שיא בביקוש לדירות חדשות בחודשים האחרונים - ממוצע של 3,700 דירות לחודש

לפי נתוני הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה, בין החודשים מאי-ספטמבר השנה הואץ קצב רכישת הדירות החדשות, והגיע לשיא בשנים האחרונות ■ ירושלים מובילה במספר הדירות החדשות שנמכרו

אריק מירובסקי
אריק מירובסקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אריק מירובסקי
אריק מירובסקי

בין החודשים מאי-ספטמבר השנה הואץ קצב רכישת הדירות החדשות, והגיע לשיא בשנים האחרונות - כך עולה מנתוני הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה (הלמ"ס) על כמות מבוקשת של דירות בשלושת הרבעונים הראשונים של השנה. ירושלים מובילה במספר הדירות החדשות שנמכרו, ואחריה תל אביב, פתח תקוה ורחובות.

בבחינת נתוני המגמה של הכמות המבוקשת של דירות, המורכבת בהגדרה מהדירות החדשות שנמכרו ומהתחלות בנייה של דירות שלא מיועדות למכירה (כגון קבוצות רכישה ו"בנה ביתך") עולה כי בעוד ב-2008 הביקוש החודשי לדירות חדשות הגיע ל-2,600, בסוף 2010 ובתחילת 2011 הוא עלה ל-3,500; במהלך 2011 נרשמה ירידה לכ-3,200 בחודש ומספטמבר 2012 רמת הביקושים שבה ל-3,500 דירות בחודש. בין מאי לספטמבר השנה הביקושים עלו ל-3,700 בחודש.

כתבות נוספות ב-TheMarker:

אשליית הרילוקיישן: חוזרים לישראל עם צלקת נפשית וזנב בין הרגליים

למה לא כדאי לתת בונוסים לעובדים?

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי
יריד מכירת דירות
יריד מכירת דירות

כשמדובר בדירות חדשות שנמכרו, נרשמה עלייה של 15.1% בשלושת הרבעונים הראשונים של 2013 לעומת התקופה המקבילה ב-2012. מספר הדירות החדשות למכירה בסוף ספטמבר 2013 הגיע ל-15,670 דירות, ירידה קלה לעומת ספטמבר שנה שעברה. ככלל, ברוב החודשים בשנים 2012 ו-2013 כמות הדירות החדשות למכירה נעה בין 16 ל-17 אלף ובחודשים האחרונים ההיצע החל לרדת מה-16 אלף.

ירושלים, כאמור, היא העיר המוכרת ביותר דירות חדשות - 1,426 דירות נמכרו בה בשלושת הרבעונים הראשונים של השנה; בתל אביב נמכרו 1,268, בפתח תקווה 1,051, ברחובות 788, בבאר שבע 748 ובנתניה 741.

מדוע קצב מכירת הדירות החדשות גבר בחודשים האמורים, למרות שהמחירים נותרו גבוהים? תמהיל הדירות שנרכשו היה זול יותר - כלומר יותר דירות נרכשו בפריפריה, או במקומות שמזוהים עם דירות זולות יחסית, כגון רחובות, חיפה, באר שבע, יבנה, חדרה בית שמש, אשקלון וקרית אתא, שנכללות ב"צמרת הטבלה" במכירת דירות חדשות, ואולם לא רק זה.

שרון חסיד, סמנכ"ל השיווק של חברת "אחים חסיד", הבונה בירושלים, מסביר כי העלייה בירושלים נובעת בין היתר בשל מענק ירושלים בסכום של 100 אלף שקל שניתן לרוכשי דירות יד ראשונה עד מחיר של 1.8 מיליון שקל. מענק זה שהחל בחודש יולי ומסתיים היום הגדיל לחברת האחים חסיד את היקף המכירות בפרויקטים אותם היא בונה בירושלים. מאז חודש יולי ועד היום מכרה החברה 48 דירות מתוכן ביצעה החברה 37 עסקות בהן ייהנו הרוכשים ממענק ירושלים. "מענקי הדיור הצליחו להגדיל את מחזור המכירות החודשי שלנו. המשמעות מבחינתנו היא עלייה בהיקף העסקות. אם בחודשים רגילים אנו מוכרים כ-8 דירות בחודש, כעת מכרנו 13 דירות בחודש".

מנכ"ל חברת אלדר שיווק, רוני כהן, אמר בתגובה כי "הנתונים מראים על המשך המגמה של ביקושים ערים בשוק הדיור. בחודשים האחרונים הרבה אנשים שישבו על הגדר בהמתנה לירידות מחירים הבינו שמחירי הדירות לא ירדו והם פשוט רכשו דירות. אפילו בספטמבר, שהיה חודש ללא ימי עבודה, הייתה עלייה ברכישת דירות חדשות שהגיע ל-20% באזורים מסוימים. צריך לזכור שדירה זה לא מותרות אלה מוצר בסיסי ובסופו של דבר גם מי שישב על הגדר צריך 4 קירות. גם הממשלה צריכה להיות מודעת לכך ולטפל במלאי הדירות שבשנים האחרונות לא מצליח לספק את הביקושים".

ואילו חיים פייגלין, יו"ר ארגון קבלני מחוז חיפה ומנכ"ל חברת צמח המרמן, אמר בתגובה על הזינוק של 27% ברכישת דירות במחוז חיפה כי "אחרי שנים רבות ללא היצע של דירות חדשות במחוז חיפה, יצאו לשיווק מספר פרויקטים בו זמנית ולכן אנחנו רואים 'ביקושים כבושים'. צריך לזכור כי היצע הדירות במחוז חיפה אינו מספיק. להערכתי חסרות 15,000 דירות בכל המחוז ומתוכם 5,000 דירות בעיר חיפה".

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker