"מה נשאר לזוגות צעירים לעשות? רק לגור במכוניות שלהם"

כך אמרה היום מתכננת מחוז תל אביב ברשות מקרקעי ישראל בכנס שמאי המקרקעין, בדיון בנושא דיור להשכרה ■ לדברי בני דרייפוס, המשמש כיועץ מיוחד לשר אריאל, על המדינה צריכה לסבסד הוצאות הדיור של הזוגות צעירים

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

מתכננת מחוז תל אביב ברשות מקרקעי ישראל (המינהל לשעבר) גילי טסלר, ביקרה היום החלטות שקיבלו מוסדות תכנון המייעדים חלק מיחידות הדיור במתחם מסויים להשכרה. "השכרה היא לא ייעוד - השכרה צריכה להיות מוגדרת כאופן שימוש. דירה היא דירה, בין אם בבעלות ובין אם בהשכרה, ולגישה זו יש קונצנזוס בעולם", אמרה. בדבריה, שנאמרו בכנס שמאי המקרקעין הארצי הנערך בימים אלה באילת, כיוונה טסלר לסמכויות שניתנו לוועדות הדיור הלאומיות (וד"לים) להגדיר מתחמים מסוימים כמיועדים להשכרה.

טסלר טוענת כי כתוצאה מכך שמוסדות תכנוניים מכתיבים את אופן השימוש להשכרה, נוצרים עיוותים, והיא הדגימה זאת באמצעות התוכנית למתחם השלישות ברמת גן שאושרה לפני מספר חודשים להפקדה, לפיה יוקמו שישה מגדלים בני 30 עד 32 קומות. "על פי התוכנית, כ-20% מסך הדירות להשכרה בלבד", תארה טסלר. "האם מגדל בן 32 קומות בלב רמת גן הוא הבניין הנכון להפעיל עליו מודל להשכרה? לא בטוח. מעבר לזה, המסלולים הקבועים היום בחוק אינם מאפשרים לנו לפזר את היחידות בכל המתחם. זה אומר שאנחנו צריכים מגדל שלם כמגדל להשכרה".

כתבות נוספות באתר TheMarker:

מנהיגי סין התחייבו להגדיל את תפקיד השוק החופשי בכלכלה

פירסמתם ציוצים לא נחמדים בטוויטר? לא תתקבלו לאוניברסיטה

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי
שלמה בן אליהו. "איזה זוג צעיר מגיע לו מענק בגובה 1.3 מיליון שקל?"

טסלר סיפרה כי המינהל שיווק השנה 452 יח"ד בשכונת המשתלה בתל אביב. "כשהתב"ע רק קיבלה תוקף כבר החלו קבלנים למכור דירות על הנייר, עוד לפני המכרז. עד שהפרויקט יצא לשיווק רשמי רוב הדירות כבר נמכרו. מה נשאר לזוגות צעירים לעשות במצב שכזה? לגור במכוניות שלהם".

הדברים נאמרו במהלך דיון שהתקיים בנושא הדיור להשכרה. יועץ שר השיכון בני דרייפוס לנושא רמ"י, אמר כי הוא צופה שמיזם הדיור הממשלתי החדש להשכרה ייצור מיתון מחירים בשוק בשכירות: "אנחנו יודעים שבאזורים מסוימים בארץ קשה מאוד עד בלתי אפשרי לזוג לשכור. באופן עקיף יכול להיות שתהיה גם הורדת לחץ משוק הדיור בבעלות. אני מאמין שהוא יפחת".

לדברי דרייפוס, תוכנית הדיור הלאומית שמקדמת היום הממשלה היא צעד אחד, אך לא היה היחיד: "צריך להבין שזה פתרון אחד והממשלה מחויבת ליצור עוד פתרונות. השאלה המרכזית היא האם זה נכון שמדינת ישראל תסבסד דיור לזכאים. השאלה הזו עולה במכר וגם בנושא שכירות ארוכת טווח. אני חושב שבזמן זה אנחנו חייבים לסייע לזוגות צעירים".

מנכ"ל משרד השיכון שלמה בן אליהו, התייחס לסוגיית שילוב הדיור הציבורי בתוך מיזמי ההשכרה, אותו הוא שולל, ואמר: סוג האוכלוסיה שמגיע לדיור הציבורי הוא לא אותו הציבור שמגיע לדיור להשכרה". לגבי הגדלת מאגר הדיור הציבורי אמר בן אליהו: "מצפים מאיתנו לקנות לזכאי דיור ציבורי דירה חדשה. כולכם יודעים כמה זה עולה. איזה זוג צעיר מגיע לו מענק בגובה 1.3 מיליון שקל? אני מעדיף לתת לזכאי הדיור 4,000 שקל בחודש. אני מעדיף לתת לו שכר דירה ריאלי".

רכז תחום המקרקעין באגף התקציבים באוצר, אריאל יוצר, אמר כי "כשהאזרח שואל את עצמו במה אני אשקיע את הכסף שלי, האפשרויות הן מעוותות. הביקוש לרכוש דירה לא נובע מהחלטה פיננסית טהורה, הוא נובע מהעובדה ששוכרים אינם מקבלים שירותי דיור ברמה גבוהה. אני לא מאשים את בעלי הדירות – זה לא המקצוע שלהם. המטרה של הממשלה היא להפוך את ההחלטה על רכישת דירה להחלטה פיננסית בלבד".

עו"ד מאיר מזרחי המתמחה במיסוי נדל"ן, אמר כי "כיום התשואה על השקעה בדירות היא נמוכה למדי - 3%. בעיית התשואה הנמוכה בדירות תחמיר, בעקבות ביטול הפטור ממס על דירות להשקעה. האם כדאי להשקיע עכשיו בדירות? הרפורמה הזו תשנה את כל ההתנהלות בתחום הדיור".

עוד תקף מזרחי את מסלול ההשכרה שבו צועדים משרדי השיכון והאוצר ואמר כי "מכרזי ההשכרה יוצרים מערך רגולטורי שלם שלא היה קודם. משרד השיכון מסבך את הדברים במקום לפשט אותם. במקום להסתבך ולסבך בעוד רגולציה. בואו נעשה משהו פשוט – תנו לשוק לעשות את שלו. תגבו את המחיר המקסימלי. את המיליארדים שאתם מתכוונים להשקיע, תתנו לוועדה אחת שתבדוק מי באמת זכאי להטבה הסיוע בשכר דירה".

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker