"בעלי הדולפינריום הזניח את המתחם - ויקבל קרקע בשווי 500 מיליון שקל"

בתמורה לפינוי הדולפינריום יקבל היזם יוסף בוכמן קרקע ובה זכויות בנייה בהיקף של 50 אלף מ"ר, אך קבוצת תושבים מתל אביב שפנתה למבקר המדינה טוענת: המתחם היה אמור לשוב למדינה בעקבות אי הפעלתו ■ העירייה: היזם ישלם מיליוני שקלים עבור תוספת הזכויות

נמרוד בוסו
נמרוד בוסו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נמרוד בוסו
נמרוד בוסו

תושבים בתל אביב טוענים כי עסקת חילופי השטחים לפינוי הדולפינריום, שעליה חתמו לפני כחצי שנה עיריית תל אביב ורשות מקרקעי ישראל עם היזם היהודי־גרמני יוסף בוכמן, היא עסקה לא חוקית. במסגרת העסקה אמורות העירייה והמדינה להעביר לידי בוכמן קרקע חלופית בשווי כחצי מיליארד שקל - למרות הזנחת המתחם.

קבוצת התושבים המתנגדת להמשך קידומה של העסקה פנתה לפני כמה ימים למבקר המדינה, יוסף שפירא, בעניין. לטענת הקבוצה, לאור העובדה כי במשך 25 שנה לא השתמש בוכמן בקרקע בהתאם לייעודה המקורי, הדולפינריום, וכי במרבית השטח שררה עזובה, חייבת המדינה לפעול לסיום חוזה החכירה. את שווי הקרקע שתימסר לבוכמן מעריכים התושבים, המסתייעים בעורכת הדין והשמאית גילה הרץ, בחצי מיליארד שקל.

כתבות נוספות באתר TheMarker:

ההופעה של ריהנה מגיעה לבית המשפט: בקשה לייצוגית ב-13 מ' ש' על האיחור

החודש לפני 26 שנים - הבורסות בעולם קרסו עד 50%

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי
מתחם הדולפינריום בתל אביבצילום: אבעד בר נס

ביוני פורסם כי הוועדה המחוזית לתכנון ולבנייה הורתה על הפקדתה של התוכנית החדשה לשטח שממזרח לרחוב הרברט סמואל, מול הדולפינריום. לפי התוכנית, במתחם הגובל ברחובות הרברט סמואל, יצחק אלחנן, הירקון והכרמלית בתל אביב ייבנו קרוב ל-50 אלף מ"ר שטחי בנייה עיקריים, שמחציתם תיועד למגורים וצפויה לכלול 250 דירות, ומחציתם למלונאות. ממזרח לציר הרברט סמואל ייבנה מלון בן 28 קומות, וכמה מבנים בני שש ושבע קומות. ממזרח לציר הירקון ייבנה מגדל מגורים בן 28 קומות וכן מבנים בני תשע קומות.

על פי הסיכום בין בוכמן, עיריית תל אביב ורשות מקרקעי ישראל, תועבר קרקע זו במלואה לידי בוכמן. בתמורה יפונה מתחם הדולפינריום, שאותו בכוונת העירייה להרוס. במקומו ייבנה המשך לטיילת, באופן שיאפשר רצף מדרום יפו לפאתי הרצליה.

קבוצת הפעילים, בהם תושבי שכונת כרם התימנים שהמגדלים המתוכננים צפויים לחצוץ בינה ובין חוף הים ופעילים חברתיים, טוענים כי "על פי נוהלי המינהל, הקרקע שתכלית חכירתה נזנחה, צריך היה להשיבה לבעליה - המדינה - באמצעות מינהל מקרקעי ישראל". אלא שבמקום זאת, כתבו למבקר, העדיפו הרשות והעירייה לפנות למסלול חילופי קרקעות, שממנו תצא המדינה בהפסד של קרקע בשווי חצי מיליארד שקל. "כך קרה שתמורת כ-6,000 מ"ר בנוי על החוף מצדו המערבי של הכביש, קיבלו החוכרים קרקע חלופית שעליה ניתן לבנות 48 אלף מ"ר. הייתכן? הלכך ייקרא חילופי מקרקעין?", נכתב.

בפנייתם למבקר תהו התושבים מדוע החליטה העירייה על מסירת הקרקע לבוכמן ללא מכרז, בניגוד לעמדת מבקר המדינה הקודם, מיכה לינדנשטראוס, שעסק בנושא. המבקר קבע כי על הקרקע שבבעלות העירייה יש לקיים מכרז חכירה כמו עבור כל מקרקעין ציבורי אחר, וכי על הזוכה יהיה לשלם 91% מערכה כדמי חכירה מהוונים.

מתחם הדולפינריוםצילום: אביעד בר נס

מעיריית ת"א נמסר: "ההסכם עבר את כל האישורים וההליכים הראויים, נבדק על ידי מבקר המדינה ואושר על ידי היועץ המשפטי לממשלה, מינהל מקרקעי ישראל והיועץ המשפטי של העירייה. התוכנית אושררה גם על ידי הוועדה המקומית ואושרה להפקדה על ידי הוועדה המחוזית. מטרתה העיקרית היא פינוי מבנה הדולפינריום, שחוצץ בין העיר לבין הים ומהווה את החסם האחרון לפתיחת רצף הטיילות לאורך החוף.

"על פי ההסכם שנחתם בין ממ"י, העירייה וחוכר המתחם, החוכר יקבל את השטח להקמת בנייני המלון והמגורים, כ-12 דונם, בתמורה לפינוי שטח הדולפינריום הגדול יותר, כ- דונם, והעברתו לידי העירייה. כמו כן, בגין הזכויות החדשות שיתווספו לפרויקט ישלם החוכר 31% למינהל כדמי היתר וכן ישלם היטל השבחה בשיעור 50%. בנוסף לעלויות האמורות היזם ישתתף בכיסוי העלויות הנובעות מפינוי השטחים. באשר להפקעת השטח, מאחר שמדובר בשטח המוחכר מהמדינה, יש להפנות את השאלה למחכיר - מינהל מקרקעי ישראל".

ממינהל מקרקעי ישראל נמסר בתגובה:

"הסכם הדולפינריום שנחתם בשנת 2003 קיבל את אישור הגורמים המוסמכים במנהל מקרקעי ישראל. מועצת מקרקעי ישראל אישרה בשנת 2007 את מתווה העסקה אשר גובשה בהתאם להסכם זה.

"מתוך דברי ההסבר להחלטת המועצה ניתן ללמוד, כי החלטה זו השתלבה במגמת העירייה והממשלה לייעול השימוש בקרקע, כך ששטחי קרקע המנוצלים בצורה לא אופטימאלית, ישנו את ייעודם וניצולם באופן שיתאים לצורכי מדינת ישראל במאה ה-21.

"יובהר, כי אין מדובר בעסקת חילופי קרקע, אלא בפעולה לפי חוק התכנון והבנייה - בעניין איחוד וחלוקה מחדש של קרקע, כתוצאה משינוי תכנוני.

"עקרונות ההסכם נבחנו בשנת 2006 על ידי המשנה ליועץ משפטי לממשלה, זאת בעקבות דו"ח מבקר המדינה בנושא, ונמצא כי אין מניעה להמשך קידומה של התוכנית ושל העסקה בכללותה בדרך שהותוותה. המשנה ליועץ המשפטי לממשלה סברה, כי מתווה העסקה עולה בקנה אחד עם הוראות החוק ועם החלטות מועצת מקרקעי ישראל, וכי 'דרך זו, יתרונות מעשיים רבים בצידה, הן מבחינת ההיתכנות התכנונית והן מבחינת אפשרויות המימוש הקנייניות'".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker