מנכ"ל משרד השיכון: "נפנה משרדים שנמצאים בדירות במרכז הארץ"

האם בקרוב יתפנו דירות רבות במרכז הארץ? משרד השיכון מתכוון לפנות משרדים ולהפוך אותם לדירות למגורים ■ מנכ"ל המשרד על יוזמת ההשכרה של השר לפיד: "לא תשפיע על מחירי הדיור בטווח הקרוב"

נמרוד בוסו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נמרוד בוסו

מנכ"ל משרד השיכון שלמה בן אליהו הודיע הערב (ג') כי בקרוב תפנה הממשלה משרדים רבים הנמצאים בתוך דירות מגורים במרכז הארץ. "אנחנו הולכים למהלך של הוצאת המשרדים מדירות במרכז הארץ, בין אם מדובר בקליניקות, משרד עורכי דין או משרדי שמאות", אמר בן אליהו. "אנו נפעל באגרסיביות כדי שעבודה מתוך הדירות הללו לא תהיה משתלמת כלכלית".

בן אליהו, שאמר את הדברים במהלך כנס שמאי המקרקעין הארצי, הבהיר כי ליוזמת הדיור להשכרה, שמאחוריה עומד שר האוצר יאיר לפיד, לא צפויה להיות השפעה על מחירי הדירות בטווח הקרוב. "כל הנושא של 'דירה להשכיר' (החברה הממשלתית החדשה לקידום דיור להשכרה, נ"ב) לא רלוונטי לדיון במחירי הדיור", אמר. "זה רלוונטי רק לעוד כמה שנים, וכך גם יוזמות ההתחדשות העירונית. כל זה לא במשחק של השפעה על מחירי הדירות כרגע".

בן אליהו סיפר כי עד כה הגיעו מרבית ההטבות שהציעה הממשלה לכיסם של היזמים. "השאלה היא איך נשפיע על כך שהרווח יגיע לצרכן ולא לקבלן", אמר. "אם ישנו מצב שבו היזם יכול להרוויח 20 ולא 10 אחוז, אז הוא יסתפק ב-10 אחוז? לא. בראש העין יירדו מחירי הקרקע מ-2011 ל-2012 ב-38%. האם מחירי הדירות ירדו ב-38%? לא, הם עלו". בן אליהו הוסיף: "המשמעות היא שאם המדינה רוצה להתערב במחירים, באופן שבו המדינה אוסרת על היזמים למכור דירה ביותר ממיליון שקל בראש העין, אנחנו קוראים לזה מחיר מטרה. אם נגיד לקבלנים ש-80% מהדירות במחיר מפוקח, זה כמובן יוריד את מחיר הקרקע, אבל כך גם נדע שההטבה מגיעה לציבור. באמצעות מחיר המטרה ניתן יהיה לדאוג שהכסף לא יגיע לקבלן אלא לדייר".

נשיא התאחדות בוני הארץ (הקבלנים) נסים בובליל, שהשתתף אף הוא בפאנל, לא אהב את ההתבטאויות הללו והשיב לבן אליהו: "בראש העין שיווקתם קרקע לעוד 3 ו-4 שנים, והוצאות המימון לא אפשרו הורדות מחיר. אחוז הקרקע שנמכר לקבלנים הוא זניח בהשוואה לכלל הקרקעות שנרכשו". בובליל הוסיף כי "במקרה קיצון צריך לטפל ספציפית ולא לשנות את כל השיטה".

תוכנית ההשכרה לא תשפיע בזמן הקרוב. אתר בנייה בבית שמשצילום: אמיל סלמן

יו"ר לשכת השמאים אוהד דנוס, שהשתתף אף הוא בכנס, אמר: "ביום שבו שר האוצר לפיד התמנה לעמוד בראש קבינט הדיור, הבנתי שיש בעיה, כי כשאתה כראש ממשלה לוקח את היריב הכי גדול שלך ושם אותו בראש הפירמידה שאמורה לפתור את הבעיה האקוטית הזו, אתה בניגוד עניינים. אני לא חושד בראש הממשלה שהוא אינו רוצה שהבעיה תיפתר, אבל כשאתה שם שם את זה שאמר שהוא רוצה להחליף אותך, זה בעייתי.

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

"אני מייחל לכך שראש הממשלה יסיים את הבעיה האיראנית כדי שיוכל לעסוק קצת בבעיות הדירות של התושבים שלו. אתה רואה כוונות טובות בכל משרדי הממשלה, אבל הדחיפות לא ניכרת. נראה שהנתק קיים בין השלטון המרכזי ובין הפקידים בשטח שפועלים באוטונומיה מוחלטת".

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker