"אוניברסיטת אריאל הורסת את מקצוע השמאות - ומציפה את השוק"

בחינות עם חומר פתוח, שאלות שחוזרות על עצמן מדי שנה וכמעט 100% הצלחה - כך מתנהל המסלול להכשרת שמאי מקרקעין באוניברסיטת אריאל ■ לשכת השמאים הגישה תלונה בעניין ליו"ר המועצה לשמאי מקרקעין במשרד המשפטים ■ האוניברסיטה: "הטענות נבובות"

נמרוד בוסו
נמרוד בוסו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נמרוד בוסו
נמרוד בוסו

אי סדרים לכאורה במסלול לימודי השמאות באוניברסיטת אריאל הביאו את לשכת שמאי המקרקעין להגיש לפני כשבוע תלונה חריפה למשרד המשפטים. בלשכת השמאים דורשים כי המשרד יורה על הקמתה של ועדת בדיקה ללימודי השמאות באריאל, או שיגביר את הפיקוח עליהם. הפנייה ממוענת לעו"ד עליזה קן, יו"ר מועצת שמאי המקרקעין במשרד המשפטים, וחתומים עליה יו"ר הלשכה, אוהד דנוס, ויו"ר הוועדה לענייני צעירים בה, אומיד (עודד) סולימני.

במכתב טוענים השניים לשורת כשלים לכאורה באופן ההסמכה, ובהם רמת בחינות נמוכה ומתן אפשרות לסטודנטים לגשת לקורסים בודדים שלא במסגרת תואר אקדמי מלא. "נדמה שאין חולק שכתוצאה מהמצב, ישנה הצפה גוברת בתחום לימודי שמאות המקרקעין, דבר שעשוי לגרום, ואף גורם כבר עתה, לפגיעה קשה באיכות וברמת המקצוע", נכתב.

"נודה לך אם תוכלי להעלות על סדר יומה של המועצה סוגיה בוערת זו, על מנת לבחון את מכלול אפשרויות הטיפול בעניין, לרבות הקמת ועדת בדיקה בנושא, ולחילופין הגברת הפיקוח של המועצה על הבחינות באוניברסיטה".

אוניברסיטת אריאל. הלימודים נעשים בנוסף ללימודי תואר ראשון בכלכלה, מינהל עסקים או תעשייה וניהולצילום: אייל טואג

לפי חוק שמאי המקרקעין, על המבקשים לעסוק בתחום לעמוד בלא פחות מ–14 בחינות של מועצת שמאי המקרקעין. 11 מהן מוגדרות "מוקדמות", ובהן בחינות מדידה, מיסוי ותכנון, ושלוש נוספות הן בחינות סופיות בשלבי הסטאז'. בחינות המועצה ידועות כנוקשות ושיעורי המעבר בהן נעים בין 60%–70% במקרה הטוב ל–15%–20% במקרים קיצוניים של בחינות קשות במיוחד.

הנכשלים במועצה עוברים לאריאל

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

לפני כמה שנים קיבלו שלושה מוסדות אקדמיים – הטכניון, אוניברסיטת חיפה ואוניברסיטת אריאל (אז עדיין "מרכז אניברסיטאי") - היתר למתן פטור מבחינת המועצה, בתנאי שהסטודנטים עמדו בהצלחה בקורס ובבחינה הסופית הנערכת בו, שאמורה להיות מקבילה לבחינת המועצה.

אולם בעוד שבטכניון ובאוניברסיטת חיפה נערכים הלימודים ובחינות הפטור במסגרת לימודי התואר השני במקרקעין, באריאל הלימודים נעשים בנוסף ללימודי תואר ראשון בכלכלה, מינהל עסקים או תעשייה וניהול, ולעתים אף לא במסגרת לימודים לתואר כלשהו – אלא פשוט באמצעות רישום לקורסים הרלוונטיים, ותו לא. באופן זה, טוענים גורמים בתחום, החלה תופעה שבה רבים מהנכשלים בבחינות המועצה הקשות מגיעים לאריאל כדי לעבור בהצלחה את הקורס שיעניק להם את הפטור מהבחינה שבה נכשלו.

בשיטה זו ניתן לעבור בהצלחה את כלל הקורסים המעניקים פטורים מכל 11 הבחינות המוקדמות של המועצה. "כתוצאה ממדיניות הפטורים המקלה לאוניברסיטת אריאל, נוצר מצב לא רצוי שבו קיים חשש כי האוניברסיטה משמשת הלכה למעשה מעין מסלול עוקף בחינות מוקדמות, דבר שגורם בפועל לזרם גובר והולך של סטודנטים לשמאות מקרקעין באוניברסיטה", כתבו דנוס וסולימני בפנייתם לקן.

על פי נתונים אודות מספר הלומדים לשמאות באריאל, נראה כי לא מעט סטודנטים כבר זיהו את הפרצה בשיטה, ומספר מסיימי המסלול עולה משנה לשנה. אם בעבר מנה המסלול כמה עשרות סטודנטים, הרי שכיום הם מונים מאות. מאז שניתן ללומדים במוסד פטור מבחינות הלשכה המוקדמות לפני כשש שנים, הוציאה האוניברסיטה מספר קטן למדי של שמאי מקרקעין מוסמכים, 36 כיום. מחציתם למדו את כלל הקורסים באוניברסיטה ומחציתם לקחו רק חלק מהקורסים.

עם זאת, בשנים האחרונות חל גידול חד ברישום למסלול זה, ולבחינה האחרונה במבוא לתורת השמאות - הראשונה מתוך שלוש הבחינות הסופיות שעורכת הלשכה - ניגשו 65 סטודנטים מהאוניברסיטה, כשהשנתונים הבאים בתור גדולים אף יותר. מתן הפטור לא היה אמור להיות בעיה לו היתה רמת הבחינות באריאל תואמת לזו של מבחני המועצה. ואולם שיעורי ההצלחה (ציון גבוה מ–60) בכמעט כל הקורסים השונים באריאל במועד א' הם 90%–95%, ולעתים אף למעלה מכך. במועדי ב', שנבחנים בהם מי שנכשלו במועדי א', שיעורי ההצלחה הם 100% או קרוב לכך.

אוניברסיטת אריאל. "הורסת את המקצוע, מציפה את השוק"צילום: מוטי מילרוד

"השאלות הן ברמה שאתה נקרע מצחוק"

בדיקת הבחינות של לימודי השמאות באוניברסיטת אריאל מסבירה את שיעורי ההצלחה הדמיוניים. בבחינה שנערכה באפריל, למשל, התבקשו הנבחנים להשיב על חמש שאלות - ארבע תיאורטיות ואחת שמצריכה חישוב. מאחר שהבחינה נערכה כשהסטודנטים יושבים עם "חומר פתוח" (בעוד שבחינות המועצה נעשות ללא כל חומרי עזר מלבד מחשבון), ההצלחה במבחן נהפכה לפשוטה במיוחד.

תופעה נוספת המוכרת היטב לסטודנטים הלומדים במסלול היא חזרה על אותן השאלות בבחינות שנה אחר שנה. לעתים מדובר רק במחצית המבחן שחוזר על עצמו ולעתים כולו. המבחן בקורס בכלכלה עירונית, למשל, של המרצה ד"ר מרים גבאי, שנערך ב–21 בפברואר 2012, זהה כמעט לחלוטין למבחן שהוגש לסטודנטים שנה ושנתיים קודם לכן. העובדה שהבחינות השונות התקבלו ב–TheMarker כקבצים שצולמו בשעת המבחן באמצעות טלפון סלולרי מלמדת כי גם רמת הפיקוח על הסטודנטים הנבחנים מוטלת בספק.

השמועות אודות ההכשרה הסיטונית במוסד עשתה לה כנפיים בקרב רבים ממשרדי השמאות, מצב שמביא לפגיעה בבוגרי המוסד – גם אלה מהם שהשקיעו בלימודים – שמתקשים להתקבל לסטאז' או לעבודה רק משום שהם בוגרי אוניברסיטת אריאל. לכן, בנוסף ללשכת השמאים מתעוררת ביקורת בקרב הבוגרים עצמם.

"כשהתחלתי את ההתמחות הבנתי שמתחילה להיווצר במקצוע בעיה של עודף היצע, ושלאריאל יש חלק גדול בכך", מספר בוגר האוניברסיטה, כיום סטאז'ר במשרד שמאים. "אריאל הורסת את המקצוע, מציפה את השוק, ואני לא רוצה לדמיין מה יקרה בעוד שנתיים־שלוש או חמש שנים".

עוד מספר הבוגר כי "בקורסים מסוימים חצי מהמבחן מורכב מחזרה על שאלות של שנה שעברה או לפני שנתיים, וזה יכול גם להגיע ל–60%–70% מהשאלות. השאלות הן ברמה שאתה נקרע מצחוק. אני אומר לחברים שלי שלומדים במקומות אחרים 'אתם טיפשים, למה אתם קורעים את עצמכם במבחנים של המועצה כשאתם יכולים לבוא לאריאל, להגיע לשיעור הראשון, לשיעור האחרון, ללמוד חצי יום לפני הבחינה ולעבור בקלות?'"

דובר משרד המשפטים מסר בשם מועצת שמאי המקרקעין: "מכתבה של לשכת השמאים התקבל, והתשובה תימסר לפונה כמקובל. הסמכות לפיקוח על מוסדות להשכלה גבוהה מצויה בידי המועצה להשכלה גבוהה, ולא בידי מועצת שמאי המקרקעין".

אונ' אריאל: "דרישות הלימודים גבוהות ומכאן הצלחתם של התלמידים"

בתגובה לידיעה, נמסר מאוניברסיטת אריאל כי "התוכנית בשמאות מקרקעין היא מובנית ומסודרת ברמה אקדמית, המעניקה נקודות זכות אקדמיות.

"למחלקה מתקבלים סטודנטים הלומדים תואר באריאל במקצועות קרובים, החל בשנתם השנייה ולאחר שקיבלו ממוצע של 75 נקודות לפחות. כן מתקבלים סטודנטים שסיימו תואר אקדמי בממוצע כולל של 75 נקודות ויותר במקצועות קרובים. דרישות אלה מעמידות את הסטודנטים ברמה גבוהה יותר מהממוצע הארצי.

"באריאל נמצאים מיטב המרצים בתחום, וראש התוכנית, פרופ' אברהם ציון, הקים בשנות ה–80 תוכנית דומה באוניברסיטת תל אביב. הבחינות נערכות ללא חומר פתוח. לעתים ייתכנו מקרים של חזרה על שאלה בשינויים אלה ואחרים, דבר מקובל באוניברסיטאות. דרישות הלימודים הן מהגבוהות ומכאן הצלחתם מעל לממוצע של התלמידים. יש להדגיש כי הפטור ניתן לבחינות המוקדמות בלבד, ולא לבחינות הסופיות, המהוות מבדק אמיתי לאיכות הסטודנטים באריאל.

"להערכתנו, אין בשום מוסד אחר הצלחה דומה, מה שמעקר את הטענה הנבובה על רמת לימודים נמוכה. לא מתקבלים סטודנטים המבקשים לחזור על בחינה עקב כישלון בה במועצה. הסמכה לשמאות ניתנת רק לאחר הבחינות הסופיות והקורסים המסכמים, הנעשים במועצה. ראש התוכנית יעביר בימים הקרובים מענה מפורט ליו"ר מועצת השמאים לטענות שהועלו".

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker