תואר ראשון במדעי הדיור |

כך תבחרו את הדירה השכורה שלכם

איפה הכי משתלם לגור בערים השונות, איך לבחור שותף ולמה צריך לשים לב בחוזה השכירות - לסטודנטים שהולכים ללמוד הרחק מהבית, בחירת מקום המגורים נהפכת להחלטה משמעותית ביותר ■ ההחלטות הכלכליות החשובות עד גיל 25 - כתבה נוספת בסדרה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

יציאה מבית ההורים לחיים בוגרים ועצמאיים היא חוויה מורכבת ולא זולה, וכך לא מעט צעירים בוחרים להעביר את לימודי התואר הראשון בבית ההורים - כדי לחסוך הוצאות של אלפי שקלים בחודש על מגורים.

מי שבכל זאת בוחר לצאת לחיים עצמאיים - למשל, לצורך לימודים במוסד אקדמי הנמצא רחוק מהבית, או מתוך רצון לחפש חיים סוערים יותר בדירת רווקים, הרחק מעיניהם הפקוחות של ההורים - צריך להביא בחשבון משתנים כמו תקציב, אזור מועדף, מגורים לבד או עם שותפים, קרבה לאוניברסיטה, למרכזי בילוי או לתחבורה ציבורית. ואולם אף שההחלטה לא פשוטה, היא אינה הרת גורל: רוב חוזי השכירות הם לשנה בלבד, ואם אתם שוכרים דירה שלא מתאימה לכם, תוכלו בקלות לעבור דירה בתום שנה.

1. חיפוש דירה

שוכרי דירות מנוסים יודעים לזהות דירה טובה די מהר, אבל אלה שמחפשים דירה לראשונה, יתקשו לזהות את הפגמים הקטנים שיכולים לאמלל את החיים. בעניין הזה כדאי להיעזר בהורים או בחברים שכבר שכרו דירה או שתיים.

במסגרת התקציבית כדאי להביא בחשבון את שכר הדירה ועלויות נוספות, כמו ארנונה, ועד בית ושירותי תקשורת, ולא לשכוח עלויות חד־פעמיות בעת המעבר, שכוללות הובלה, סיוד וצביעה וגם ריהוט שאולי צריך לקנות.

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

כתבות נוספות באתר TheMarker:

לפני מעבר דירה כדאי לבדוק אם היא סובלת ממפגעי רעש - אם למשל, היא נמצאת מעל לציר ראשי של תחבורה ציבורית, היא בוודאי תהיה רועשת אבל גם זולה; אם היא מוארת היטב - כדאי לבקר בדירה לפחות פעם אחת במהלך היום וגם בערב; ואם הדירה קרובה למסעדות או פאבים - יכול להיות שתסבלו מריח של בישולים ומרעש הבליינים בסופי השבוע.

שכר דירה חודשי

כדאי גם לבדוק את איכות הדירה ורמת השיפוץ שלה, ולחשוב כמה אתם מוכנים להתפשר על תנאי המחיה. בדירות ישנות, ארונות המטבח יכולים להיות רקובים ולעתים יש נזילות מים. אין לזלזל גם בזרם מים חלש, היעדר סורגים ומרצפות שבורות ברצפה. בסופו של דבר, עליכם לשקלל את כל הדרישות ולברר כמה אתם מוכנים או יכולים לשלם עבורן.

הדירה עצמה צריכה להתאים לצרכים של הדייר הצעיר: קטנה מספיק כדי שתהיה זולה, אבל גם גדולה מספיק בשביל לחיות בה. לא כל חדר הוא גדול מספיק בשביל מיטה וארון, וסטודנטים צריכים גם פינת עבודה. מי שרוצה לארח חברים בסלון או בפינת אוכל, צריך לבדוק שיש מספיק מקום בדירה.

2. בחירת שותף

השותף האידיאלי לדירת שותפים יכול להיות חייל בצבא קבע, מתמחה במשרד עורכי דין, או דיילת - אנשים שלא נמצאים בבית רוב היום. בחירת שותף היא תהליך שמזכיר קצת ראיון עבודה, שבו שני הצדדים צריכים להיות מאוד מודעים וכנים לגבי מה שהם מחפשים. ככל שההתאמה בין השותפים גבוהה יותר ותיאום הציפיות נכון יותר, הסיכוי שהשותפות תהיה מוצלחת גבוה יותר. כך למשל, אם אחד השותפים הוא אדם לא מסודר, שאין לו בעיה להשאיר כלים מלוכלכים בכיור למשך שבוע, רצוי שימצא שותף עם הרגלים דומים.

בפגישת ההיכרות רצוי להפעיל את האינטואיציות, ולנסות לשאול שאלות על התנהלות החיים בדירה. שותף שמחפש דירה, בוודאי ימצא בה מישהו שכבר גר שם והיו לו כמה שותפים, ולכן יכול לשאול איך היו הרגלי הניקיון והבילוי בדירה לפניו. לגבי קניות של מזון, כדאי לקבל החלטה מראש אם קונים ומבשלים מזון ביחד או לחוד, או להגדיר אזורים משותפים ונפרדים, עד רמת המדפים במקרר.

נושא נוסף הוא סגנונות החיים, חברים והרגלי הבילוי. צריכה להתקבל החלטה כמה חברים ומתי אפשר להביא, כמה מסיבות, כמה ארוחות ואיפה עובר הגבול שמתאים לכולם. עוד עניין חשוב הוא תחביבים מוסיקליים רועשים, וגם הרגלים כמו עישון סיגריות.

3. חוזה השכירות

באופן פרדוקסלי, חוזה שכירות יכול להיות מורכב יותר מחוזה לקניית דירה. בעסקת מכר עיקר המשא ומתן הוא לגבי המחיר. בעסקת שכירות, לעומת זאת, מדובר בהסדרת יחסים של משכיר עם שוכר או כמה שוכרים.

עו”ד טל יצחק רון, ראש משרד טל רון, דריהם ושות’, העוסק במשפט מסחרי, מפרט את חמשת הסעיפים החשובים שצריך לבדוק לפני שחותמים על חוזה.

- פינויים. כדאי לשים לב למוקשים כמו הזכות להכניס שוכר במקומכם בעת עזיבת הדירה ובהודעה מוקדמת בטווח זמן סביר. "יש חוזים שלא מאפשרים את זה, ואז השוכר לא יכול לעזוב את הדירה”, מסביר יצחק רון. "יש מקרים שבהם ניתנת אפשרות לקצר את השכירות בהתרעה מספיק ארוכה, של 90 יום, ובלי למצוא שוכר חלופי, אבל אז גם משכיר הדירה מקבל אפשרות לפנות את השוכר”.

- ערבויות וביטחונות. הערבויות שדורשים בעלי הדירות נגזרים מאופי השוק: ככל שיש יותר ביקוש לדירות להשכרה, כמו בתל אביב, התנאים מחמירים. "רוב המשכירים מבקשים ערבויות, ולשוכר עדיף שהבטוחה תהיה שטר חוב ולא צ’ק בנקאי או ערבות בנקאית”, אומר יצחק רון. "שטר חוב זה בטוחה שבשביל לממש אותה צריך לעבור הליך מורכב יותר מאשר מימוש צ’ק בנקאי או ערבות בנקאית”.

- אחריות לתיקונים. בעבר היה מקובל שתיקוני צנרת, נזילות ומזגנים הם באחריות בעל הדירה. ואולם, עליית הביקושים בשוק פרצה את מה שהיה מקובל, וכיום הכל פתוח למשא ומתן. יש דירות שמושכרות עם מכשירי חשמל כמו מקרר או תנור ועלות הדירה מגלמת אותם - לכן, ראוי שבעל הדירה יהיה אחראי עליהם. בחוזים אחרים, בעל הדירה מעדיף להוריד מעט בדמי השכירות ולהסיר מעצמו את האחריות לתיקונים כאלה.

- הארכת חוזה. אפשרות זו היא תמיד של השוכר ופועלת לטובתו. במסגרת החוזה מוגדרת אפשרות להאריך את החוזה בשנה נוספת, במחיר ידוע מראש, שהשוכר יכול להחליט לממש או לא לממש. מומלץ לכל שוכר לדרוש את האופציה הזו. היתרון היחיד לבעלי הדירה הוא שהם יודעים מראש שהדירה תהיה מושכרת לתקופה ארוכה, והם לא יצטרכו לחפש שוכרים מדי שנה.

- שותפים. "בדירות שמושכרות לשותפים יש שתי אפשרויות: האחת, שוכר עיקרי שחותם על חוזה שכירות מול בעל הבית. מול השותף השני הוא חותם על חוזה נוסף של שכירות משנה ‏(סאבלט‏)”, מסביר יצחק רון. "ויש אפשרות נוספת, שכל השותפים חתומים מול בעל הדירה ואחראים מולו”.

כך תבחרו את אזור המגורים

תל אביב: "הצעירים בורחים ליפו"

הדיירים הצעירים נמצאים כמעט בכל שכונה בתל אביב, החל מרמת אביב ועד ליפו. "בעיר יש הרבה מכללות ואוניברסיטאות - ויש סטודנטים שמעדיפים למצוא דיור זול, יש כאלה שרוצים להיות קרובים לאוניברסיטה, ואחרים מעדיפים קרבה לאזורי הבילוי”, אומר אייל סלבין, יועץ נדל”ן בסוכנות התיווך אנגלו סכסון תל אביב.

אזור שמאופיין באוכלוסייה צעירה באופן מובהק הוא פלורנטין. השכונה, שבעבר פעלו בה בעיקר נגריות ובתי מלאכה, נהפכה לאזור בילוי שוקק חיים, עם מסעדות, ברים ופאבים, ובשנים האחרונות גם נבנו בה דירות חדשות. ואולם לפי רמות המחירים, נראה כי פלורנטין היא כבר מזמן לא השכונה לחפש בה דירות זולות.

"דירות 2 חדרים בבניינים חדשים בפלורנטין מושכרות בכ–4,000 שקל בחודש”, אומר סלבין. "מחירן של דירות קטנות יותר, דירות חדר מחולקות, נע בין 2,500 ל–3,200 שקל בחודש”. לדבריו, דירות 3 חדרים שאינן משופצות מושכרות בכ–5,000 שקל בחודש, ודירות משופצות מגיעות גם ל–7,000 שקל בחודש.

במרכז תל אביב, לב העיר והצפון ישן, דירת חדר מחולקת מושכרת סביב 3,500 שקל בחודש, ודירות שותפים של 3 חדרים מושכרות ב–5,000–6,000 שקל בחודש. אלה הן דירות ללא מעלית, ללא חניה וללא שיפוץ מינימלי. יש גם דירות יקרות הרבה יותר, שמתאימות לצעירים אמידים יותר, שמושכרות ב–7,000–8,000 שקל בחודש.

"הצעירים בורחים ליפו, שבה בנוסף למחיר הנמוך, יש אווירה ייחודית, קרבה לים, מקומות בילוי כמו שוק הפשפשים וחנויות בוטיק”, אומר סלבין. דירות 3 חדרים ביפו מושכרת כיום ב–3,500–5,000 שקל בחודש, ואילו דירות חדר מחולקות מושכרות באזור ב–2,800–3,300 שקל בחודש.

"אפשרות נוספת לחסוך בדמי שכירות היא שכונת כרם התימנים. המחירים באזור נמוכים יחסית למרכז העיר: דירת חדר מושכרת בכ–3,000 שקל בחודש, ודירת שותפים של 3 חדרים מושכרת ב–4,000–5,000 שקל בחודש. המחיר משתנה בהתאם לאיכות הדירה והקרבה לים”.

רמת אביב, שבה נמצאת אוניברסיטת תל אביב, היא לא שכונה שמצטיינת בהיצע של בילויים ומסעדות. לדברי שמעון דיין, מנהל סניף אנגלו סכסון תל אביב השכונות הצפוניות, דירות 3 חדרים בסיסיות ברמת אביב מושכרות בכ–5,000–6,000 שקל בחודש, ודירות ארבעה חדרים מושכרות ב–6,000–7,000 שקל בחודש.

שכונת פלורנטין בתל אביבצילום: דניאל צ'צ'יק

חיפה: "בנשר הארנונה זולה ב-60%"

הצעירים בחיפה מעדיפים להתגורר בעיקר בשלושה אזורים: שכונת נוה שאנן, שצמודה לטכניון; שכונת הדר הכרמל, שמועדפת על הבליינים; והעיר התחתית, שנמצאת כיום בתהליכי התחדשות.

"בנוה שאנן יש דירות שמושכרות שנים לסטודנטים. דירות 2.5 חדרים באזור מושכרות ב–2,700–3,200 שקל בחודש. המחיר משתנה בהתאם למרחק מהטכניון ובהתאם למצב הנכס. ביישוב הסמוך, נשר, נמצא עוד שער כניסה לטכניון, ושם גרים הרבה סטודנטים. טווח המחירים הוא 2,500-1,500 בחודש, אבל בנשר הארנונה זולה בכ–60% מהארנונה בחיפה”, מסביר דותן הנלדמן, מבעלי המרכז לנדל”ן, רשת תיווך חיפאית.

סטודנטים שמעוניינים להיות קרובים יותר לפאבים מאשר לספריות, בוחרים לגור בשכונת הדר הכרמל, במיוחד ברחובות מסדה, הלל וארלוזורוב. "לפני 10–15 שנה, זו היתה שכונת סלאמס, שגרו בה מעוטי יכולת ועבריינים, אך בשנים האחרונות היא עוברת התחדשות ופיתוח. רחוב מסדה נהיה כמו פלורנטין בתל אביב - יש כמה פאבים, חנויות אומנות וחנויות בוטיק, ונמצאת שם גם הכרמלית, שמובילה לכרמל ולקמפוס הנמל החדש, ששם לומדים 800 סטודנטים בבית הספר למינהל עסקים ולמשפטים וגם יחידות חוץ של אוניברסיטת חיפה והטכניון”, אומר הנדלמן. לדבריו, מחירי הדירות בשכונה נמוכים משמעותית מנוה שאנן, ודירות 2.5 חדרים באזור מושכרות תמורת 1,800–2,300 שקל בחודש.

העיר התחתית בחיפה היתה אזור נטוש לגמרי לפני כעשר שנים, אך בעידוד העירייה ויזמים מהמרכז היא עוברת בשנים האחרונות התחדשות. עיריית חיפה יזמה שווקי איכרים ופרויקטים לעידוד אמנות באזור, ויזמים קנו שם בין היתר בנייני משרדים שלמים וחילקו אותם ליחידות דיור קטנות, של 20–25 מ”ר, שנמכרות בעיקר למשקיעים שמשכירים אותן לצעירים. הנדלמן מעריך כי בעיר התחתית יש כ–2,500 יחידות דיור, שמתוכן מושכרות כ–1,900. דירות סטודיו באזור מושכרות ב–1,200–1,800 שקל בחודש.

שכונת נוה שאנן בחיפהצילום: אייל טואג

ירושלים: תבחרו - קרוב ללימודים או למרכז

רוב שוכרי הדירות בירושלים הם סטודנטים, שגרים בעיקר בשני אזורים: מרכז העיר ושכונת נחלאות; וקרוב יותר לאוניברסיטה העברית, בשכונת הגבעה הצרפתית.

מרכז העיר של ירושלים מציע לצעירים אווירה תוססת של בילויים, מפגשים, ברים ופאבים, ושוק מחנה יהודה שבאזור משמש מרכז קולינרי איכותי. "מרכז העיר ושכונת נחלאות הם אזורים שאינם קרובים לאוניברסיטה, אבל הם קרובים לתחנה המרכזית ולרכבת הקלה, כך שהנסיעה לאוניברסיטה לוקחת כרבע שעה”, אומרת עליזה פרידלנד, זכיינית רימקס חזון בירושלים. "המחירים בשתי השכונות דומים, ואפשר למצוא שם יחידות דיור במרתף או בגג של דירה גדולה יותר, שמחירן נע סביב 1,500 שקל בחודש, וגם דירות 3 חדרים, שבהן יכולים לגור שני שותפים, שמושכרות ב–3,200–3,500 שקל בחודש”.

כדי להגיע לאוניברסיטה ברגל או ברכיבה על אופניים עדיף לגור בגבעה הצרפתית, אבל המרחקים הקצרים באים על חשבון איכות הבילוי. הגבעה הצרפתית מתאימה יותר למשפחות ולסטודנטים לתארים מתקדמים, כאלה שהם נשואים או עם ילדים, כי יש בה תשתיות חינוכיות מתאימות. דירות חדר באזור מושכרות ב–2,100–2,300 שקל בחודש, ודירות 3 חדרים ב–3,200–3,800 שקל בחודש.

שכונת נחלאות בירושליםצילום: דניאל בר און

באר שבע: שלושה חדרים ב-2,000 שקל

את מפת מגורי הצעירים בבאר שבע ניתן לחלק בין שתי אוכלוסיות: סטודנטים, וצעירים באר־שבעים, שרוצים לעזוב את בית הוריהם.

הסטודנטים גרים רובם ככולם בשתי השכונות שעוטפות את האוניברסיטה מצפון וממזרח - שכונות ג’ וד’.

איציק דואייב, זכיין אנגלו סכסון בבאר שבע, מעריך כי 80%–85% מהדיירים בשכונה הם סטודנטים. מדובר בשתי שכונות ישנות עם בנייני שיכון, והמחירים בהתאם: כ–1,600–2,200 שקל בחודש לדירת שותפים בת 3 חדרים; 2,400–3,600 שקל בחודש לדירת 4 חדרים ‏(כ–800–1,200 שקל בחודש לחדר‏).

הצעירים בבאר שבע מתגוררים על פי רוב בשכונות ה’, ט’ ונוה זאב, שנמצאות במרכז העיר, והן יותר קרובות למרכז העסקים מאשר לאוניברסיטה. הבניינים שם חדשים יותר והמחירים בהתאם - בין 1,800 ל–2,200 שקל לדירת 3 חדרים בשכונת ה’ וט’.

שכונת נוה זאב יקרה יותר בגלל שיש בה בנייה חדשה ודירות עם ממ”דים, מרפסות ומעליות, ושם המחירים מעט גבוהים יותר - 2,400–2,800 שקל בחודש.

שכונה ד' בבאר שבע

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker