לפיד: "היום לוקח עשור לבנות בניין - זה ממוטט דור שלם; נדביק הפער"

קבינט הדיור אישר את המלצות "צוות 90 הימים" לבניית עשרות אלפי דירות ■ התקבלה הצעתו של שר הפנים להגביל את הקמת הגוף התכנוני החדש, הותמ"ל, למספר שנים כהוראת שעה, ולא כחוק קבוע ■ כמו כן אושרה תוכנית ה"בינוי-פינוי-בינוי"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

קבינט הדיור בראשות שר האוצר יאיר לפיד אישרו בצהריים (ב') את המלצות "צוות 90 הימים" לקידום תוכנית הדיור הממשלתית. כמו כן, אושרה תוכנית ה"בינוי-פינוי-בינוי" של משרד השיכון. במהלך הדיון התקבלה הצעתו של שר הפנים גדעון סער להגביל את הקמת הגוף התכנוני החדש, הותמ"ל, למספר שנים כהוראת שעה, ולא כחוק קבוע. בעוד שעל פי ההצעה המקורית משך הזמן של פעולת הגוף אמור היה להיות 5 שנים, עם אופציה ל-5 שנים נוספות, בסופו של דבר הוחלט כי הגוף יוקם לתקופה של ארבע שנים, עם אפשרות להאריכו בשנתיים נוספות.

בעוד שיוזמת ההתחדשות העירונית אושרה פה אחד, הצעות המחליטים הנוספות, בהן הקמת הגוף התכנוני החדש, התקנות החדשות והאגרסיביות לפדיון קרקע מחקלאים ועוד, אושרו ברוב של חמישה מול מתנגד אחד - השר להגנת הסביבה עמיר פרץ.

שר האוצר יאיר לפיד אמר לאחר אישור תוכניות הדיור כי "תוך חמש שנים נדביק את הפער העצום שיש בין היצע לביקוש ונאפשר לזוגות צעירים עובדים להגיע למצב שבו דירה משלהם זה לא חלום רחוק".

לפיד, שדיבר בישיבת סיעת "יש עתיד", אמר כי "אני מגיע הנה מישיבה חשובה של קבינט הדיור שבה הקמנו את חברת הדיור הממשלתית ואישרנו סדרת צעדים להביא במהירות תוכניות בנייה בישראל. היו שהגדירו את הצעדים הללו כדורסניים ואגרסיביים - אני מודה באשמה. המצב הוא שכרגע מהליך איתור הקרקע עוברות 10 שנים עד שיש בניין. זה ממוטט דור שלם ולא ניתן לזה לקרות".

שר האוצר, יאיר לפיד, בישיבת סיעת "יש עתיד"צילום: אוליבייה פיטוסי

שר הבינוי והשיכון אורי אריאל אמר כי "אני משוכנע כי התוכנית החדשה שהצגתי ושאושרה היום תביא לשינוי ממשי בעולם ההתחדשות העירונית. הממשלה עוברת להובלה, והשוק והדיירים יפסיקו להסתמך על היזמים. מרכיבי תוכנית בינוי-פינוי זו, מביאים ודאות לקבלנים ואמון לדיירים - זה המפתח להצלחה וזה מה שיביא לעשרות אלפי יחידות דיור חדשות במרכזי הערים הוותיקות. מדובר בשינוי דרסטי שיקצר את התהליך ויביא להאצה משמעותית במספר הפרויקטים שייצאו בעתיד. ייבנה מאגר ממשי של בניינים חדשים שיוקמו בקרקעות פנויות ויאפשרו בינוי-פינוי ללא מעורבות יזם".

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

ח"כ איציק שמולי (עבודה) אמר על החלטת קבינט הדיור היום כי "ישנו ספק גדול האם תכנית בינוי-פינוי-בינוי שמציע השר אריאל היא באמת ישימה. מי בדיוק יעשה מו"מ עם הדיירים - שר השיכון? ומעבר לכך, התוכנית היא בגדר סטירה מצלצלת לזוגות הצעירים שרוכשים את דירתם הראשונה".

ח"כ אילן גילאון (מרצ), יו"ר משותף בשדולת הדיור בכנסת, אמר כי "צוות 90 הימים לנושא הדיור הקים מפלצת בירוקרטית עם סמכויות-על. כהרגלנו בקודש לכל ועדת תכנון קמה ועדת עוקפת עד שצצה ועדה חדשה ועוקפת אותה בסיבוב. הניסיון להסיר חסמים בירוקרטיים ייצור מכשולים חדשים וידרוס בדרך צרכים חברתיים וסביבתיים מקומיים. במקום חברת שיכון חדשה - נחוץ לנו שר להשכיר". ח"כ גילאון הוסיף כי "מה שבולט הוא שקבינט הדיור כלל לא סופר את דיירי הדיור הציבורי. אפילו אחוז מהדירות, שככל הנראה לא ייבנו, לא הוקצה לדיור ציבורי".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker