מנהל לאומי למשכנתאות: מחירי הדירות והשכירות ימשיכו לעלות

אמיר לזר: עליות המחירים לעומת שחיקת השכר גרמו לכך שמשכנתא ממוצעת השנה מגיעה ל-550 אלף שקל למשפחה לעומת 450 אלף שקל ב-2008

אריק מירובסקי
אריק מירובסקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אריק מירובסקי
אריק מירובסקי

מחירי הדירות ימשיכו לעלות בקצב מתון בטווח הקרוב, בעיקר עקב הירידה בהתחלות הבנייה שנרשמה באחרונה. מחירי השכירות צפויים לעלות אף הם ולהדביק את קצב עליית מחירי הדירות, כך מעריך מנהל לאומי למשכנתאות, אמיר לזר.

לזר, שדיבר בכנס עיר הנדל"ן של מרכז הבנייה הישראלי, שמתקיים באילת, אמר כי למדיניות הממשלה תהיה השפעה חשובה על התפתחויות השוק בטווח הבינוני, ואולם כרגע היא בגדר נעלם, ועל כן לא ניתן להעריך אותה.

לזר ציין, כי למרות שהשכר הממוצע כמעט שלא עלה בשנים האחרונות, קצב עליית מחירי הדירות החל לעלות כתוצאה מלחצים גוברים מצד הביקוש, בהם ירידת הריבית, הגדלת רכישת הדירות במגזר החרדי ומצד העולים מחבר העמים בשנות התשעים וכן שיעורי גידול האוכלוסיה והגירושין, לעומת מבנייה מופחתת שגרמה לירידה גדולה בהיצע הדירות.

עליות המחירים לעומת שחיקת השכר, גרמו לכך שמשכנתא ממוצעת השנה מגיעה ל-550 אלף שקל למשפחה, לעומת 450 אלף שקל ב-2008. הדבר גרם לירידה ברמת החיים של הלווים, ולפגיעות גבוהה יותר, במצב שבו יירשם גידול באבטלה. עם זאת, לזר אמר, כי כרגע אין סימנים להרעה במצב התעסוקה.

התחלות הבנייה ב-2012 רשמו ירידה לעומת 2011, וב-2013 קצב התחלות הבנייה מורה על ירידה נוספת. על פי לזר, לכך יש מפתח חשוב ביותר לתחזית התפתחות מחירים עתידית. כרגע בבנק רואים עלייה בלחצים לרכישת דירות ולעליות מחירים, ואולם עקב שחיקת השכר והמשכנתאות הגבוהות הן יהיו מתונות, העריך לזר.

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

את מדיניות הממשלה, שלה תהיה השפעה מכרעת לטווח הבינוני, לזר הגדיר "נעלם" שמונע מהבנק להעריך כרגע להיכן תוביל את שוק הקרקעות ובעקבותיו את הגדלת היצע הדירות.

כאמור, ללזר היו גם בשורות לא טובות לגבי שוכרי הדירות. בין מדד מחירי הדירות למדד שכר הדירה נפתח בשנים הקרובות פער של 23% שאמור להסגר על ידי עליית מחירי שכירות גדולה, ירידת מחירי דירות, או תהליך משולב של השניים. עוד ציין כי בבנק מעריכים שהתסריט הראשון לעליית שכר הדירה הוא הסביר ביותר שיקרה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker