האמת על מחיר הדירות והאוברדרפט הישראלי

כמה באמת אנחנו משלמים על דיור?

דפנה מאור
דפנה מאור
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דפנה מאור
דפנה מאור

רוצים למדוד בצורה חסרת פניות את הכדאיות של קניית דירה למטרות השכרה בישראל? הציצו נא בסקר הוצאות משקי הבית ל-2012 של הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה (הלמ"ס). כן, כן, בפרסומים הסטטיסטיים היבשים האלה מסתתרות לפעמים עובדות כלכליות מעניינות שיכולות לשמש סוג של כלל אצבע או חישוב על גבי מעטפה.

סקר הלמ"ס שפורסם שלשום חושף כי משפחה ב-14 הערים הגדולות בישראל משלמת בממוצע שכר דירה של 2,567 שקל בחודש. ערך דירה בבעלות הוא 1.6 מיליון שקל בממוצע. כלומר, בלי להביא בחשבון הוצאות נוספות של בעל הדירה, התשואה השנתית מהשכרת הדירה מגיעה ל-1.9% - אולי יותר ממה שאפשר לקבל בפק"מ, אבל לא בדיוק הדרך המהירה להתעשר.

כתבות נוספות באתר TheMarker:

כבל: "יש לי סיכוי לזכות בעתירה ובתפקיד יו"ר ההסתדרות"

אין לכם רווחים כלואים כמו לטבע? הנה כמה דרכים לחסוך במס

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי
פרויקט בנייה בדרום תל אביבצילום: אייל טואג

מה שחשוב לא פחות לבדוק הוא כמה כסף יש להשקיע בדירה. ממוצע תשלום חודשי לפירעון משכנתא ב–14 הערים הגדולות הוא 2,965 שקל - 2.2% מערך הדירה. אמנם חלק ניכר מהמשכנתאות האלה מיועדות לדירות חדשות יחסית, שמחירן גבוה יותר, אבל גם כך אפשר להבין מהנתונים שהתשואה של הבנק שהלווה את המשכנתא גבוהה יותר מזו של בעל הדירה שמשכיר אותה.

8,742 משקי הבית שהשתתפו בסקר, גרים בממוצע בצפיפות של 3.3 נפשות בדירה, ואם הדירה נמצאת בבעלותם, יש להם 4.1 חדרים – כך שיש עודף של 0.8 חדרים. מאמץ קטן - ואפשר להשכיר חדר ב-Airbnb ולהרוויח כמה אלפי דולרים בשנה. הישראלים, כמובן, אוהבים לגור בבית שלהם. 67.9% מהמשפחות שנבדקו בערים הגדולות, גרו בדירה בבעלותם, ו–26.9% – בשכירות.

ההכנסה של משפחה בערים הגדולות מגיעה ל–16,577 שקל בחודש ברוטו ול-13,829 נטו. המשמעות היא שהם משלמים מס של 17% על ההכנסה – זהו, כנראה, אינו ניפוץ מיתוס המיסוי הגבוה, אלא עיוות שנובע מהפערים הגדולים בהכנסות. ההוצאה המשפחתית החודשית היא 14,272 שקל (נטו, כמובן). מיתוס האובדרפט הישראלי לא נשבר. ההוצאות של משק בית ממוצע בחודש מסתכמות ב–443 שקל יותר מההכנסות - זהו שיעור חיסכון שלילי. יש להדגיש, כמובן, שאין מדובר במדדים המקובלים למדידת נתונים כאלה.

וכמה תופס הדיור מכלל ההוצאה? מובן שסעיף הדיור הוא בעל הנתח הגדול ביותר: 25.5% מההוצאה החודשית; אחריו, לא מזון שתופס 16.1% מהתקציב, כי אם תחבורה ותקשורת - 19.4%. כולנו מכורים לגלישה הסלולרית, לשידורי הטלוויזיה הרב־ערוצית ומוכנים לשלם על זה כסף רב. גם דלק לא צומח על העצים בישראל.

וכמובן, לוקיישן - הגורם החשוב ביותר. לפי הלמ"ס, מי שגר בבאר שבע בדירת ארבעה חדרים, משלם שכר דירה של 1,535 שקל בחודש, לעומת 3,637 שקל בתל אביב לדירה של פחות משלושה חדרים. ממוצעים הם עניין מתעתע – מי מכיר דירה כזאת בתל אביב ששכר הדירה בה הוא פחות מ-4,000 שקל? ועל זה נאמר: ישנם שלושה סוגי שקרים - שקרים, שקרים ארורים וסטטיסטיקה.

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker