"מרוב ספינים, לא רואים את הספין הראשי; מחירי הדיור יזנקו ב-10% ב-2014"

יו"ר לשכת השמאים, אוהד דנוס, מתח ביקורת קשה על מדיניות הממשלה בתחום הדיור בכנס השמאים באילת: "אם יימשך הכיוון שאליו מובילה הממשלה - עול המשכנתא ייהפך למשאלת הלב של ילדינו" ■ הפתרון, לפי דנוס - התחדשות עירונית

אריק מירובסקי
אריק מירובסקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אריק מירובסקי
אריק מירובסקי

"כמי שמצוי בכל דברי החקיקה, אני אומר באחריות: עובדים עליכם בעיניים, מחירי הדירות ימשיכו לעלות - נעלמה החמלה מן הארץ"; במלים אלה פתח אתמול יו"ר לשכת השמאים, אוהד דנוס, את כנס השמאים באילת. דנוס מתח ביקורת קשה על התנהלות הממשלה בתחום הדיור, והתריע כי לנוכח אוזלת ידה ואי רצונה לטפל בבעיה, מחירי הדירות יעלו ב-10% ב-2014, לאחר שעלו בשיעור דומה השנה. "מדובר ב-11 מיליארד שקל נוספים שהציבור ישלם השנה, בעקבות עליית המחירים הצפויה", הדגיש דנוס.

כתבות נוספות ב-TheMarker

מה יגרום לזוגות הצעירים לעזוב את הבועה במרכז?

מחירי הדלק עולים? נהגי הליסינג חוגגים

יוצאים מהגראז': 7 ההיי-טקיסטים הצעירים המבטיחים של ישראל

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

דנוס ניתח את שלוש הצעות החוק המונחות עתה על שולחן הכנסת: "רפורמת הפרגולות", של שר הפנים גדעון סער, שכוללת שינויים משמעותיים בחוק התכנון והבנייה, הארכת תוקף חוק הוד"לים והצעת חוק הדיור הציבורי. "בנוסף, שמענו באחרונה כי בכוונת הממשלה להניח על שולחן הכנסת הצעת חוק רביעית - חוק לבנייה להשכרה, שבמרכזו הקמת ועדת תכנון לאומית נוספת ומנותקת מכל מוסדות התכנון המוכרים לנו", אמר דנוס.

"יש עוד יוזמות רבות, שונות ומשונות של קבוצות לחץ, אינטרסנטים, פוליטיקאים ובעלי ממון, שכביכול חובה עליהם להיות ממוקדים במטרה העיקרית - מציאת פתרונות ראויים לדיור בר-השגה למרבית תושבי המדינה והדרך המהירה והקצרה ביותר להשגתו. כמי שמבין את הרציונל מאחורי המלצות צוות הימים, אני יכול לומר לכם באחריות כי אם יימשך השיח הציבורי והחקיקתי בכיוון אליו מובילה הממשלה - הרי שהבעיה ממנה סובלים מאות אלפי תושבי ישראל, עול המשכנתא, תיהפך לחלום ומשאלת לב של ילדינו, דור העתיד".

עוד אמר יו"ר לשכת השמאים: "מרוב ספינים בשוק הדיור כבר לא רואים את הספין הראשי. הממשלה ממשיכה לעשות סלטות באוויר כדי לא להוציא כסף מהכיס. בצוות 90 הימים קראו לזה היעדר היתכנות כלכלית לפרויקטים להשכרה. ברור, כשרוצים כסף על הקרקע ולא מוכנים לשחרר בחינם - זה בדיוק מה שקורה. החברה הממשלתית החדשה תעשה בדיוק את מה שמינהל מקרקעי ישראל יודע לעשות הכי טוב, רק שלא נותנים לו. מי מוביל את התכנון בישראל - משרד הפנים או משרד האוצר? הריבית ממשיכה להיות אפסית והאינפלציה לא מרימה ראש לכאורה, אבל זאת רק כתוצאה משיטת מדידה שגויה של המדד - שיטה המתאימה לממשלה שלא מעוניינת שהסכמי השכר שלה, צמודי המדד, יעלו. זה שהדבר מתדלק את שוק הדיור, את מי זה מעניין? התחדשות עירונית היא רק מס שפתיים, כשחוץ ממשרד הבינוי והשיכון אף אחד לא באמת רוצה בה".

דנוס לא הסתפק במתיחת ביקורת, הוא גם הסביר איך אפשר לשנות את המצב: "כששואלים אותי מה הפתרון לעוד 10 שנים ולעוד 50 שנה, יש לי שלוש תשובות: התחדשות עירונית, התחדשות עירונית והתחדשות עירונית. אנו נסייע בידי כל מי שיסכים לקבל את עזרתנו בסוגיות העקרוניות של התחדשות עירונית וניצול מיטבי של משאבי הקרקע. באזור המרכז יש די קרקעות לבנייה או שיש פוטנציאל לבנייה לגובה. המצאי קיים, אבל הניצול גרוע. נעשה הכל כדי לשנות את המצב".

פרויקט פינוי-בינוי בראשון לציוןצילום: קובי וולף / ג'יני

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker