אורי אריאל: "הצעירים משלמים היום מחיר לא הכרחי על דירות"

"עד היום נשאלה שאלה איך המדינה מרוויחה מהבנייה והשאלה עכשיו צריכה להיות הפוכה, איך האזרחים ירוויחו ובעיקר מי ששירת בצה"ל", אמר שר הבינוי והשיכון אורי אריאל

רז סמולסקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רז סמולסקי

"אני רוצה מהקבלנים דבר אחד - שירוויחו. קבלנים שמרוויחים עובדים טוב. אני רוצה שגם הבנקים ירוויחו כי אם לא הם לא יתנו אשראי. כולם צריכים להרוויח, רק הממשלה לא צריכה להרוויח". כך התבטא היום (ה') שר הבינוי והשיכון אורי אריאל, בכנס ארגון הקבלנים של תל אביב-יפו בת ים שהתקיים באילת.

אריאל חזר מספר פעמים על האמירה כי המפתח להורדת מחירי הדירות טמון בהבנה של הממשלה שהיא צריכה להשקיע כסף בתחום ולא בהכרח להרוויח ממנו.

"כדי להוריד את מחירי הדירות אין מנוס מלהכניס את היד לכיס של הממשלה. ביבנה צריך מחלף שעלותו 350 מיליון שקל, זה יוטמע בתוך תקציב 2015 ואם צריך מחלף בכיב 5 בראש העין של 400 מיליון שקל – נתנו את התקציב. מדובר במיליארדי שקלים בחמש שנים וזה יוריד מחסומים חוקיים שנמצאים היום בתב"עות. אי אפשר לדלג עליהם ואי אפשר להוציא היתרי בנייה בלי לבנות אותם".

אורי אריאלצילום: אמיל סלמן

"אנחנו חושבים שבשנת 2014 המחירים יחלו להתייצב בעקבות השיווקים. יש שחולקים על זה וחובת ההוכחה היא עלינו, הוסיף השר. "אני חושב שה'דירה להשכיר' של משרד האוצר ותוכנית בינוי פינוי של משרד הבינוי והשיכון הם לטווחים בינוניים וארוכים – שלוש שנים ומעלה והשאלה שניצבת מולנו זה מחירי הדיור של 2016-2014. אני רוצה לדבר על עכשיו לא על עוד שבע שנים. זה כבר כמה שנים שהמצה הולך ומחמיר. אני חושב שאנחנו חייבים לתת תשובות כבר היום".

בהתייחס לטווח הזמן הקצר יותר שיתף אריאל כי ניפגש עם שר האוצר יאיר לפיד לפני עשרה ימים בביתו של לפיד והציע לו את יוזמת "מחיר מטרה" שאמורה לייצר דירות זולות יותר בטווח הקרוב.

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

הגיע הזמן שהרגולציה תעבוד לטובת הרוכשים

מחיר מטרה היא יוזמה במסגרתה מוכרים קרקעות במחירים נמוכים ולא למרבה במחיר כנהוג, כאשר מחיר מכירת הדירות לצרכנים קבע ומפוקח. "המדינה צריכה לספוג הפסד ממכירת הקרקעות ולשווק אותן לפי מחירי מטרה. זו תוכנית בגדר הוראת שעה לשנתיים-שלוש, היא באה על רקע מציאות מסובכת וקשה ולכן צריך לעשות דברים אחרים. אני מקווה שאגף התקציבים והחשב הכללי ישבו על התוכנית הזו בשבוע הבא ונמצא דרך לאשר אותה או תוכנית דומה. אני רוצה לדעת שאנחנו מביאים דבר שהשפעתו מיידית ולא בעוד חמש שנים".

אריאל התייחס לבעייתיות ביוזמה שמתערבת בכוחות השוק החופשי: "כוחות השוק זה דבר חשוב אבל יש מיסוי, מחירי קרקע והתערבות ממשלתית רבה שמושכת את המחירים כלפי מעלה. הגיע הזמן להגיד די ושהרגולציה תעבוד לטובת הרוכשים. עד היום נשאלה שאלה איך המדינה מרוויחה מהבנייה והשאלה עכשיו צריכה להיות הפוכה, איך האזרחים ירוויחו ובעיקר מי ששירת בצה"ל ותרם".

אריאל התייחס לפתרון נוסף שנוגע לתחום קיצור הליכי התכנון: "חשוב לבנות בירוחם, צריך לבנות בפריפריה אבל הקטר שמוביל את הנדל"ן הוא גוש דן. היתה החלטה מודעת לתכנן רק בפריפריה ולא לתכנן בגוש דן והצעירים משלמים על זה מחיר שהוא לא היה הכרחי. להניע תכנון ולסיים תב"ע לוקח 7-5 שנים. זו לידה קשה, לא 9 חודשים אלא 9 שנים. מה שהיה מת ואנחנו צריכים לתת פתרונות מכאן ואילך עכשיו מתחילים להתניע תוכניות חדשות. "החלטנו בקבינט הדיור על ועדות התכנון שחתכו ב-90% את זמן התכנון בלי לוותר על זמן הציבור להתנגד והירוקים והאדומים והכחולים, אבל הזמן יתקצר לעשרה ימים. יש יותר שיתוף פעולה בין משרדי הממשלה שהוא תנאי להצלחה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker