שר השיכון דחה את ההחלטה על נוסח חוזי החכירה של המושבים

חברי המועצה, בראשות שר השיכון, אורי אריאל, ניהלו דיון ממושך בנוגע לדרישות של המושבים לתיקון החוזה ■ נראה כי חלק מההערות אכן התקבלו, ולאור הצורך להטמיע אותם בחוזים, הוחלט לדחות את מועד אישור ההחלט

נמרוד בוסו
נמרוד בוסו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נמרוד בוסו
נמרוד בוסו

מועצת מקרקעי ישראל החליטה לדחות בישיבתה לפני כמה ימים את החלטתה בדבר אישור נוסחי החכירה החדשים עם המושבים, לאחר שבשבוע שקדם לישיבה לא הושגו הסכמות בין אנשי המועצה ומשרד השיכון לבין נציגי תנועות המושבים.

חברי המועצה, בראשות שר השיכון, אורי אריאל, ניהלו דיון ממושך בנוגע לדרישות של המושבים לתיקון החוזה. נראה כי חלק מההערות אכן התקבלו, ולאור הצורך להטמיע אותם בחוזים, הוחלט לדחות את מועד אישור ההחלטה. ייתכן כי זו תובא לאישור המועצה בחודש הבא, וקיימת סבירות גבוהה שעוד לפני כן תאשר המועצה את ההחלטה בסבב טלפוני.

טובעים בפלסטיק // מה עושים עם המזבלה הגדולה בעולם

49 דולר לרומן מזדמן: הכירו את האתר שמאפשר לכם לבגוד

הבקשה לשינויים שהעביר צוות של תנועות המושבים השונות כוללת שמירת מעמד האגודה החקלאית בעת העברת זכויות, הגדלת הפיצוי בעת הפקעת הקרקע ובעת שינוי ייעודה של קרקע חקלאית למגורים, וקיבוע זכויות המגורים בחלקת המגורים של חבר המושב.

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי
קרקעות חקלאיות במושביםצילום: איציק בן מלכי

עם זאת, לא ברור אם יחול שינוי גם בנקודות נוספות שעמדו במחלוקת, ובהן העברת הנחלות הלא מאוישות במושבים לידיה של המדינה, ויכולתה של מועצת מקרקעי ישראל לערוך שינויים בתנאי החוזה לאחר חתימתו.

מאיר צור, מזכ”ל תנועת המושבים, בירך על דחיית ההחלטה ואמר: “אנחנו ממשיכים להילחם על הבית ועל הזכויות הבסיסיות של כל חבר מושב. יש חשיבות עליונה לסיים את חוזי החכירה, כך שיבטיחו את החקלאות והשטחים הפתוחים במרחב הכפרי.

עו”ד עמית יפרח, יו”ר אגף הקרקעות בתנועה, הוסיף כי “התנועה תמשיך עד כינוס המועצה הבאה להשקיע את מירב מאמציה כדי שהחוזה כן ישקף את הזכויות האמיתיות של חברי המושבים על הבית ועל הקרקע. נמשיך לדרוש הוספת התיקונים הדרושים בחוזה”.

גם בתנועת האיחוד החקלאי, המאגדת כ-80 מושבים, בירכו על החלטת המועצה “לדחות את הדיון בחוזה החכירה לישיבה הבאה כדי למצות את השיח בסוגיות שבמחלוקת”, כלשון ההודעה. זאת, לדברי מזכ"ל התנועה, דודו קוכמן, משום ש”חוזה החכירה שהוצע אינו סביר ואינו הוגן, ויש בו משום עשיי עושר ולא במשפט, ועל כן ראוי כי השיח עם נציגי המגזר הכפרי ימוצה”.

הנהגת תנועת המושבים, ובעיקר צור ויפרח, ספגו בשבוע שקדם לישיבה ביקורת מצד לא מעט גורמים במושבים, שסברו כי חוזה החכירה החדש שאליו הם מגיעים במו”מ מבטל חלק ניכר מהזכויות שהקנו למושבים חוזי חכירה קודמים.

הדברים הגיעו לידי כך שלפני כשבוע וחצי פנו לצור כמה מושבים מתוך תנועתו, הביעו את התנגדותם להסכם המתגבש ודרשו כי התנועה כולה תיסוג ממנו. כך למשל, במכתב ששלח לצור יו”ר מושב ביצרון שבשפלה, יהודה טל, אמר: “קשה לנו לקבל את הנימוק הלא סביר שיכול להיות יותר גרוע, בעוד נכסינו מולאמים ללא כל תמורה”.

יו”ר ועד מושב כפר מל”ל שבשרון, מנשה מלמוד, כתב אף הוא לצור כי בחן את נוסח ההסכם שהוצע וכי מצא בו “מרכיבים הצפויים להיות אסון להתיישבות כולה”, וכי “למרות כל זאת, הנהגת תנועת המושבים נוטה להסכים לנוסח המתגבש”.

גורמים שעמם שוחחנו בקרב המושבים התקשו להאמין שגם החוזה המשופר שאותו צפויה מועצת מקרקעי ישראל לאשר בזמן הקרוב, יענה על דרישותיהם של הגורמים היותר לוחמניים שבקרב המושבים, שדרישתם היא לבטל את נוסח החוזה החדש כליל, ולשוב לנוסח חוזה קודם שאושר ב-1989 - ושלמעשה, רק מושב בן עמי בצפון הוחתם עליו עד היום.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker