מומחי תכנון: התוכנית לבניית 3,200 דירות בחיפה מנוגדת לתוכנית המתאר

נגד תוכנית הבנייה של האחים עופר ושיכון ובינוי במורדות הכרמל הוגשו 700 התנגדויות, כולל מטעם עיריית חיפה, אף שהיא הופקדה כבר ב-2010 ■ לפי הערכות, קבוצת מומחים שמינתה הוועדה המחוזית לבחינת ההתנגדויות צפויה להמליץ לצמצם את מספר הדירות בעשרות אחוזים

אריק מירובסקי
אריק מירובסקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אריק מירובסקי
אריק מירובסקי

קבוצת מומחי תכנון פועלת כדי לשנות את תוכנית הבינוי הגדולה בחיפה, להקמת 3,200 דירות במורדות המערביים של הכרמל. התוכנית, שבה שותפים בין היתר חברות שיכון ובינוי והאחים עופר, תקועה עקב הגשת 700 התנגדויות של שכנים, אנשי תכנון וגופים ירוקים.

המתנגדים טוענים כי הוספת כמות כזאת של דירות תכביד על התנועה מהשכונה וממנה, ותגרום לפגיעה קשה בתושבים. עוד התקבלו התנגדויות רבות על רקע איכות הסביבה. גם עיריית חיפה הגישה התנגדות לתוכנית, ומהנדס העיר, אריאל וטרמן, הסביר כי ההתנגדות נובעת בעיקר מהקמת המחלפים שהתוכנית כוללת, שעלותם עשרות מיליוני שקלים.

כתבות נוספות באתר TheMarker:

"תעשיית ההון סיכון בישראל נמצאת בפיגור של 15 שנה מארה"ב"

רשות ני"ע החלה לבחון את התנהלות בית ההשקעות אלפא פלטינום

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי
תוכנית הבנייה במורדות הכרמלצילום: צמיר אדריכלים

התוכנית משתרעת על שטח של כ-869 דונם, בשטח הנמצא בבעלות מינהל מקרקעי ישראל, קק"ל, עיריית חיפה, רשות הפיתוח ויזמים נוספים, שבהם חברת כרמלי יוליעד, שבשליטת האחים עופר, וחברת שיכון ובינוי נדל"ן, שבשליטת שרי אריסון. רוב הבניינים בתוכנית יהיו בני עשר קומות, בנוסף למבנים בני 20-15 קומות. עקב בעיות נגישות למקום, התוכנית כוללת הקמת שני מחלפים על כביש פרויד.

הוועדה המחוזית לתכנון ולבנייה מינתה את האדריכל אבי חינקיס לבדוק את ההתנגדויות, ולהמליץ בפני הוועדה על עריכת שינויים בתוכנית, אם ישוכנע שההתנגדויות מוצדקות. באחרונה שלחה קבוצת מומחים נייר עמדה לחינקיס, שבו היא ממליצה על עריכת שינויים בתוכנית.

הקבוצה כוללת בין היתר את הפרופסורים רחל אלתרמן, דניאל גת, דני צ’מנסקי ודני שפר מהפקולטה לארכיטקטורה ובינוי ערים בטכניון, את ד"ר בועז ברקאי, לשעבר יו"ר ועדת משנה בוועדה המחוזית לתכנון ולבנייה, ואת מהנדס העיר חיפה לשעבר, ד"ר יעקב רוט. לפי נייר העמדה, המפרט התכנוני של התוכנית מסועף ויקר, ומוריד מההיתכנות הכלכלית שלה. המומחים מזהירים כי התוכנית מנוגדת לתוכנית המתאר העירונית, שנמצאת כיום בהכנה.

המומחים ממליצים לבחון הקמת מבנים בני שבע-שמונה קומות, כולל קומת חנייה, שמחציתם התחתונה תהיה מדורג־צמוד קרקע. עוד הם מציעים להצר את הדרכים הפנימיות בשכונה, כדי לצמצם את ההתחפרות בהר ולשמר חורש טבעי בקטעי המורדות התלולים שמתחת לרחובות הרופא, לינקולן ותל אהרן. המומחים לא עסקו בנייר העמדה בשאלה כמה יחידות דיור הם ממליצים להקים במתחם, וההערכה היא כי הם ימליצו לצמצם את מספרן בעשרות אחוזים.

עו"ד צבי שוב, המייצג את האחים עופר ואת יזמי התוכנית, הגיב כי "מדובר בתוכנית שהינה מעתודות הקרקע להתפתחות העיר חיפה בפאתיה הדרומיים והמתחם מיועד לבנייה כבר עשרות שנים. הבנייה הייתה אמנם נמוכה יותר, אך הצפיפות הייתה רבה יותר, ולפיכך צפויים היו להיוותר שטחים ירוקים בשיעור מופחת משמעותית מאשר מתוכנן.

"המטרה היא לבנות יותר לגובה, בהתאם למדיניות הקיימת ולתכניות המתאר, וכך להותיר שטחים רבים יותר לציבור ולריאות ירוקות. יש גם לקחת בחשבון כי בנייה במורדות הכרמל הינה קשה יותר ויקרה יותר בשל הפיתוח, ועל כן נתון זה צריך להילקח בחשבון בעת שחפצים להוציא יותר דירות לשוק ולהוריד את מחירי הדירות.

"המספר של ההתנגדויות נשמע רב אמנם, אולם מדובר בתושבים הגרים בסמיכות לתכנית, שמעוניינים שלא תתאפשר בנייה כלל באזור וסבורים בטעות כי הקרקע עדיין חקלאית. הם כלל אינם מודעים לתכנון הקודם ולמה שמייצרת התכנית. מדובר בהחתמה של תצהיר כולל שחוזר על עצמו, ואנו סבורים כי החוקר יבחן את התכנית ויסייע לקדמה לטובת העיר, לאחר שנים כה רבות שהתכנית בהמתנה".

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker