מרפסת בבניין חדש של גינדי השקעות בחדרה קרסה; העירייה ביטלה את האכלוס

המשטרה החלה בחקירת התמוטטות המרפסת אתמול לפנות בוקר ■ למרבה המזל, הבניין אוכלס בינתיים על ידי שתי משפחות בלבד ■ גינדי השקעות: "נעמוד לצד הדיירים ונסייע להם ככל שניתן"

רז סמולסקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רז סמולסקי

המשטרה פתחה אתמול בחקירת נסיבות קריסת המרפסת בפרויקט של חברת גינדי השקעות ברחוב נחל פרת בחדרה. זאת, לאחר שהמרפסת, ששייכת לדירה בקומה התשיעית, התמוטטה ביום שני לפנות בוקר.

גינדי השקעות הטילה את האחריות על הקבלן המבצע של הפרויקט, חברת אורתם־סהר, והודיעה כי תממן לדיירים לינה בבית מלון, עד לתיקון המרפסת וקבלת טופס אכלוס חדש לבניין. אורתם־סהר הודיעה כי היא בודקת את האירוע ואת תכנון המבנה.

מדובר בבניין חדש שהתחיל להתאכלס רק באחרונה ועד כה נכנסו אליו שתי משפחות בלבד. הבניין קיבל מהעירייה היתר אכלוס (טופס 4), ואולם לאחר האירוע ביטלה העירייה את את הטופס. בנוסף, הנחתה העירייה את הדיירים בבניין השני בפרויקט שלא לצאת למרפסות.

פרויקט גינדי בפארק כולל 76 דירות בשני בניינים בני תשע קומות כל אחד. בניין אחד אוכלס במלואו באחרונה, ולבניין השני נכנסו בינתיים רק שתי משפחות.

המרפסת שקרסה בבניין החדש של גינדי בחדרהצילום: נמרוד גליקמן

מנכ"ל עיריית חדרה, יעקב זיגדון, אמר מיד לאחר קריסת המרפסות כי העירייה בדקה את האישורים שניתנו לבניין. במקביל, המשטרה פתחה בחקירה.

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

"יש כשל - תכנוני, ביצועי או בפיקוח על הביצוע, והנושא נמצא בחקירת משטרה. התכנון של הבניין נבדק בעירייה עוד לפני תחילה הבנייה, כולל החומרים, הכמויות וחוזק הבניין", אמר זיגדון. "לתחושתי, יש כאן רשלנות מקצועית עד פלילית. אני מעריך שהרשלנות לא בתכנון, כי הדבר נבדק בעירייה לפני הבנייה".

לדברי זיגדון, "בתהליך הביקורת של הבניין וקבלת טופס 4, קונסטרוקטור מטעם היזם חותם שביצע את כל הבדיקות הדרושות לאורך כל תקופות הבנייה. אם היזם ירצה טופס 4, הוא יצטרך לחזור על תהליך האישור ולקבל את כל החתימות והאישורים של בעלי התפקידים, כולל מהנדס קונסטרוקציה".

זיגדון הוסיף כי לא מדובר במרפסת רגילה, אלא במרפסת ארוכה שגודלה לפחות פי שלושה ממרפסת רגילה, וכשזו קרסה היא גרמה נזק גם למרפסת תחתיה.

הדאגה העיקרית כעת בעירייה היא לבניין הסמוך, שזהה לבניין שבו קרסה המרפסת, שכבר מאוכלס על ידי עשרות משפחות. "הורינו לדיירים שלא לצאת למרפסות, כי הן מסוכנות. הנחינו את היזם לבצע בדיקת עומס של המרפסות. זוהי בדיקה שבה מעמיסים משקל גבוה יותר ממה שהמרפסת אמורה לשאת. ללא תוצאות של בדיקת מעמס נמשיך להנחות את הדיירים לא לצאת למרפסות", אמר זיגדון.

נזק של עד מיליון שקל

על פניו, בשלב זה נראה שמדובר במרפסת אחת בלבד, אך אי אפשר להמעיט בחומרת המקרה. ליו"ר איגוד המהנדסים לבנייה ותשתיות, דני מריאן, לא זכור מקרה שבו קרסה מרפסת בבניין חדש: "היו בשנים האחרונות תקלות תוך כדי ביצוע ובנייה, אבל לא אחרי שהבניין הושלם ואוכלס, כמו במקרה הזה. זו תקלה חמורה מאוד וצריך לחקור אותה ולהפיק לקחים", אמר.

לגבי הגורמים שיכולים לגרום למרפסת חדשה לקרוס, אמר מריאן: "לא צריך לעסוק בספקולציות, אבל זו תקלה חמורה שדורשת חקירה. יש גורמים רבים שיכולים להיות אחראים לתקלה, כמו תכנון, ביצוע, איכות החומרים, עומס כלשהו שלא היה צריך להיות במרפסת, או שילוב של כמה גורמים. מעבר להיבטים של נזקי רכוש, אולי יש גם התרשלות בתכנון או הביצוע".

לדבריו, הנזק מקריסת המרפסת הפיך - הכל שאלה של עלויות. "אפשר לתקן את המרפסת, והדירה תהיה ראויה למגורים. בראשון לציון יש בניין שנפגע מטיל במבצע עמוד ענן, וכתוצאה מכך נפגעה חלק מהחזית, וכיום הבניין חזר לקדמותו".

מריאן מעריך שעלות הבדיקות של הבניין תגיע למאות אלפי שקלים, ותיקון המרפסת יעלה כמה מאות אלפי שקלים נוספים, עד מיליון שקל. זאת, במידה שלא מדובר בתקלה מערכתית שחוזרת בכל המרפסות בבניין. להערכתו, למזג האוויר הסוער שהיה באזור לפני כשבועיים אין קשר לקריסה.

לקריסת המרפסת יש השפעה גם על ערכי הדירות במקום. "בטווח הקצר לא יהיו עסקות בפרויקט. אין ספק שכל מי ששקל לרכוש או לשכור דירה בפרויקט הזה יעצור את התהליך", אמר יו"ר לשכת שמאי המקרקעין, אוהד דנוס. "בטווח הבינוני, ירידת השווי תלויה בחומרת הממצאים, ותנוע בין 10%–25%. בעוד 10–20 שנים הבניין יעמוד ויוכיח את עצמו כבניין טוב, וירידת הערך תתעמעם. גם הנזק התדמיתי של הפרויקט יישכח עם השנים, אבל אין ספק שמי שיבקש לסכל עסקות בבפרויקט הזה בעתיד, יוכל להזכיר מה קרה שם בדצמבר 2013".

צבי וילדר, דובר חברת גינדי השקעות, אמר כי "החברה הקבלנית שבנתה את הבניין בחדרה ואחראית כקבלן מבצע על איכות הבנייה היא אורתם־מליבו, מחברות הבנייה המקצועיות והוותיקות בענף. אורתם־מליבו נדרשה לבדוק באופן מיידי את הסיבות שגרמו למקרה ולבצע את כל הדרוש בנושא. גינדי, היזמית של הפרויקט, תלווה את כל התהליך מול החברה הקבלנית ומול הדיירים. החברה תעמוד לצד הדיירים ותסייע להם ככל שניתן. נציגינו נפגשו עם כל הדיירים בפרויקט והציעו להם מעבר לדיור חלופי עד לבדיקה, איתור וטיפול בכשל. החברה תעשה כל מה שצריך לפתרון הנושא".

מאורתם־מליבו נמסר בתגובה: "נציגינו וגורמים חיצוניים לחברה נמצאים בשטח ובודקים את כל האספקטים שגרמו לכשל, לרבות תכנון הפרויקט, שלא נעשה על ידינו".

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker