השמאי הממשלתי: מחירי הדירות בת"א ובאשקלון עלו ב-5% ברבעון

בהיבט שנתי, באר שבע ומודיעין הן הערים המובילות בעליות המחירים, שעה שמחירי הדירות 4 חדרים בהן עלו ב-9%

אריק מירובסקי
אריק מירובסקי
אריק מירובסקי
אריק מירובסקי

מחירי הדירות ממשיכים לעלות. סקירת השמאי הממשלתי לרבעון השלישי של השנה מעלה, כי מחירי דירות 4 חדרים ב-16 ערים שנסקרות על ידו, עלו בשיעור נומינלי ממוצע של 1.9%, ובשיעור ריאלי של כ-0.5%.

בין הערים הבולטות בעליית המחירים ברבעון היו תל אביב ואשקלון שמחירי הדירות בהן עלו ב-5%. לעומתן, מחירי הדירות בראשון לציון, ירושלים ורחובות ירדו ב-1% ברבעון השלישי. ברזולוציה של שנה, הערים שרשמו את העלייה הגדולה ביותר מספטמבר שנה שעברה ועד לספטמבר האחרון היו מודיעין ובאר שבע, שרשמו עליות של 9%.

כתבות נוספות באתר TheMarker:

חושבים לקנות בית פרטי בארה"ב? לא בטוח שזה ישתלם לכם

מחירי הדירות גבוהים מדי? הפתרון היצירתי שלא חשבתם עליו

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי
אשקלוןצילום: אליהו הרשקוביץ

על פי השמאי הממשלתי, טל אלדרוטי, מה שאפיין את הרבעון השלישי של השנה היה אישור תקציב המדינה, שכלל הטלת גזירות כלכליות וצעדים בתחום מיסוי מקרקעין. כל זה הביא לצימצום הביקוש למגורים מצד משקיעים, וכפועל יוצא מכך ירידת מחירים - אשר היתה אמורה להתרחש כתוצאה מצעדים אלה, ואולם כל זה לא בא לידי ביטוי במהלך הרבעון הנסקר. במקביל, כותב אלדרוטי.

הוא מוסיף כי "הציבור הפנים שהפעולות הננקטות ע"י הממשלה להגדלה מאסיבית של ההיצע, יגיעו לכלל הבשלה והשפעה על המחירים רק בטווח הבינוני והארוך. בנוסף חוסר וודאות ואי יציבות בכלכלה העולמית ובעיקר באירופה, ממשיכים ללוות את ענף הנדל"ן בכלל והדיור למגורים בפרט, ומשפיעים על התנהלתו לאורך הרבעון הנסקר, כמו גם במשך השנה האחרונה".

אלדרוטי מזכיר את הירידה בקצב התחלות הבנייה ואת היציבות ברמת ביקושים גבוהה, שגרמה לצמצום במלאי הדירות המוצעות למכירה הצטמצם במהלך שנת 2012 ובמהלך שנת 2013. "מיוני 2012 ועד ליולי 2013 הצטמצם מלאי הדירות ב-8%", כתב אלדרוטי.

מחירי דירות 4 חדרים בתל אביב הגיעו ברבעון השלישי של 2013 למחיר ממוצע של 2.66 מיליון שקל, כאמור, עלייה של 5% לעומת הרבעון השני של השנה, ושל 6% לעומת הרבעון השלישי של שנה שעברה.

מדובר בעלייה משמעותית, בהתחשב בכך, שמחירי הדירות בעיר גבוהים במיוחד, ורבים כבר אינם יכולים לעמוד בהם; שיעור עליות דומה, גם רבעוני וגם שנתי, נרשם באשקלון, ואולם מחירי הדירות 4 חדרים בעיר מגיעים ל-881 אלף שקל בלבד.

כאמור, בירושלים (מחיר דירת 4 חדרים ממוצעת 1.76 מ' שקל) , ראשון לציון (1.46 מ' שקל) ורחובות (1.3 מ' שקל) נרשמו ירידות מחירים של 1% במהלך הרבעון השלישי של השנה; בשתיים מהן - בירושלים וברחובות - נרשמה גם עלייה שנתית מתונה של 2-3%, ואולם בראשון לציון נרשמה עלייה שנתית של 6%.

בהבט שנתי, באר שבע ומודיעין הן הערים המובילות בעליות המחירים, שעה שמחירי הדירות 4 חדרים בהן עלו ב-9%. בבאר שבע מחיר דירת 4 חדרים ממוצעת מגיע ל-835 אלף שקל ובמודיעין - ל-1.55 מיליון שקל. מקומות בולטים נוספים בעלייה שנתית: הרצליה, שרשמה עלייה של 8% ל-1.93 מיליון שקל, ואשדוד, שרשמה עליית מחירים של 7% ל-1.23 מיליון שקל, עבור דירת 4 חדרים.

יו"ר לשכת שמאי המקרקעין בישראל, אוהד דנוס: "קטר הנדל"ן ממשיך לשעוט קדימה ונראה שהפך לרכבת אקספרס, אין עצירות ביניים. למרות כל האזהרות והמגבלות, הציבור הישראלי פשוט הפסיק לספור את מקבלי ההחלטות והתחיל לדאוג לעצמו, בעצמו. כפי שכבר הזהרנו בעבר, ללא טיפול מערכתי ושורשי על ידי מי שעומד בראש הפירמידה, ראש הממשלה, נראה שהמערכות האחרות ממשיכות בשלן והמשילות לא מיושמת ולא ניכרת".

עוד מוסיף דנוס "בשבוע שעבר הצלחנו לראות פעם נוספת, מה קורה כשראש ממשלה מתערב ואיך יתר שרי הממשלה סרים למרותו בסוגיות ביטחוניות הרות גורל. ובכן, המשבר בשוק הדיור מהווה איום משמעותי על מדינת ישראל ועשוי לפגוע בכולם. בניגוד למצב הביטחוני הנמשך מקום המדינה, כאן הבעיה יותר מוחשית לתושבים ומכה בהם חודש בחודשו, אם בתשלומי משכנתא ואם בדמי השכירות. אנו בדעה שכמו שראש הממשלה השכיל בתבונה רבה לטפל במשבר התקציב של משרד הביטחון, עליו להכפיף שוב את מרותו על משרד האוצר והפעם, במטרה לפתור את סוגיית מחירי הדיור וייצובם אחת ולתמיד".

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker