"רוצו לקנות דירות זולות - קרית גת היא היום הגבול הדרומי של תל אביב"

שרי האוצר, השיכון ורשות מקרקעי ישראל חתמו היום על הסכמי הגג להקמת 7,600 דירות בקרית גת ■ לפיד: "נושא הדיור הוא איום על דור שלם" ■ אריאל העריך: "סיכום עם האוצר על 'מחירי מטרה' – בתוך שבועות"

נמרוד בוסו
נמרוד בוסו
נמרוד בוסו
נמרוד בוסו

שר השיכון, אורי אריאל, אמר הבוקר כי משרדו קרוב לסיכום עם משרד האוצר על קידום שורת מכרזים לדיור שבהם ייקבע המחיר הסופי של הדירה מראש. המשרדים מקדמים את המכרזים במטרה להוריד את מחיר הרכישה הסופי של הדירות.

"אנחנו נמצאים במרחק שבועות מהגעה לסיכום מול האוצר בנושא מחירי המטרה", אמר אריאל, שדיבר בטקס החתימה על הסכמי הגג בין הממשלה לעיריית קרית גת לקראת שיווקן של 7,600 יחידות דיור בעיר, בשכונה החדשה "כרמי גת". על הסכם הגג שנחתם אמר אריאל: "בכוונתנו לשווק קרקע בעבור 7,000 דירות בשלב הראשון - 700 מהן כבר החודש. היתרה תשווק ב-2014 וב-2015. בשלבים ב' וג' תשווק קרקע ל-13 אלף יחידות נוספות, כך שבתוך עשור תשווק קרקע ל-20 אלף יחידות דיור. התוכנית חלה על שטח של 3,000 דונם.

לצפייה בסמארטפונים ובטאבלטים - לחצו כאן

אריאל הוסיף: "זמן הנסיעה ברכבת בין תל אביב לקרית גת, 36 דקות, הוא תוצאה של החלטה אסטרטגית של ראש הממשלה. אנחנו מקבלים מדינה קטנה יותר בזמני הנסיעות, וזה הסיפור הכי חשוב". לדבריו, "אפשר לעבוד במרכז ולחזור לבית בכרמי גת בזמן קצר. יש פה שילוב של בית זול וטוב, של נגישות ושל חינוך. אנחנו נמצאים במצב שבו הגנים, בתי הספר הגינות והעצים יעמדו כולם עוד לפני שהדייר הראשון ייכנס לגור כאן".

שר האוצר, יאיר לפיד, אמר בטקס: "במקום הזה יוקמו 7,598 יחידות דיור שישווקו עד המחצית הראשונה של 2015. ייבנו גם שטחי חינוך ומסחר וצינורות ביוב בו זמנית. מה שאנחנו עושים היום בקבינט הדיור הוא חיבור בין משרדי הממשלה. אין עוד דרך להגדיל את היצע הדירות - צריך להקטין חסמים ביורוקרטיים, ואנחנו נעשה את זה ביחד. זה לא קל, אבל זה איום על דור שלם. זה האתגר הכי גדול שעומד בפנינו כממשלה חברתית. לדברי לפיד, עד כה לא היה גוף שתיאם שיווק של קרקעות עם צעדי פיתוח. "מה שעוד הופך יחידת דיור לבית הוא מקומות עבודה".

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

בועז צפריר מנכ"ל רכבת ישראל, אמר כי הקו המשודרג לבאר שבע הושק לפני מספר חודשים לאחר השקעה של 2.7 מיליארד שקל ופועל 24 שעות ביממה. זמן הנסיעה בין הערים, לדבריו, עומד על 55 דקות, ומחיר הכרטיס הוא 25.5 שקל. "מדי יום נוסעים בקו 16 אלף איש, מהם 6,000 לקרית גת. מדובר בגידול של 53% במספר המשתמשים בקו בשנת 2013 לעומת 2012".

בנצי ליברמן, מנהל רשות מקרקעי ישראל (לשעבר מינהל מקרקעי ישראל), אמר: "הבנו ששיווקי קרקעות לבד הם לא העניין. ראינו שגם כאשר אנחנו משווקים קרקעות, ראינו אותן נמקות, כשכל מיני גורמים החל ממשרד התחבורה וכלה ברשות המקומית מתמהמהים עם פיתוח הקרקע. לכן יצרנו את מודל הסכמי הגג, שבו כל משרדי הממשלה מתחייבים ללוחות זמנים, שבהם הם מבצעים את פיתוח השכונה, בין אם מדובר בכבישים ועד לבתי ספר.

הדמיה של שכונת כרמי גת, קרית גתצילום: רשות מקרקעי ישראל

"אנחנו רואים שבמודיעין היום דירת ארבעה חדרים עולה 1.4 מיליון שקל, ובקרית גת, במיקום לא פחות אטרקטיבי, במרחק 36 דקות נסיעה ברכבת מתל אביב, עולה דירה כזו 850 אלף שקל. אנחנו קוראים לצעירי המרכז: רוצו לפה בהמוניכם לקנות דירות, כי בעוד כמה שנים המחיר כבר לא יהיה 850 אלף שקל. קרית גת נהפכת לגבול הדרומי של תל אביב.

"אנחנו משנים את הגישה 'שגר ושכח'. אין מצב שקודם שמשווקים קרקע כמו שקרה בראש העין, ורק אחרי 5 שנים יוצא היתר בנייה. אני מאמין בכל לב ששנת 2014 תהיה שנת הבלימה ובשנת 2015 נראה ירידה. כשהתחלתי בתפקידי המחסנים של רשות מקרקעי ישראל היו ריקים - לא היו מכרזים שניתן היה לשווק. היום המצב משתפר ואנחנו רואים יותר תוכניות מאושרות".

יו"ר לשכת שמאי המקרקעין בישראל, אוהד דנוס, אמר בתגובה לחתימת הסכם הגג כי "ההסכם המשולש שנחתם היום הוא מצוין, צעד משמעותי בכיוון הנכון שיביא לשחרור קרקע לכ-7,500 יח"ד בקרית גת, כשאת השכונה הבנויה נראה מאוכלסת במלואה בעוד 7 עד 10 שנים. עם זאת, אסור לנו לתת למספרים לבלבל אותנו. כמה אלפים פה וכמה אלפים שם, אבל עד שהמדינה לא תגיע לקצב של 50 אלף יח"ד בשנה, לא נראה ירידות מחירים.

"מסיבות העיתונאים לא יפתרו את המתמטיקה הפשוטה הזו. מה שהן כן יעשו, בהיעדר פתרון הולם לאזורי הביקוש האמיתיים, הוא לגרום להסתערות רבתי של משקיעי נדל"ן ולזוגות צעירים שידם אינה משגת דירה באזור המרכז, לקפוץ לשוק הדיור בקרית גת. לא בגלל שזה נחמד לגור בקרית גת, על אף שמדובר בעיר מצוינת, אלא משום שהם ב-'ווין- ווין': אם המחירים במרכז לא ירדו אז לבטח שם יעלו וזה, התסריט הסביר כרגע ואם המחירים במרכז יורדים, אז המחיר ששילמו אמור לשקף בעיקר את עלויות הבניה והפגיעה בהם תהיה נמוכה יותר".

דנוס סיכם ואמר: "האם זה יביא לירידת מחירים מיוחלת כלל ארצית? התשובה היא בוודאות לא. האם יש סיבה למסיבה? ממש לא. המוצר שהוצע היום אמנם יהיה זול משמעותית אבל עדיין לא ניתן להשוותו למה שהרוב מבקשים. בכנס האחרון שערכנו באילת הבטיח מנכ"ל משרד הבינוי והשיכון את מפת שיווקי רשות מקרקעי ישראל לשנת 2014. מפה זו חיונית לכל אזרח במדינה הרבה יותר מכל מסיבת עיתונאים המבשרת על אלפי יחידות דיור לשיווק בפריפריה. אנו עדיין מחכים לה".

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker