בכירים בענף הנדל"ן בטוחים: מחירי המשרדים בת"א יירדו ב-10%-15%

בשנים הקרובות אמורים להיבנות בת"א ובסביבתה מיליון מ"ר של משרדים ■ היקף הבנייה הרחב ייצור היצע רב שיוזיל את המחירים ■ אולם בכירים בענף מבהירים: "חברות עדיין רוצות כתובת של מרכז ת"א"

נמרוד בוסו
נמרוד בוסו
נמרוד בוסו
נמרוד בוסו

בשנים הקרובות צפויה ירידה של 10-15% במחירי השכירות למשרדים בתל אביב ובסביבתה - כך טענו בצהריים (ג') כמה מבכירי ענף הנדל"ן בישראל. את הדיון, שנערך במסגרת כנס "עיר הנדל"ן" של מרכז הבנייה הישראלי, הנחה ראש דסק הנדל"ן של TheMarker אריק מירובסקי.

בשנים הקרובות צפויים להיבנות בו זמנית בתל אביב ובסביבתה הקרובה חצי מיליון עד מיליון מ"ר בנוי של משרדים, מה שעל פי ההערכות צפוי להביא לכמה שנים שבהם יהיה עודף היצע שיוריד את מחירי השכירות.

ארנון תורן, מנהל חטיבת המשרדים בקבוצת עזריאלי, אמר כי "תל אביב יודעת לבלוע 200 אלף מ"ר בנויים חדשים בשנה. חצי מיליון מ"ר לא בטוח. כבר היו לנו תקופות קשות, פקיעת בועת ההיי-טק למשל, אבל הדברים האלה מתאזנים בסופו של דבר. אם לוקחים את ההיצע ומאזנים אותו לאורך השנים אנחנו במצב של חוסר". לדבריו, "כיום חסרים שטחים בת"א. במרכז עזריאלי המחירים עומדים על 130 שקלים למ"ר דמי שכירות, ובמקומות אחרים מגיעים גם ל-150 מ"ר. אלה מחירים שאני באופן אישי לא זוכר כך שגם אם תחול ירידה של 10% השוק יספוג את זה".

מנכ"ל חברת גב ים אבי יעקובוביץ', התייחס אף הוא לסוגיה וציין כי החברה שלו מחזיקה כיום, יחד עם חברת אמות, קרקע מול מגדלי עזריאלי בתל אביב, שנמצאת כעת בהליכי תכנון. "אנחנו לא יוצאים לדרך עדיין, אנחנו מתכננים בצורה שמרנית ושקולה", אמר.

המחירים יירדו. בניין המשרדים "משה אביב" הסמוך לבורסה ברמת גןצילום: דודו בכר

יעקובוביץ' התייחס לעיר המרכזית שבה הוא פעיל, הרצליה, שם מרוכז חלק גדול מפעילות החברה. "להרצליה אנחנו קוראים פארק מרחבי", אמר. "הרצליה לא מוקרנת מגלי ההדף של תל אביב. השוק מאד יציב, אין ירידות מחירים, יש חנייה בניגוד לתל אביב. ההיי-טק דורש חנייה. זה שוק מאוד מיוחד. אנחנו יושבים בשלושה מרכזים ב-250 אלף מ"ר, שכולם מאוכלסים במלואם".

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

לדבריו, "רמות השכירות בהרצליה הן לא רמות השכירות בתל אביב. המספרים הם בערך חצי. החברות האלה לא באות לבניינים בודדים. אפל באו לגב ים כי הם רצו פארק".

במהלך הדיון מתח מנכ"ל קבוצת לוינשטיין, שאולי לוטן, ביקורת חריפה על הליכי התכנון ברמה המוניציפלית. "אין תכנון. כל ראש עיר שמזהה 200 דונם שבהם הוא יכול להרביץ שטח תעסוקה, יעשה זאת כי הוא צריך את הכנסות הארנונה", אמר. "באזורים כאלה אכן נוצר לא פעם עודף היצע".

לוטן הוסיף: "במרכז תל אביב הביקוש אכן קיים. אנשים עדיין רוצים כתובת של מרכז תל אביב. עם זאת, אני צופה שעם הקמת השטחים החדשים, המגדלים של עזריאלי ושל חג'ג', זה יכול ליצור רפיון. אבל אם במרכז תל אביב תימשך התנופה, במעגל השני דוגמת רמת החייל וחולון היא תיחלש, ובפריפריה עוד יותר".

מיכאל כרסנטי, מנכ"ל החברה הכלכלית קיסריה המפתחת פארק תעשייה חדש, סיפר על התחרות בין החברות ועל הניסיון למשוך חברות למתחמי המשרדים. "אני לא מתבייש להגיד שהתפקיד שלי הוא לגנוב לקוחות", אמר. "גנבנו חברת הדמיה רפואית מהרצליה, וחברה נוספת מיקנעם. אם תהיה ירידת מחיר באזור המרכז יהיה לנו יותר קשה. היינו בקשר עם כל החברות הבינ"ל כולל אפל ומייקרוסופט. זה לא קל לשכנע אותם שיש ישראל אחרת. עד היום התוצאות לא רעות, ואכלסנו את 'אופק 9' (אחד הבניינים בפארק התעשייה, נ"ב) ברמת מחיר של 55 שקלים למ"ר, שהיא יפה בעינינו".

לדברי כרסנטי, "יש סגמנט שאותו אנחנו תוקפים, והוא ההיבט התחבורתי. אנשים יושבים שעות במכוניות בדרך לתל אביב וממנה. זו חוויה אנתרופולוגית שפעם הייתי חלק ממנה והיום אני צופה עלייה בתנועה כשאני נוסע בכיוון ההפוך. אנחנו מציעים פארק ירוק, שממוקם 250 מטר פיזית מתחנת רכבת".

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker