בכירות במשרד הפנים: "יש קרקע מתוכננת ולא מנוצלת 
לרבע מיליון דירות במרכז"

בדיון על עדכון תוכנית המתאר הארצית - תמ"א 35 - נחשפו חילוקי דעות חריפים בין יו"ר ועדות התכנון המחוזיות לראש מינהל התכנון הארצי ■ הממונה על מחוז המרכז: "אני לא צריכה עוד 90 אלף יחידות דיור - הקרקעות שכבר מתוכננות תקועות בגלל חסמי תחבורה וביוב"

נמרוד בוסו
נמרוד בוסו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נמרוד בוסו
נמרוד בוסו

חילוקי דעות חריפים התגלעו אתמול בין הבכירות במשרד הפנים, בישיבה מיוחדת שכינס מנכ"ל המשרד הטרי, ד"ר שוקי אמרני, על עדכונה של תוכנית המתאר הארצית - תמ"א 35.

בדיון תקפו הממונה על מחוז תל אביב, גילה אורון, והממונה על מחוז המרכז, רות יוסף - העומדות גם בראש ועדות התכנון המחוזיות בשני המחוזות, את הקו שמובילה ראש מינהל התכנון, בינת שוורץ, ובפרט את כוונתה להגדיל את השטחים המתוכננים לבנייה למגורים באזור המרכז בהיקף של עשרות אלפי יחידות דיור. לטענתן, כבר כיום, עוד בטרם עודכנה התוכנית, יש בשטח שעליו הן ממונות מאות אלפי יחידות דיור מתוכננות, שאינן מפותחות בשל סיבות שכלל אינן קשורות למערך התכנון.

את הישיבה שבה נערך הדיון הטעון כינס אמרני, שמכהן בתפקידו שבועיים בלבד, לקראת דיון באישור עדכון התמ"א שייערך בתחילת ינואר במועצה הארצית לתכנון ולבנייה, שבראשה הוא עומד עתה מתוקף תפקידו. למעשה, הדיון המכריע היה אמור להתקיים כבר ביום שלישי בשבוע שעבר, בניהול שוורץ עצמה כממלאת מקום יו"ר, ואולם יומיים לפני הדיון קיבל אמרני את כתב המינוי כמנכ"ל בפועל, והודיע כי בכוונתו לדחות את הדיון בחודש כדי שיוכל ללמוד את הנושא.

כחלק מלימוד הנושא ביקש אמרני לקיים דיון עם המתנגדים הבולטים לשינוי התוכנית בגרסתו הנוכחית, ולדיון שלשום הגיעו, מלבד שוורץ, יוסף ואורון, נציגי הגופים המתנגדים כיום לתוכנית העדכון, ובהם ארגון הגג של הגופים הסביבתיים, מרכז השלטון המקומי, מרכז המועצות האזוריות ופורום ה-15. להפתעת כל הנוכחים, לגופים המתנגדים שהוזמנו נותרה מעט מאוד עבודה - נוכח המתקפה המשולבת שספגה שוורץ מהממונות על המחוזות וכן מהמתכננות המחוזיות, שהוזמנו גם הן.

במתקפה פתחה יוסף, שטענה כי התוכנית שמקדמת שוורץ מתעלמת מהעובדה שכבר כיום יש במחוז שבאחריותה קרקע מתוכננת ובלתי־מנוצלת ל-120 אלף דירות, ומספר דומה של דירות הנמצא כיום בהליכי תכנון, אבל כל אלה תקועות בשל חסמי תחבורה וביוב. "אני לא צריכה עוד 90 אלף יחידות דיור", אמרה. "יש לי אפשרות להגיע לעוד רבע מיליון יחידות דיור לפי התמ"א הנוכחית".

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

עם זאת, יוסף הדגישה את הצורך בפיזור האוכלוסייה לאזורי הפריפריה כיעד לאומי, ואמרה כי יש להתמקד בהעברת מקומות תעסוקה לפריפריה. "בכל תוכנית בנייה שאני מאשרת כרגע באזור המרכז, אני פוגעת באינטרס הלאומי", אמרה.

את דבריה של יוסף גיבתה מתכננת המחוז, דניאלה פוסק, שאמרה כי "כל תשתיות העל עוברות דרך מחוז המרכז. הקרקע היא משאב יקר, ועלינו לחשוב על כל דונם ודונם. מה שיביא להכפלת יחידות הדיור הוא ההתחדשות העירונית במרכזי הערים, ולא המהלכים של מינהל התכנון". לגבי הפשרת השטחים החקלאיים המתוכננת במסגרת התוכנית אמרה פוסק כי "מרבית החסמים בתחומי התשתיות נמצאים דווקא במרחב החקלאי, כך שגם אם תופשר קרקע היא תהיה תקועה באותם חסמים".

סגנה של פוסק, גיא קפלן, הוסיף עקיצה ישירה לכיוונה של שוורץ כאשר אמר כי "לא ברור על מה עורכי התמ"א התבססו. נראה שהם בכלל לא הביאו בחשבון את העובדה שקיימות כיום 120 אלף יחידות מתוכננות במחוז המרכז".

"לצופף את 
מרכזי הערים"

שוורץ ספגה אש גם מכיוונם של אנשי מחוז תל אביב. הממונה על המחוז, אורון, פתחה בהצגת מלאי הקרקעות המתוכננות והנמצאות בהליכי תכנון, שממנה עלה כי גם במחוז תל אביב קיים פוטנציאל להקמה של עשרות אלפי יחידות דיור ללא עדכון התמ"א.

מנתוניה של אורון עולה כי בשלוש השנים האחרונות אושרו במחוז תל אביב בלבד 21 אלף יחידות דיור, וכי 15 אלף יחידות דיור נוספות מצויות במסגרת תוכניות מפורטות בהליכים. גם אורון התעקשה לא להרחיב את הערים במחוזה כלפי חוץ: "חייבים לדאוג לא לפתח תשתיות נוספות. יהיה לנו קל יותר אם נדאג לפיתוח ולתכנון במרכזי הערים".

נעמי אנג'ל, מתכננת מחוז תל אביב, תקפה בישיבה את ההחלטה על הקמת ותמ"ל (הוועדה לתוכניות מועדפות לדיור), שאותה קיבל באחרונה קבינט הדיור, ואמרה כי אין כל צורך בהקמת ותמ"ל. "מה שבאמת צריך זה להגדיל את הצפיפות במרכזי הערים ולדאוג לפתרון חסמים שמונעים מימוש של תמ"א 38 בהיקף גבוה", אמרה.

שוורץ לא נותרה חייבת והסבירה כי על אף מאגר הקרקעות המתוכנן שהציגו מנהלות המחוזות, "רק הוותמ"לים, שיאשרו תוכניות שמוגדרות על ידי המדינה, יביאו לשינוי במספר התחלות הבנייה. רק כך תוכל המדינה לשלוט בהיקף השיווק, ולתזמן אותו לפי צרכיה".

כשנשאלה על בסיס אילו נתונים חושבה תוספת יחידות הדיור המתוכננת לאזור המרכז באמצעות שינוי תוכנית המתאר הארצית, השיבה כי התבססה בעיקר על תצלומי אוויר, שמהן ניתן ללמוד על מספר היחידות כרגע, ולהעריך כמה ניתן עוד להכיל בהתאם לצרכים".

עם זאת, גורמים שנכחו בישיבה אמרו כי ניכר היה בשוורץ שהיא מרגישה לא בנוח. "היתה תחושה שמנהלות המחוזות באו מתואמות ביניהן, ופרקו את מה שישב להן על הלב הרבה זמן", אמרו. "כבר שנה שלמה שהן רואות את המערכת רצה ריצת אמוק לעבר עדכון התמ"א מבלי לעצור לרגע ולשמוע אותן".

אמרני מצדו נמנע מלהביע דעה כלשהי בעניין הנדון, אך בירך בסוף הדיון על קיומו. "מרכיב הנתונים שהובאו לפה היום הוא קריטי", אמר. "אני שמח על הדיון, והוא חשוב מאוד לקראת הדיון בעדכון התמ"א במועצה הארצית. לכל אחד יש תפישה מסוימת, וצריך לכבד את זה". עם זאת, אמרני ציין כי אין זה הדיון האחרון שיערוך לפני שיעלה את עדכונה של התוכנית לאישור המועצה הארצית, ובכוונתו לדון בה גם עם שר הפנים, גדעון סער.

דוברת משרד הפנים מסרה בתגובה: "הישיבה שנערכה היתה הכנה לקראת דיון על עדכון תמ"א 35, שמתוכנן במועצה הארצית בתחילת ינואר. מטרת הישיבה היתה לשמוע את העמדות השונות של הגורמים ביחס לנושא, שהוא מורכב ובעל השלכות במגוון רחב של תחומים. המנכ"ל לומד את החומר. במהלך ההכנות לעדכון תמ"א 35 הוצגו הנתונים ונשמעו הגורמים הרלוונטיים, ובכללם נציגי המחוזות".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker