אושר היישוב שיזף בנגב - שנתיים אחרי ההתיישבות הלא חוקית

תחילתו של היישוב בכפר סטודנטים שהקימה עמותת "איילים" ללא היתר בשטח שיועד למוסדות ציבור ■ הבוקר אישרה המועצה הארצית לתכנון ולבנייה בראשות מנכ"ל משרד הפנים את "הקמתו" של שיזף שמיועד ל-250 יחידות דיור

נמרוד בוסו
נמרוד בוסו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים3

המועצה הארצית לתכנון ובנייה, בראשות מנכ"ל משרד הפנים בפועל שוקי אמרני, החליטה הבוקר (ג') להמליץ לממשלה על הקמת היישוב החדש שיזף בנגב. מדובר ביישוב קהילתי מעורב חילוני־דתי, שייועד ל-250 יחידות דיור במועצה האזורית רמת נגב. בכך הכשירה המועצה בדיעבד את ההתיישבות במקום, שהחלה באופן לא חוקי ב–2011.

ההתיישבות בשיזף החלה כבר לפני כמה שנים, באופן ספק־חוקי, בכפר סטודנטים שהקימו במשותף עמותת "איילים" והמועצה אזורית רמת נגב שבחלוף השנים הפך ליישוב של קבע. זאת, בשטח שאמור היה לשמש כשטח למוסדות חינוך, ולפני שבוצע שינוי ייעוד. כשדבר העבירה נחשף, הוצא למקום היתר זמני לשימוש חורג, שמכוחו פועל כיום הכפר. כעת מכשירים למעשה בדיעבד גופי התכנון השונים, בהם המועצה הארצית, את ההתיישבות שכבר קיימת במקום.

ממשרד הפנים נמסר כי אישור היישוב החדש נעשה "בהתאם ליוזמת שר הפנים גדעון סער, שאושרה בממשלה, בהתאם לנוהל הקמת יישובים חדשים ולאחר שהולנת"ע (הוועדה לנושאים תכנוניים עקרוניים) המליצה על הקמת הישוב". עוד נמסר כי "היישוב אינו פוגע באתרי טבע ונוף והוא ייבנה בצפיפות של כ–2–3 יחידות דיור לדונם", וכי "מיקומו בתא שטח הסמוך למשרדי המועצה האזורית רמת נגב, התחום במזרח על ידי דרך מספר 40 במערב, דרך גישה לכיוון צומת טללים ובצפון בכביש גישה לקמפוס המועצה ומתחמים עתידיים לתעסוקה".

איתמר בן דוד, מנהל תחום התכנון בחברה להגנת הטבע, שהשתתף בדיון: "יש להימנע כיום מהקמת היישוב החדש, מסיבות כלכליות - בשל עלויותיו הגבוהות, מסיבות חברתיות - בשל משיכתו הפוטנציאלית של אוכלוסייה חזקה, על חשבון היישובים העירוניים הקיימים, ומסיבות סביבתיות – לאור צמצום כמות השטחים הפתוחים, בבינוי בזבזני, צמוד קרקע ובצפיפות נמוכה. שני דוחות חשובים שפורסמו לאחרונה (של המשרד להגנת הסביבה ושל מרכז המחקר של הכנסת) מציגים נתונים מטרידים לגבי ההשפעות השונות של ישובים חדשים. כפי שעולה מהתזכיר שהוגש למועצה, לפי נוהל הקמת ישובים חדשים, מספר היחידות הקיימות היום במרחב מועצה אזורית רמת נגב, מהוות רק 28% מסך הקיבולת התכנונית המאושרת של היישובים הסמוכים לצומת טללים. לכן, אין כל מקום להקים ישוב חדש לקבוצה נוספת, המעוניינת להתבדל מסביבתה".

שמוליק ריפמן, ראש המועצה האזורית רמת הנגב, אמר כי "אנחנו מברכים על החלטת המועצה הארצית, שאישרה ברוב חסר תקדים את הישוב החדש שיזף בתחומי המועצה, וזאת לאחר שהישוב החדש אושר בממשלה ועבר את אישור כל מוסדות התכנון, רבות בזכות הסיוע והתמיכה של שר הפנים גדעון סער, שהבין את החשיבות בהקמת ישוב יישוב חדש בנגב. שיזף יהיה ישוב משותף לחילונים ולדתיים והוא מתוכנן להכיל בנייה צפופה יותר מהקיים בשאר יישובי המועצה. עתה אנו נערכים לתכנון מפורט של הישוב שיותאם לתנאי האזור ויאפשר דיור שהוא בר השגה, ושייתן מענה לביקוש הרב מצד זוגות צעירים, שרוצים להקים את ביתם ברמת הנגב. אני מקווה כי כבר בתוך שנתיים נתחיל בבנייה".

גדעון סערצילום: מוטי מילרוד
מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker