התוכנית של לפיד: תוכניות להקמת אלפי דירות יאושרו בתוך 5 חודשים

קבינט הדיור ידון השבוע בהצעה להקמת גוף לאישור תוכניות לדיור בהליך בזק שייקרא ותמ"ל, ועדה לתוכנית מועדפת לדיור ■ בינתיים גוברת ההתנגדות להצעה מכיוון הרשויות המקומיות וארגוני הסביבה: "מדובר בלא פחות ממתכון לכאוס תכנוני"

נמרוד בוסו
נמרוד בוסו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נמרוד בוסו
נמרוד בוסו

לאישורו של קבינט הדיור בראשות שר האוצר, יאיר לפיד, תובא מחר הצעת החלטה להקמת הגוף התכנוני החדשה וועדה לתוכנית מועדפת לדיור. ההצעה נועדה ליישם את מרבית הצעדים שעליהם המליץ "צוות 90 הימים", שהוקמה בעקבות החלטת הממשלה במטרה לגבש כלים להוציא פיעול את תוכנית הדיור הלאומית להקמת 150 אלף יחידות דיור חדשות.

לפי ההצעה, שהטיוטה העדכנית שלה הגיעה לידי TheMarker, יוקם בקרוב גוף תכנון חדש בשם "הוועדה לתוכנית מועדפת לדיור" (ותמ"ל). ועדה זו תוסמך לאשר תוכניות להקמת מאות יחידות דיור בהליך מקוצר במיוחד. מיום הגשת תוכנית לוועדה עד כניסתה לתוקף עשויים לעבור לא יותר מחמישה חודשים. לעומת הליכי תכנון כיום, שעשויים להימשך בין שנתיים לארבע שנים, בהתאם למספר ההתנגדויות והערעורים.

כתבות נוספות באתר TheMarker:

זוג מאמנים העלה תמונה סקסית לפייסבוק: האישה פוטרה, הגבר לא

קניתם פולקסווגן לאחרונה? בואו למוסך להחליף את שמן הגיר

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי
צילום: דניאל בר אוןצילום: דניאל בר און

אל גוף התכנון החדש יוגשו תוכניות שנוגעות לחטיבות קרקע שקבינט הדיור יכריז עליהן כ"מתחם דיור מועדף". מתחמים אלה יצטרכו לעמוד בשני תנאים מרכזיים: ניתן יהיה לבנות בהם לפחות 500 יחידות דיור, ולפחות 80% משטחם צריך יהיה להיות בבעלות המדינה. האחריות לניהול וקידום התכנון והפיתוח של המתחמים תהיה מוטלת על "דירה להשכיר" - החברה הממשלתית לדיור להשכרה. עם זאת, גם מתחמים שמיועדים למגורים בבעלות עשויים להיות מוגשים לאישור הותמ"ל.

לפי הצעת ההחלטה, הליך הטיפול בתוכניות שיוגשו לטיפול הותמ"ל צפוי כאמור להיות מהיר ביותר - לא יותר מחמישה חמישה חודשים. שבוע לכל היותר מיום הגשת התוכנית יחויב נציג הוועדה להכריז על קליטתה, ובתוך 21 ימים מיום ההגשה כבר תחויב הותמ"ל להחליט על הפקדת התוכנית להתנגדויות. אם התוכנית פורסמה להפקדה, יוקצו 60 יום לקבלת התנגדויות, ו-60 יום נוספים לוועדת המשנה להתנגדויות לדון ולהכריע בהן. מיד לאחר מכן, תחליט הותמ"ל אם לאשר את התוכנית, לתקן או לדחות אותה.

בגוף החדש יהיו 14 חברים. תשעה מהם יהיו נציגי הממשלה, ובהם גם יושב ראש ומתכנן - שניהם ממשרד הפנים. שלושה חברים נוספים יהיו נציגי השלטון המקומי, ובהם ראש העירייה הרלוונטית לתוכנית הבנייה הנדונה. מושב נוסף יהיה שמור לנציג אחד הארגונים החברתיים, לבחירת שר הפנים, ומושב נוסף לאחד מחברי המועצה הארצית לתכנון ולבנייה.

סמכויות נרחבות בתפיסת קרקע

מיד לאחר קליטת התוכנית (כלומר שבוע בלבד לאחר שהוגשה) תהיה רשאית "דירה להשכיר" (החברה הממשלתית החדשה לקידום דיור להשכרה; נ"ב) להתקשר בהסכמי פדיון להשבת הקרקע מול אגודות חקלאיות (קיבוצים ומושבים). לחוכרים הקיימים תינתן אפשרות לחתימה מוקדמת על הסכם פדיון, שתזכה אותם בפיצוי מוגדל, מעבר לפיצוי המקסימלי של 45 אלף שקל לדונם הקבוע כיום בתקנות המינהל. עם זאת, לאחר המועד האחרון לחתימה מוקדמת לא יהיה ניתן עוד לחתום על הסכמי פדיון עד יום אישור התכנית וגם אז לא ישולמו רק הפיצויים הרגילים, ולא המוגדלים. עוד נקבע כי אם לא יושגו הסכמות על פדיון הקרקע עד מתן התוקף לתוכנית המועדפת, תוכל המדינה באמצעות חברת "דירה להשכיר" לתפוס את החזקה בקרקע ללא צורך באישור בית משפט, בתוך 60 יום מההודעה לבעלי הזכויות על כוונת המדינה ליטול את הקרקע.

צילום: דניאל בר אוןצילום: דניאל בר און

עוד נקבע כי בשלבי הוצאת היתרי הבנייה, הנעשים מול רשות הרישוי של הוועדה המקומית, ותמ"ל תשמש כמוסד ערר על החלטות רשות הרישוי, ובדומה לוד"ל (הוועדה הארצית לדיור לאומי, המתכננת ברמה המחוזית), יינתנו לה סמכויות להוצאת היתרים במסגרת הדיון בערר.

"הר החסמים"

בימים האחרונים התרחבה חזית המתנגדים לצעדים שעליהם המליץ צוות 90 הימים. ביום רביעי האחרון קיבל לפיד פנייה ממרכז השלטון המקומי, מרכז המועצות האזוריות ופורום 15 הרשויות העצמאיות, שלא להמשיך לקדם את הקמת גוף התכנון החדש. ביום חמישי נשלחה למשרדי הממשלה השונים חוות דעת חריפה מ"פורום התכנון" - ארגון גג שמאגד את רוב הארגונים המקצועיים בתחום התכנון, ובהם איגוד המתכננים, עמותת האדריכלים, איגוד אדריכלי הנוף, איגוד מהנדסי ערים, לשכת השמאים ופורום המתכננים הצעירים. בלב חוות הדעת עמדה קביעה כי בניגוד לממצא של צוות 90 הימים - שלפיו חסרות בישראל 150 אלף יחידות דיור מתוכננות - הרי שכלל אין מחסור במלאי תכנוני בישראל. "הפורום מדגיש כי הקמת ועדת תכנון נוספת, שעוקפת מסלולים קיימים ומתנגשת עם תוכניות ארציות ומקומיות, תגרום לפגיעה בתכנון הארצי, תייצר קונפליקטים וניגודי אינטרסים בין גורמי תכנון ולא תקדם את המטרה שלשמה הוקמה", נכתב בחוות הדעת.

חוות הדעת קובעת כי חוסר היכולת לספק את הדרישה באזורי הביקוש, נובע מכך שבשנים האחרונות נוצר "הר חסמים" כתוצאה מהתנהלות הממשלה והרשויות. "'הר החסמים' מוֹנע ממלאי קיים של הרבה עשרות אלפי יחידות דיור מתוכננות באזורי הביקוש, להיות למלאי זמין לבנייה על פי צורכי השוק", נכתב בחוות הדעת. "כל מלאי תכנוני נוסף ייתקל באותו 'הר חסמים', שיתפח ויילך כל עוד לא יטופל, ובו בזמן ייפגעו ערכים חשובים לאיכות החיים באזורי הביקוש, ובמיוחד בערים ובשטחים הפתוחים שמסביבן. התהליך החשוב כל כך לטווח הבינוני והארוך, של השבחת הפריפריה, יתעכב - והפערים החברתיים־כלכליים יעמיקו".

גם החברה להגנת הטבע שלחה לחברי הקבינט נייר עמדה שבו דרשה "להסיר מיידית את המלצות צוות 90 הימים מסדר יומו של קבינט הדיור". במסמך תקפה החברה את השר לפיד באופן אישי והאשימה אותו במניעים לא ענייניים שקשורים בהקמת החברה הממשלתית החדשה. "נראה שצוות 90 הימים התבלבל בהמלצותיו, לאור שאיפתו הברורה של שר האוצר להקים חברה ממשלתית מיותרת זו במסגרת קבינט הדיור, כדי למנות בה את מקורביו ולתת להם דריסת רגל גסה בשוק הדיור ובמדיניות המקרקעין בישראל", נכתב בנייר העמדה. היועץ המשפטי לממשלה, יהודה ויינשטיין, הטיל לפני כמה חודשים וטו על מינויו של אורי שני, הנחשב למקורבו של לפיד, לתפקידי יו"ר ומנכ"ל החברה הממשלתית החדשה לדיור.

צילום: עופר וקניןצילום: עופר וקנין

לדברי מנהל תחום התכנון בחברה להגנת הטבע, איתמר בן דוד, "ההצעה היא לא פחות ממתכון לכאוס תכנוני, לקידום תוכניות ללא ראייה כוללת ולנטרולן של כל התוכניות המחוזיות והארציות בישראל, שמאמצים ומשאבים רבים הושקעו בהכנתן. במקום זאת יש לתגבר בדחיפות כבר היום את כוח האדם והמשאבים של ועדות התכנון הקיימות, כדי שיוכלו לטפל באופן יעיל יותר בקידום תוכניות שמצויות בהליכים ובמימוש המלאי הקיים בתוכניות המחוזיות". בן דוד אמר כי החסמים העיקריים לקידום תוכניות בנייה בישראל הם דווקא "המחסור בכוח אדם מקצועי במערכת התכנון וכשלי התיאום בין משרדי הממשלה".

ביום שישי הצטרף למצעד המתנגדים גם המשרד להגנת הסביבה. בהתייחסות להצעת ההחלטה שתעלה לדיון מחר, טען המשרד כי הפרויקטים שהגוף החדש עתיד לתכנן ייבנו תוך התעלמות ממפגעים שהדיירים עלולים לסבול מהם, כמו קרקעות מזוהמות ומפגעי ריח, וכי דיירים שיגורו בדירות שייבנו כתוצאה מההמלצות ייאלצו להחזיק רכב פרטי, מכיוון שרובם ייבנו בפרברים.

השר להגנת הסביבה, עמיר פרץ, החבר בקבינט הדיור, אמר לקראת הדיון כי "מאבקי כוחות ואגו בין רשויות הביאו לכך שהאוצר התבלבל, ובמקום 'דירה להשכיר', הציבור יקבל חיקוי זול בדמות 'דירה להפקיר', שתותיר אחריה דיירים מיואשים שמתגוררים ליד קרקעות מזוהמות, שסובלים מריחות קשים ושחייבים להחזיק רכב פרטי ולשלם אלפי שקלים בחודש על דלק".


ממשרד האוצר נמסר כי "אנו מצויים בשעת חירום בכל הנוגע לשוק הדיור.על מנת להגדיל את היצע הדירות יש לנקוט בצעדים מהירים ואגרסיביים, לא ניתן לטפל במצב הקיים על ידי התנגדויות לצעדים כאלה או אחרים.

"צוות 90 הימים בו היו שותפים כלל גורמי הממשלה הרלוונטיים קבע אילו צעדים יש לקדם על מנת לטפל בבעיות בתחום. חוות הדעת לגבי המחסור בדירות בישראל נקבעה על ידי הגורמים המוסמכים: מינהל התכנון במשרד הפנים,המועצה הלאומית לכלכלה והגורמים המקצועיים במשרד האוצר.

"צוות 90 הימים עסק בשורה של נושאים, ביניהם הקמת החברה הממשלתית לדיור ופרויקטי דיור להשכרה לטווח ארוך.הצוות עסק גם במציאת דרכים לשחרור חסמים המעכבים תוכניות קיימות לאורך שנים ועל כן הוחלט על הקמת מוסד תכנוני חדש שיופעל בפרויקטים בהיקף גדול מאוד אשר שוק הדיור משווע להם. יש לציין כי מוסד תכנוני זה יפעל לצד ועדות התכנון הקיימות ולא יחליפן".

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker