ח"כ רגב על "רפורמת הפרגולה": "החוק לא ייצא לדרך ללא דיור בר השגה"

לדברי שר הפנים גדעון סער, עשרה מיליון שקל הוקצו עד כה להכשרת הוועדות המקומיות, שצפויות לקבל את מרבית סמכויות התכנון בעקבות הרפורמה

נמרוד בוסו
נמרוד בוסו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נמרוד בוסו
נמרוד בוסו

הדיון ראשון שקיימה הבוקר (ד') ועדת הפנים והגנת הסביבה של הכנסת ברפורמה בחוק התכנון והבנייה שמקדם משרד הפנים, עמד בסימן חיזוק הפן החברתי ברפורמה, זאת כאשר כמה מחברי הכנסת דרשו ממובילי החוק - שר הפנים גדעון סער וראש מינהל תכנון בינת שוורץ - להראות כיצד תייצר הרפורמה אפשרויות לדיור מוזל. הגדילה לעשות יו"ר הוועדה מירי רגב, שאמרה בדיון כי "חובתה של המדינה לאפשר לכל אזרח דיור בר השגה", וכי "החוק לא ייצא לדרך ללא האלמנטים החברתיים שצריכים להיות כלולים בו".

עוד אמרה רגב, החברה בשדולה לדיור בר השגה, כי היא אינה מתכוונת לוותר על הטמעת סוגיות חברתיות שונות לתוך החוק. בחוק ישולבו עקרונות לדיור בר השגה, השכרת דירות, פיקוח על שכר דירה ודרישה לתמהיל תכנוני של דירות קטנות וגדולות.

יש לציין כי על אף דבריה של רגב, עיקרי הרפורמה שנודעה כ"רפורמת הפרגולה", שאושרה בקריאה ראשונה ביום האחרון של מושב הכנסת הקודם, אינם עוסקים בדיור בר השגה, וכעת נשאלת השאלה האם תכפה הוועדה על משרד הפנים תוספות לרפורמה שיתייחסו לנושא זה. כזכור, מתייחסים עיקרי הרפורמה לפישוט הליכי הרישוי, תוך הגדרת מספר אופני בנייה קלה שאינם מצריכים היתר, וכן שינויים בחלוקת הסמכויות בין הוועדות המחוזיות, והוועדות המקומיות, שסמכויותיהן צפויות לגדול משמעותית.

מירי רגבצילום: מיכל פתאל

שר הפנים גדעון סער אמר בדיון כי החוק ירחיב את ההיצע התכנוני ובכך יעלה את ההיצע השיווקי של דירות ויוזיל את מחירן: "יש רעה חולה אחת בישראל שנקראת ביורוקרטיה. מקדשים את ההליך, לוקחים את הזמן ושוכחים את האזרחים. שוועת האזרחים עולה השמימה. כל פעולה תכנונית לוקחת שנים על גבי שנים". סער הוסיף ואמר כי את תהליך חיזוק מעמד הוועדות המקומיות יוביל מערך הדרכה ייעודי שיוקם לצורך כך וכי הוקצו כבר 10 מיליון שקל לצורך פעילות זו.

ח"כ חנין אמר בעקבות דברי סער כי ישנו חשש שללא טיפול נאות בוועדות התכנון המקומיות בפריפריה, עלולות להיווצר "ישראל ראשונה" בעלת ועדות תכנון מקומיות חזקות ו"ישראל שנייה" שלא תוכל להתמודד עם המטלות המוטלות על הוועדה המקומית. כמו כן, חנין התייחס להיבט הסביבתי ואמר כי הוא בעד קיצור הליכים ברישוי, אולם קיצור הליכי תכנון, במיוחד בתחום התשתיות, עלול ליצור מצב שבו מקצרים הליכי רישוי של תחנות כוח, דבר שעלול להיות בעייתי. עוד אמר כי הוא חושש מהפרטה של מכוני הבקרה.

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

יו" הוועדה רגב סיכמה ואמרה כי בכוונתה לסיים את החוק במושב הנוכחי וכי הוועדה תדון בו ביסודיות ובמהירות. היא הסבירה כי יינתן לכל גוף הרוצה בכך להביע דעה ולהעיר הערות לחוק. עו"ד תומר רוזנר, היועץ המשפטי של הוועדה, הסביר כי הדיונים בחוק יתקיימו מידי יום שלישי במשך כחמש שעות. לקראת הדיונים תפתח הוועדה תת-אתר מיוחד שבו יוצג החוק.

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker