"תל אביב יכולה להיות עיר עסקים בינלאומית - אך חייבת קודם רכבת קלה"

פיטר ריס, מתכנן הסיטי של לונדון אמר את הדברים בכנס איגוד המהנדסים. מהנדסי הערים בישראל: התנאים של ריס טובים משלנו. אין לו ועדות מחוזיות או חלוקה לכמה מרכזים מסחריים

נמרוד בוסו
נמרוד בוסו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נמרוד בוסו
נמרוד בוסו

"הגרמנים רצו להפוך את פרנקפורט לעיר עסקים בינלאומית, אז הם בנו גורדי שחקים ודאגו לנגישות תחבורתית, אבל אנשי העסקים לא הגיעו כי פרנקפורט משעממת ואנשים לא רוצים לעבוד במקום שהם לא רוצים ליסוע אליו לוויקנד - כך אמר היום (ג') פיטר ריס, מתכנן הסיטי של לונדון, בכנס איגוד המהנדסים לבנייה ותשתיות בהרצאה שכותרתה "החזון האורבני של העיר".

ריס ציין כי אזור העסקים חייב לספק בילויים לאנשי העסקים ולכן הוא לאו דווקא מתאים למגורים של משפחות. כל עיר זקוקה לאזור רועש וסוער שמשפחות לא ירצו לגור בו, אבל כל מי שמבקר בעיר ירצה להיות שם, זה לדעתו הסוד של לונדון. לגבי תל אביב אמר ריס, שנראה כי מבחינת המיקום של העיר ואפשרויות הבילוי היא בהחלט יכולה להיות עיר עסקים בינלאומית אך לא לפני שתוקם בה רכבת קלה. "עיר כמו תל אביב חייבת גם תשתית תחבורתית מתאימה".

כתבות נוספות באתר TheMarker:

יזמי פלייטיקה שנתיים לאחר האקזיט הכי מהיר בישראל: "מחפשים עובדים"

טירונות בתיכון // כמה תעלה לכם הכנה לגיוס ליחידה מובחרת?

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי
עבודות הרכבת הקלה בתל אביב צילום: עופר וקנין

בפאנל, שאותו הנחה יו"ר איגוד המהנדסים לבנייה ותשתיות דני מריאן, השתתפו מלבד ריס גם מהנדסי הערים תל אביב, רמת גן, חיפה וחולון.

חיים כהן, מהנדס העיר רמת גן, ציין כי העירייה רואה במתחם הבורסה את הסיטי של רמת גן, והמטרה שלהם היתה לאפשר במתחם עירוב שימושים ולהכניס לאזור הבורסה בניינים שיתאימו למגורי צעירים. ואולם קשה להניע תהליכים כאלה כשיש ועדה מחוזית."לפיטר ריס אין ועדה מחוזית הוא יכול להניע תהליכים אני רואה ועדה המחוזית את אבן הנגף הכי גדולה בדרך לפיתוח הערים. אם בבורסה היו גרים גם צעירים אז היתה בערב פחות פעילות של זונות והמתחם היה פעיל כל היום ולא רק עד 17:00 בערב".

אריאל וטרמן, מהנדס העיר חיפה, השווה את הסיטי של לונדון לעיר התחתית בחיפה. "בניגוד ללונדון אנחנו רוצים להפוך את העיר התחתית בחיפה לאזור שישלב גם עסקים, גם מסחר וגם מגורים למשפחות אנחנו לא יכולים להרשות לנו שיהיה אזור שלא מתאים למגורים של משפחות ואנו מאמינים שיש משפחות שירצו לגור במרכז העניינים".

מהנדס העיר תל אביב, עודד גבולי, ציין כי לונדון היא עיר ענקית שניתן להשוות אותה לכל אזור המרכז בין חדרה לגדרה. "אחת הבעיות המרכזיות בישראל היא שיש לנו עודף רשויות על שטח קטן וכל רשות רוצה אצלה מרכז עסקים מרכז ואין מספיק אנשים בשביל כל המרכזים האלה", אמר גבולי. "לכן לונדון יכולה להרשות לעצמה אזור שלא מתאים למגורי משפחות אבל זה לא מתאים לתל אביב לבד, אם היינו לוקחים את כל מחוז תל אביב ועושים תכנון מטרופוליני שמתייחס גם לבורסה של רמת גן, גם למע"ר של גבעתיים וגם למע"ר של תל אביב זה היה יותר נכון".

האדריכלית מימי פלד, מהנדסת העיר חולון, אמרה כי חולון היא עיר שינה שכ- 60% מתושביה יוצאים לעבוד בחוץ. "חולון היא לא תל אביב או רמת גן אין לנו ים, אין לנו את מתחם הבורסה או את אזורי התעסוקה של תל אביב ולכן החלטנו לטפל במרחב הציבורי ולנסות לחבר בין מרכז העיר הישן ברחוב סוקולוב למרכז המוניצפלי החדש ליד המדיטק שיכלול גם את בית העירייה החדש. בלונדון כיף ללכת ברחוב אנחנו רוצים שגם בחולון יהיה כיף ללכת בין שני המרכזים וזה על ידי טיפול במרחב הציבורי הוספת מסחר ופעילויות חברתיות לתושבים באותו מרחב".

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker