עיר לעשירים |

רוצים דירה בת"א? אתם צריכים משכורת של עשרות אלפי שקלים

משרד האוצר: ירידה של 18% במספר העסקות לרכישת דירה ברבעון השלישי של 2013 ■ ירידה של 27% במכירת הדירות ע"י משקיעים

נמרוד בוסו
נמרוד בוסו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נמרוד בוסו
נמרוד בוסו

ירידה של 18% במספר עסקות לרכישת ברבעון השלישי של 2013 בהשוואה לרמת השיא ברבעון הקודם - כך עולה מניתוח הרבעון השלישי בענף הנדל"ן למגורים שפירסם היום משרד האוצר. זהו שיעור הירידה הרבעוני החד ביותר מאז הרבעון האחרון של 2008 אשר עמד בצל פרוץ המשבר העולמי.

בהשוואה לרבעון המקביל אשתקד נרשמה ירידה מתונה יותר - 5%. הירידה החדה במכירות הקיפה את כל האזורים למעט ו, בהן נרשמה ירידה מתונה יחסית, על רקע גידול ברכישות בירושלים וגידול במכירת דירות חדשות בחיפה, בפרט על ידי משקיעים.

כתבות נוספות בנושא

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

ממצא מעניין נוסף הוא כי הממוצע למשק בית אשר רכש דירה בת"א ברבעון השלישי עמד על 57 אלף שקל, גבוה פי 2.2 בהשוואה לרבעון הקודם. שינוי זה עשוי להסביר את העלייה החדה במחירי הדירות הנרכשות.

צילום אוויר של תל אביבצילום: דניאל בר און

על פי הניתוח, הירידה במספר העסקות הייתה בשיעורים דומים בקרב סוגי הרוכשים השונים של השוק (משקיעים, רוכשי דירה ראשונה ומשפרי דיור). כמו כן, נמצאו שיעורי ירידה דומים בדירות חדשות ובדירות יד שנייה. את הירידה ברכישות בקרב זוגות צעירים הוביל אזור רחובות. מאז הוחמרו תנאי המימון למשכנתאות ברבעון האחרון של 2012, ירדו רכישות הזוגות הצעירים באזור זה ב-42%.

בת"א נרשמה ירידה של 7% בלבד באותה התקופה. פערים אלו עשויים להיות מוסברים ברמת מינוף גבוהה יותר של הרוכשים באזור רחובות, כאשר כוללים את הכנסות ההורים כאומדן למינוף. זאת בעוד שרמת המינוף של הזוגות הצעירים המבוססים אשר רכשו דירה בת"א ברבעון השלישי של השנה, אינה שונה מהותית מרמת המינוף של האוכלוסייה המקבילה לה ב-2009. גידול משמעותי ברמת המינוף נמצא בקרב הזוגות הצעירים הפחות מבוססים אשר רכשו דירה בת"א, במידה רבה, בשל עלייה חדה במחירי הדירות שרוכשת אוכלוסייה זו, אשר לפחות בחלקה מוסברת בשינוי בתמהיל הדירות.

מכירת דירות על ידי רשמה ירידה של 27% ברבעון השלישי לאחר עלייה חדה של 32% ברבעון הקודם. גידול משמעותי נרשמה במשקל הדירות הנרכשות על ידי זוגות צעירים בסך הדירות שמכרו משקיעים ברבעון השלישי. את הירידה ברכישות המשקיעים ברבעון השלישי הוביל אזור ת"א, עם ירידה של 30% בהשוואה לרבעון הקודם.

"השוק הולך לקראת קפאון"

הנתונים שפורסמו גררו מספר רב של תגובות. יו"ר לשכת שמאי המקרקעין בישראל, אוהד דנוס, מסר בתגובה לנתונים כי "לצערנו, עוד מוקדם לדבר על היפוך מגמה בשוק הדיור וזאת, מהטעם הפשוט שלמעט הצהרות ומגבלות על רוכשי הדירות והמשקיעים, לא נעשה עדיין צעד אחד מעשי לטיפול שורש בבעיה, נושא היצע הקרקעות באזורי הביקוש. ולמי שבכל זאת שואב עידוד מנתונים סטטיסטיים אקראיים וחד פעמיים, נזכיר כי עדיין מדובר בחודשי הקיץ ובחגי ישראל ועדיין מדובר ב-26 אלף יחידות דיור, המצביעות על קצב שנתי מקובל של לפחות כ-100 אלף עסקות בשנה. הירידה בכמות העסקות מובנת גם לנוכח הקיטון המזדחל בהתחלות הבניה ובשיווקי רשות מקרקעי ישראל ועל כן, מה שחשוב לבדוק הוא את המחירים ואלה, מסרבים לצערנו לרדת".

ארז כהן, לשעבר יו"ר לשכת שמאי המקרקעין, אמר כי "הנתונים הדרמטיים שפירסם משרד האוצר המצביעים על צניחה של 18 אחוזים במספר עסקות הנדל"ן ברבעון השלישי מצביעים בברור על המגמה: שוק הנדל"ן הולך לקראת קיפאון ברמות מחירים גבוהות ביותר. זאת גם הסיבה שנתוני הלמ"ס שכביכול 90 אלף התחלות בנייה הינה לצערי מייצג שווא המוליך שולל את שוק הנדל"ן ומייצר ציפיות לא ריאליות לחלוטין".

עדינה חכם, מנכ"לית רשת אנגלו סכסון: "יש היום הרבה מאוד יועצים שנועדו לשנות את שוק הדיור וכל אחד מהם מציין פתרון משלו וכל אחד ממציא את עצמו מחדש. כל אחד עובד לחוד ואף אחד לא עובד ביחד. חייבים ליצור "גוף על" שיעבוד ויחליט על צעדים ולא צריך כל כך הרבה פרסונות.

נוצרו ציפיות, אנשים חושבים שצוות 90 הימים יוביל לפתרון מיידי ושמשהו סוף סוף יקרה. משהו דרמטי לא יכול לקרות מיד! בשוק הזה צריכים להתרחש תהליכים בצורה הדרגתית ולא שנקום מחר בבוקר והמחירים יתרסקו ב 50%".

שדרות רוטשילד בתל אביבצילום: יעל אנגלהרט

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker