התיקון לחוק הדיור הציבורי אושר למרות הביקורת הכבדה

התיקון השנוי במחלוקת מאפשר להפנות את הכנסות מכירת דירות הדיור הציבורי לסיוע בשכר דירה; חברי כנסת ופעילים זועמים, אך שר השיכון אריאל מברך: "זו הזדמנות לדיירים לצאת לעצמאות"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

ועדת השרים לענייני חקיקה אישרה היום (א') את ההחלטה על חידוש מכירת דירות הדיור הציבורי לזכאים המתגוררים בהן בהנחות גדולות, זאת במסגרת תיקון חוק הדיור הציבורי שקידמו במשותף משרדי האוצר והשיכון. כעת עם האישור, תובא הצעת החוק לאישור הכנסת כהצעת חוק ממשלתית.

על פי התיקון שאושר, יופקדו כלל ההכנסות ממכירת הדירות בקרן שתנוהל במשרד הבינוי והשיכון, וזו תקצה כספים הן לרכישת דירות חדשות עבור זכאים הנזקקים לכך - כפי שחייב חוק הדיור הציבורי המקורי שנחקק בסוף שנות ה-90, והן עבור סיוע בשכר דירה לזכאים – ייעוד חדש שגרר ביקורת ציבורית רבה בחודשים האחרונים, בטענה כי העברת כספי מכירת הדירות לסיוע בשכר דירה משמעה חיסול מאגר הדירות.

זוהי הפעם השנייה שבה מובאת הצעת התיקון לחוק בפני ועדת השרים לחקיקה, לאחר שבפעם הראשונה, לפני כחודשיים, דחתה הוועדה את קידום החוק, בשל התנגדות יו"ר הוועדה שרת המשפטים ציפי לבני, ושל שרי ישראל ביתנו. הפעם עברה הצעת החוק ברוב של שישה תומכים מול לבני שנותרה לבד בהתנגדותה, זאת כאשר שלושת נמציגי ישראל ביתנו בוועדה נמנעים.

כיום כולל הדיור הציבורי כ-61 אלף דירות המאוכלסות בדיירים זכאים. ממשרדי השיכון והאוצר נמסר כי החלטת השרים נועדה לאפשר לזכאי הדיור הציבורי לרכוש את הדירה בה הם מתגוררים עתה ועל ידי כך לשפר את מצבם ומעמדם הכלכלי והחברתי. על פי החלטת וועדת השרים, יוגבל מספר הדירות שימכרו לזכאים בחמש השנים הקרובות ל-15 אלף יחידות דיור, ולאחר מכן ייבחן המשך יישומו של החוק.

שר הבינוי והשיכון אורי אריאל ברך על אישור תיקון החוק בוועדה ואמר כי "חידוש מכירת הדירות היא מתן הזדמנות לדיירים לצאת לעצמאות. הדיירים לא יהיה תלויים עוד בדירה של הדיור הציבורי אלא בעצמם".

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

מנגד, תקף ח"כ דב חנין המכהן כיו"ר משותף של שדולת הדיור בכנסת את ההחלטה ואמר כי "במקום להגדיל במהירות את מלאי הדיור בדיור הציבורי כדי להענות לצרכים העצומים הקיימים, הממשלה מקדמת מהלך של חיסול מהיר של המלאי שישאיר המון נזקקים לדיור ללא פתרונות וקורת גג".

לדברי המתנגדת הבודדת בוועדה, השרה לבני: ״הסעיף הזה יקטין עד שיחסל את הדיור הציבורי בישראל. יש בכך כדי למנוע מרבים את החלום של מימוש זכות קניינית על דירה שהם חיים בה שנים רבות. אני בעד ההצעה אבל מתנגדת לסעיף השכירות. ההצעה הזו עם הסעיף הזה היא אידיאולוגית וצריך לומר את זה - זו הצעה שהיא נגד דיור ציבורי, זו הצעה שעלולה להשאיר אנשים ברחוב״.

גם בארגון "צוות דיור ציבורי" המסייע לזכאי הדיור הציבורי לממש את זכויותיהם תקפו את אישור הצעת החוק, ובהודעה שפרסם הארגון נאמר: "העברת התיקונים בחוק הדיור הציבורי, מעקרת אותו מתוכן והופכת אותו לכלי לריסוק שאריות מנגנון הדיור הציבורי. 30,000 זכאי דיור ציבורי של משרד הקליטה ו-2,500 זכאי משרד השיכון נמקים בהמתנה לדירה במשך שנים ארוכות. בעבור מאות אלפי אזרחים שחיים מתחת לקו העוני, קבלת התיקונים בחוק, תמחק גם את החלום הרחוק של קורת גג ותותיר אותם להתמודד עם שוק דיור פרוע וחסר רחמים".

יו"ר לשכת שמאי המקרקעין, אוהד דנוס, מסר בתגובה: "חוק הוד"לים המתוקן שעבר היום הינו צעד נוסף בכיוון הנכון, אולם, למצער, עדיין לא מספק. כשהתקיימו הדיונים על חוק הוד"לים במהלך הכנסת הקודמת, דרשנו את השינויים שעברו כיום, הכללת תכניות פינוי-בינוי מחד ותכולה על שטחים פרטיים מאידך. נציגי הממשלה באותה העת עמדו על רגליהם האחוריות כנגד שני הנושאים. הגישה הייתה שבכניסת קרקע פרטית לתוך הוד"לים קיים חשש לשחיתות (באשר למי נכנס למסלול וד"ל ומי לא). מעניין שכיום עשתה סוף סוף הממשלה את הדבר הנכון והתעלמה משיקולים זרים לעניין, לטובת הבנייה בישראל וההקלה שתבוא בעקבותיה למעמד הביניים והזוגות הצעירים".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker