עלות אחזקת המשרדים הגבוהה בעולם - בתל אביב

העיר העברית הראשונה, ביחד עם לונדון, עומדת בראש הערים שבהן ההוצאות העקיפות - ארנונה ודמי ניהול - גבוהות במיוחד, ומייקרות באופן משמעותי את עלות השכירות

רז סמולסקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

מה משותף לתל אביב וללונדון? יוקר אחזקת משרדים. שתי הערים ניצבות בראש הערים שבהן ההוצאות העקיפות (ארנונה ודמי ניהול) על אחזקת משרדים הן הגבוהות בעולם - כך עולה מסקירה שערכה חברת אינטר ישראל יועצי נדל"ן, הזכיינית הישראלית של קושמן אנד ווייקפילד, רשת בינלאומית לתיווך וניהול נכסים. הוצאות האחזקה העקיפות בתל אביב מגיעות לשליש מדמי השכירות.

אחזקת משרדים מורכבת משלוש הוצאות: שכר דירה (העלות הישירה), ארנונה ודמי ניהול (ההוצאות העקיפות). הטענה העולה מהבדיקה היא כי להוצאות העקיפות בתל אביב יש משקל גדול מדי מכלל ההוצאות של שכירת משרדים, כלומר גם אם שכר הדירה לא גבוה, ההוצאות העקיפות מייקרות את השכירות. דמי השכירות בתל אביב למ"ר לשנה מגיעים ל–292 יורו בממוצע (כ–120 שקל למ"ר לחודש), וההוצאה העקיפה היא 156 יורו למ"ר לשנה (כ–65 שקל למ"ר בחודש). כלומר, בסך הכל משלם שוכר משרד בתל אביב 448 יורו בשנה על מ"ר משרדים (כ–185 שקל בחודש למ"ר), מהם 34.8% הוצאות עקיפות.

בלונדון מגיע שיעור ההוצאות העקיפות ל–34.8% מכלל העלות של אחזקת משרד. אחריה נמצאת ונקובר, שבה ההוצאה העקיפה מגיעה ל–34.3%. בתחתית הטבלה נמצאות קראקס שבוונצואלה ובייג'ין שבסין, עם שיעור הוצאות עקיפות של 6.1% ו–6.4%, בהתאמה.

בהונג קונג ההוצאות העקיפות גבוהות במעט - 185 יורו למ"ר לשנה, אך השכירות גבוהה פי 4.5 מהשכירות בתל אביב - 1,321 יורו למ"ר לשנה, לכן המשקל של ההוצאות העקיפות בהונג קונג נמוך בהרבה – רק 12.3% מכלל ההוצאה. המשמעות היא שיש להביא בחשבון שהעלויות העקיפות בתל אביב גבוהות יחסית, גם מכיוון שדמי השכירות בעיר זולים יחסית לערי העסקים המובילות בעולם.

"אולי במספרים אבסולוטיים השכירות בישראל נמוכה, אבל אי אפשר להסתכל רק על המספר לבדו. כשבודקים את שכר הדירה ביחס לתמ"ג, תל אביב נמצאת באמצע הטבלה. לכן, גובה השכירות אינו הגורם המשמעותי לכך שההוצאה העקיפה כל כך גבוהה יחסית בישראל", אומר יורם בלומנטל, סמנכ"ל אינטר ישראל. "יש בעיה בהוצאות הנלוות שהן גבוהות ביחס לתמ"ג לנפש. דמי הניהול בתל אביב נמצאים ברמה דומה למקובל בשאר העולם, ומורכבים מהרבה תקורות, כמו שכר עובדים, השומרים בקבלה ובחניון ועלות שירותי הניקיון, החשמל והתחזוקה של השטחים הציבוריים בבניין. דמי הניהול מחושבים כ-Cost+15% מעל ההוצאות - למעשה הרווח של חברת הניהול מחושב כתוספת של 15% על ההוצאות של הניהול".

צילום: מוטי קמחי
מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

ואולם, לטענתו עיקר הבעיה נמצאת בארנונה הגבוהה למשרדים בתל אביב, שהיא גבוהה ביחס לעולם וגם מהיקרות בישראל – 28 שקל למ"ר לחודש - בעוד שבמתחם הבורסה ברמת גן משלמים 24 שקל למ"ר, ובאזור התעשייה של בני ברק 23 שקל למ"ר. תעריפי הארנונה הנמוכים ביותר הם באיירפורט סיטי ופארק העסקים בקיסריה – 6 ו–8 שקלים למ"ר לחודש, בהתאמה. בפארק אפק בראש העין ובאזור התעשייה בהוד השרון משלמים 11 שקל למ"ר, ובאזורי התעשייה של רעננה, כפר סבא והרצליה תעריף הארנונה הוא 22–24 שקל למ"ר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker