמר ח"כ דב חנין שהוביל את מאבק האופוזיציה בהצעת החוק כי "במקום להתמודד באמת עם משבר הדיור, הממשלה ממשיכה להרוס את מערכת התכנון כדי לקדם אינטרסים נדל"ניסטים".

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker