צניחה של 31% במכירות הדירות בספטמבר; מחיר דירה בת"א - 2.8 מ' ש'

משרד האוצר חשף נתונים על היקף מכירת הדירות בחודש ספטמבר ■ מחירי הדירות בת"א היו כפולים מהמחיר הממוצע ברחבי הארץ ■ הנתון האופטימי: מתחילת השנה ישנה עלייה בהתחלות הבנייה

אריק מירובסקי
אריק מירובסקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אריק מירובסקי
אריק מירובסקי

חגי תשרי, שצויינו בחודש ספטמבר האחרון, הביאו לצניחה של 31% בהיקף העסקות, בהשוואה לחודש הקודם, ולירידה של 16% יחסית לספטמבר 2012, אז עונת החגים נפרסה על פני החודשים ספטמבר-אוקטובר - כך עולה מנתונים שפירסם משרד האוצר. הדו"ח מציין כי נתונים ראשונים שנבדקו לגבי חודש אוקטובר מצביעים על עלייה מחודשת בהיקף העסקות.

מחירי הדירות שנרכשו בתל אביב בחודש זה היו כמעט כפולים מאשר מחירי הדירות הממוצעים ברמה הארצית. נתונים שפירסמה הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה מעידים על עלייה של 5.5% בהתחלות בנייה השנה, לעומת שנה שעברה.

הירידה החדה במספר העסקות התרחשה בכל האזורים, למעט באזור טבריה והגליל העליון. שיעורי ירידה גבוהים מהממוצע נרשמו באזור המרכז ובאזור ירושלים. מנגד, באזור תל אביב נרשם שיעור הירידה המתון ביותר - 17%, שהושג הודות לגידול של 35% במכירת דירות חדשות, בעוד שברכישת דירות יד שנייה באזור זה נרשמה ירידה של 26%, נתון הדומה לשיעור הירידה ברמה הארצית.

אתר בנייה בפ"תצילום: מוטי מילרוד

מי שתרמו לגידול החד ברכישת דירות חדשות באזור תל אביב היו המשקיעים ותושבי החוץ, שהתמקדו ברכישת דירות במספר פרויקטים יוקרתיים חדשים שנבנים באחרונה. משקל המשקיעים בסך הדירות החדשות שנרכשו באזור ת"א עמד בחודש ספטמבר על 57%, לעומת 41% אחוזים בחודש אוגוסט. ברמה הארצית עמד משקל המשקיעים בסך הדירות שנרכשו בחודש ספטמבר על 19% בלבד.

מחירה הממוצע של דירה חדשה שנרכשה באזור תל אביב בחודש ספטמבר האחרון הגיע ל-2.8 מיליון שקל, ומחירה החציוני עמד על 2.2 מיליון שקל; ערכים אלו גבוהים פי 1.9 ו-1.6 מהערכים המקבילים ברמה הארצית, ללא אזור תל אביב. ניתוח רמות השכר של הרוכשים מלמד כי פערי המחיר בין אזור תל אביב לבין יתר האזורים נתמכים בפערים דומים ברמות השכר למשק בית.

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

בקטגוריות השונות של השוק לא נרשמו הבדלים משמעותיים בשיעורי השינוי: ברכישות המשקיעים נרשמה ירידה של 30%, כאשר משקל המשקיעים בסך העסקות התייצב בחודשיים האחרונים על 22%. רכישות הזוגות הצעירים רשמו ירידה של 28% בהשוואה לחודש הקודם, כאשר הירידה הקיפה את כל האזורים, למעט אזור תל אביב, שבו נרשמה עלייה מתונה. רכישות משפרי הדיור רשמו ירידה של 35%, כאשר בקטגוריה זו דווקא בולט אזור תל אביב עם שיעורי ירידה גבוהים מהממוצע הארצי.

עלייה בהתחלות הבנייה

כאמור, נתונים ראשונים לחודש אוקטובר מצביעים על עלייה חדה במספר העסקות, הן בהשוואה לספטמבר והן בהשוואה לאוקטובר אשתקד, אף כי עדיין מדובר ברמה הנמוכה משמעותית מרמת השיא שנרשמה בחודש מאי השנה.

הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה מדווחת על עלייה בהתחלות הבנייה בתשעת החודשים הראשונים של השנה. בחודשים אלה החלו לבנות 32,293 דירות לעומת 30,621 דירות שבבנייתן הוחל בתשעת החודשים הראשונים של שנה שעברה. ירושלים, שבה החלו לבנות 2,522 דירות, תל אביב (1,537 התחלות בנייה) ופתח תקוה (1,413) הן הערים הנבנות ביותר במהלך השנה הנוכחית.

שר הבינוי והשיכון אורי אריאל הגיב על הנתונים וציין כי התחלות הבנייה יגדלו גם ב-2014. "מספר הדירות בבנייה פעילה עומד על שיא של 16 שנים וסך השטח בבנייה פעילה - על שיא של כל הזמנים, בין היתר עקב שטח הדירות שגדל", אמר אריאל.

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker