נדחו תביעות פיצויים בהיקף מאות מיליוני שקלים מצד דיירי כיכר המדינה

הדיירים טענו כי תוכנית הבנייה שאושרה באחרונה לכ-400 דירות בשטח כיכר המדינה צפויה לפגוע משמעותית בערך נכסיהם ■ השמאי המכריע מצא כי ערכם של אלה צפוי דווקא לעלות

נמרוד בוסו
נמרוד בוסו

מאות תביעות בגין ירידת ערך שהגישו דיירי המעגל החיצוני של כיכר המדינה, בסכום כולל של 270 מיליון שקל (ללא ריבית והצמדה), נדחו בידי השמאי המכריע שמינתה ועדת הערר המחוזית לבדוק את הנושא, שאול רוזנברג. בכך בא לסיומו מאבק ממושך שניהלו בעלי הדירות והחנויות במעגל החיצוני של כיכר המדינה.

לפי תכנית הבינוי העדכנית לשטח הכיכר, שקיבלה תוקף בחודש יוני האחרון, יוקמו במרכז הכיכר שלושה מגדלי מגורים בני 25 קומות כל אחד, ובהם 387 יחידות דיור. עוד כוללת התוכנית שטח של 10,800 מ"ר שמיועד למסחר. עוד כוללת התוכנית שטח למבני ציבור. רוזנברג קבע כי התוכנית החדשה של הכיכר, לא רק שלא פגעה בדיירי המעגל החיצוני הגובל בכיכר, אלא צפויה להשביח את ערך הנכסים בה. לפיכך דחה את כלל התביעות שהוגשו נגד הוועדה המקומית לתכנון ולבנייה תל אביב. את הוועדה המקומית ייצגו בהליך עו"ד אירית יומטוב ושמאי המקרקעין נעמי קפלנר ויוסי ברק.

כיכר המדינה. על פי ממצאי השמאי, בתוכנית החדשה נערך שינוי מהותי לטובה

על פי ממצאי השמאי, בתוכנית החדשה נערך שינוי מהותי לטובה בבינוי, בזכויות ובתכנון התחבורתי. מספר יחידות הדיור הצטמצם משמעותית, ישנה הקלה על העומס התחבורתי הצפוי והפחתה של רעש וזיהום אוויר. כמו כן, קיבלה ועדת הערר את טענות הוועדה המקומית וקבעה כי היוזמה שנועדה להפוך את הכיכר לכיכר ציבורית מעולם לא קיבלה תוקף, ולכן לא היה בה כדי להשפיע על ציפיות הדיירים הגובלים.

בתגובה לטענת בעלי החנויות, כי השטחים המסחריים שייבנו במסגרת התוכנית החדשה יגרמו לאובדן לקוחות ודמי שכירות, קבעה ועדת הערר כי הנזק הכלכלי הנטען אינו בר פיצוי על פי הוראות סעיף 197 לחוק התכנון והבנייה, מכיוון שאין זה נזק הנובע מפגיעה תכנונית במקרקעי התובעים. גם הטענה בדבר מטרדי בנייה שייגרמו עקב מימוש התוכנית נדחתה על ידי הוועדה מהטעם שאין זה נזק שמקנה זכות לפיצוי לפי חוק התכנון והבנייה.

גורמים בעיריית תל אביב ציינו כי אף שבהכרעת השמאי אין משום השפעה ישירה על יכולתה של העירייה להמשיך לקדם את התוכנית, הרי שהסרת האפשרות לכך שהעירייה תיאלץ לשלם פיצויי ענק בגלל התוכנית בהחלט תסייע לזרז את התהליך. מרבית הקרקע אינה בבעלות עירונית ומתוך כ-48 דונם, מחזיקה העירייה ב-13.8 דונם (29%), וביתר הקרקע מחזיקים בעלים פרטיים. בימים אלה עורכת העירייה, בשיתוף נציגי הבעלים הפרטיים, תוכנית עיצוב אדריכלי למתחם.

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker