יו"ר לשכת השמאים על יוזמת הדיור הממשלתית: "צוות 90 דק' - לא 90 ימים"

אוהד דנוס: "באורח פלאי, הצוות הגיע למסקנה שישנו מחסור של 150 אלף יחידות דיור ■ "באורח מפליא ומפתיע זה תואם בדיוק את כמות הדירות ששר האוצר הציע עוד לפני הבחירות. כנראה שהיו לו מקורות מעולים במשרדי הממשלה"

נמרוד בוסו
נמרוד בוסו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נמרוד בוסו
נמרוד בוסו

בעוד שבירושלים התכנס קבינט הדיור לדיון באישור המלצות "צוות 90 הימים", בוועידת "עיר הנדל"ן" שמקיים מרכז הבנייה הישראלי באילת, קיימו היום דיון ברפורמה החדשה בחוק התכנון והבנייה, ובמסגרתו הטיחו הנוכחים לא מעט ביקורת ביוזמות הממשלה החדשות.

"אחרי שבודקים את ההמלצות, מגלים שלצוות 90 הימים צריך היה לקרוא 'צוות 90 הדקות'", תקף יו"ר לשכת השמאים אוהד דנוס. "באורח פלאי, הצוות הגיע למסקנה שישנו מחסור של 150 אלף יחידות דיור. באורח מפליא ומפתיע זה תואם בדיוק את כמות הדירות ששר האוצר הציע עוד לפני הבחירות. כנראה שהיו לו מקורות מעולים במשרדי הממשלה".

מעבר לכך טען דנוס כי "התוכנית הזו היא תוכנית הזויה ביומרות שלה. הסדרי הקניין ייצרו מלחמת עולם. אין לי ספק שהדבר הזה יגיע עד בג"ץ, מה שיעכב את התוכניות בעוד שנה לפחות. גוף התכנון החדש מיועד שוב לעסוק בקרקעות בבעלות מדינה בלבד (כמו חוק הוד"לים, נ"ב). אנחנו שוב מגבילים את עצמנו ואת יכולת המדינה להתנהל בצורה גמישה".

עוד לדברי דנוס, "אין בהצעת המחליטים את אחוז התשואה שאותו רוצים להבטיח. ברור שבפחות מ-8% אחוז אף אחד לא ייכנס. היה מוטב שיקחו שני מתחמים קיימים בבעלות המינהל, ושיעשו פיילוט כדי לבדוק אם כל זה עובד. ברעננה כבר ניתנה ליזם קרקע בחינם לפרוייקט דיור בהשכרה. מה יקרה בערים שבהם הקרקע יקרה פחות? בפועל מדינת ישראל הולכת לסבסד ולשלם דכר דירה לעשרות אלפי משפחות".

הוד"לים - "כישלון מוחלט"

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

יו"ר איגוד מהנדסי הערים, ומהנדסת העיר אור יהודה, מרים ארז, אמרה בנושא כי "אנחנו מבולבלים לגמרי בימים אלה, ואני אומרת את זה בכאב רב. מצד אחד מעבירים להם סמכויות, ומצד שני מפילים עלינו תוכניות מלמעלה, שהאח הגדול יתכנן בכל רחבי הארץ שכונות חדשות וגם יוסמך להוציא להם היתרי בנייה".

גם חוק הוד"לים, שהארכתו נדונה בימים אלה בכנסת, חטף אש. "הוד"לים הם כישלון מוחלט", אמר דנוס. "הוד"לים לא אישרו אף תוכנית חדשה. לקחו תוכניות שהיו תקועות בגלל חסמים, ומה שעשו, זה להעביר את החסמים לשלב שאחרי אישור התוכניות. על בנייה בפועל זה לא משפיע. אנחנו טענו שהו"דלים צריכים להיות כמו הוללים, שיהיו מוסמכות לתכנן גם על קרקע פרטית".

גם עו"ד אבי פורטן, ממשרד אגמון ושות' רוזנברג הכהן ושות', תקף את הוד"לים ואמר כי "החוק הזה הוא פשוט אחיזת עיניים. ברגע שאמרו שהוד"לים לא חלים על קרקע פרטית, ויזם פרטי שהוא לא מדינה לא רשאי להגיש תוכניות, הרגו את החוק".

פתחה את הדיון סגנית מנהלת מנהל התכנון, שירה ברנד, שהציגה את עיקרי הרפורמה בחוק התכנון והבנייה, שמקדם משרד הפנים ושנדונה בימים אלה בכנסת. "היום יש לנו 126 ועדות מקומיות, עם מעט מאד סמכויות, המטרה שלנו היא שכל הוועדות המקומיות יהיו עצמאיות ועם תוכנית מתאר מאושרת. לדבריה, הרפורמה צפויה להסמיך כל ועדה מקומית לאפשר תוספת זכויות בנייה של עד 15% במגרש לבנייה רוויה ועד 375 מ"ר, שהן כהגדרתה "לפחות 4 דירות בשתי קומות", ועד 7% תוספת זכויות בבנייה צמודת קרקע.

לדברי ברנד, תגרור איתה הרפורמה גם הגברת השקיפות והבקרה, שיכלול את חיזוק מעמד המשקיפים בוועדה, אפשרות למנות מהנדס מלווה, הקמת יחידת בקרה ואפשרויות להעביר סמכויות לוועדה המחוזית. "היום לשר הפנים אין כל סמכות במקרה שישנו מהנדס עיר שאינו מתפקד", אמרה.

ארז הגיבה גם להצעת חוק הרפורמה, ואמרה כי "כל הבקרות שהחוק הזה מציע הן על הצוות המקצועי ולא על הפוליטיקאים, וכאן הבעיה. מה זה מהנדס מלווה? איך מהנדס העיר יכול לתפקד כך? הוא הסמכות העליונה. אם הוא לא טוב אז שיפטרו אותו. מבחינתנו אסור שיהיה מהנדס מלווה. הצענו שיהיה מנהל ועדה, שינהל את הוועדה המקומית, שאלו הם אותם נבחרים שיושבים שם. החוק הזה חייב לחזק את מהנדס העיר".

ח"כ איציק שמולי (העבודה) אמר כי "אולי לא כדאי שהצעירים יקראו את החלטות הממשלה מהיום, אחרת הם באמת יברחו לברלין. התכנית המוצעת היא בגדר היסטריה ולא היסטוריה וגם אם תצא אל הפועל הרי שזה לא יקרה בשנים הקרובות- ומה מצפים מהצעירים לעשות עד אז? להמשיך לגור כמו קנגורו בכיס של ההורים? בניינים עדיין לא קמים רק מתוך הודעות לתקשורת וסטטוס בפייסבוק ומלבד בועה של מחירים יש כאן גם בועה של מילים".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker