מתחם האוכל הגדול במדינה: הושכרו 80% מהשטחים בשרונה מרקט בת"א

8,700 מ"ר של עסקי הסעדה מתוכננים בפרויקט הקולינרי, שיאכלס מעדניות ומסעדות במגוון רמות ■ רשתות מוכרות כמו מקס ברנר וארקפה כבר שכרו שטחים, ובגינדי מקווים למשוך שמות בינ"ל כמו גורדון רמזי וג'יימי אוליבר

רז סמולסקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רז סמולסקי

רחוב הארבעה בתל אביב נראה בימים אלה כמו אתר בנייה, אבל האבק והמנופים הם רק שלב אחד לפני מה שאמורה להיות שכונה מגורים, משרדים, קניות ובילוי - שצפויה להתאכלס בשנה הבאה.

מגדלי המגורים שבונה חברת גינדי החזקות בשרונה צפויים להתאכלס ב–2014 וממש מתחתיהם מתכננת החברה לפתוח שוק אוכל, “שרונה מרקט” שמו, בשטח 8,700 מ”ר. צפונית לה מסתיים השיפוץ של מתחם גני שרונה - 36 בתים טמפלריים שבגלגולם החדש יהפכו למתחם בילוי וקניות. בנוסף משפצת העירייה את כיכר גבעון - מגרש חנייה דרומית לרחוב הארבעה שבמקומו נבנית פיאצה. שני מגה פרויקטים נוספים בשכונה הם שני מגדלי משרדים, מגדלי הארבעה, שבונה קבוצת חג’ג’ ומגדל משרדים נוסף שבונה קבוצת עזריאלי.

כתבות נוספות באתר TheMarker:

כך תשיגו דירת 3 חדרים חדשה בהרי ירושלים ב-800 אלף שקל

וול סטריט ג'ורנל: סמסונג בוחנת רכישת שני סטארט אפים ישראליים

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי
הדמיית שרונה מרקטצילום: ויו פוינט

שוק האוכל שיוזמת חברת גינדי החזקות, בבעלות האחים ליטל גינדי מטלון, אבי, רועי, גיא ומנחם גינדי הוא פרויקט מסחרי ראשון שיוזמת החברה. ב–2009 זכתה החברה במכרז של מינהל מקרקעי ישראל לשלושה מגדלי המגורים ברחוב הארבעה שבהם 324 דירות ושטחי משרדים ומסחר תמורת 326 מיליון שקל. לאחר הזכייה הם קיימו מגעים למכירת שטחי הסחר והמשרדים לחברות אחרות. קומות המשרדים עדיין מוצעות למכירה אבל את המתחם המסחרי החליטה החברה לפתח בעצמה. כ–80% מהחנויות כבר הושכרו.

הקונספט שהגו בחברה, שוק קולינרי, שאותו מלווה ומייעץ השף ירון קסטנבאום, הוא יבוא של שווקים דומים בעולם כמו שוק המזון האיטלקי Eataly שהתחיל בטורינו באיטליה ויש לו סניפים גם במנהטן, רומא וטוקיו, או ה-LaBoqueria בברצלונה.

עו”ד שרון מומן, מנכ”ל פרויקט שרונה, מתאר את המרקט כך: “מרכז קולינרי הכי גדול בישראל, מקורה וממוזג, שמביא מגוון של מעדניות ומסחר קולינרי בכל המגוון, האיכויות והמחירים, מיבוא ותוצרת מקומית של גבינות, בשרים, פירות וירקות, מתוקים, מאפים גלידריות, קפה, דגים ודומיהם.

“העם, גם אם הוא לא יודע - מחכה למרקט. המקום הזה לא יהיה יקר. בקצה יהיו פטריות כמהין יקרות, וזה גם עונה על הטרנד של פיתה של שף ב–50 שקל כמו מה שעושה איל שני. לא תהיה מסעדת שף, שמנה בצהריים תעלה 250 שקל. זה מקום של ברים קטנים. המחירים לא יהיו גבוהים. ארוחת צהריים תעלה 60–80 שקל לסועד, אבל אפשר יהיה לאכול סנדוויץ’ ב–25 שקל וגם חייל שיגיע מהקריה עם 20 שקל בכיס ימצא מה לאכול”.

השקעה של 400 מיליון שקל

שני שווקי אוכל כבר פועלים בישראל - במתחם הנמל הצפוני ונמל יפו בתל אביב. אך מדובר בשווקים בקנה מידה קטן בהרבה. שטחו של שרונה מרקט הוא 8,700 מ”ר והוא מאכלס כ–85 חנויות ובתי עסק. לשם השוואה Eataly הניו יורקי מתפרש על פני 4,600 מ”ר.

לדברי מומן, 70% מהמתחם יהיה קמעוני ו–30% מסעדות ובתי קפה. במתחם כ–85 חנויות בגדלים שונים שגודלם 9–35 מ”ר, כשבצד הקטן של הטווח מדובר בדוכנים ויש גם יחידות מסחריות גדולות יותר שמיועדות למסעדות. דמי השכירות נעים בין 325 שקל למ”ר ל–1,000 שקל למ”ר לדוכן והוא מתומחר כיחידה עסקית ולא לפי מ”ר כפי שמקובל בדוכנים בקניונים. על כך יש להוסיף דמי ניהול בסך 60–70 שקל למ”ר.

ההשקעה בפרויקט היא כ–400 מיליון שקל כולל מרכיב הקרקע ובגינדי מעריכים את השווי שלו ב–530 מיליון שקל כולל החניון לפי תשואה גבוהה של 8.5%.

ההכנסה הצפויה מהשכרת החנויות מוערכת ב–3.1 מיליון שקל בחודש ‏(37.2 מיליון שקל בשנה‏). שעליה יש להוסיף הכנסות מהחניון שבו 419 חניות ויהיה פעיל שבעה ימים בשבוע ומוערך ב–95 מיליון שקל. בתשואה סולידית יותר שעל פי מתומחרות עסקות למכירת קניונים ב–7%–7.5%. מדובר על שווי של 395–420 מיליון שקל.

“אני רואה פה תהליך דומה למעבר של חנויות אופנה מהרחוב לקניונים. יהיה מעבר של תחום ההסעדה, קצביות, גבינריות ומעדניות, מוצרי ייבוא ומוצרים מתוצרת מקומית מהרחוב למקום מרוכז עם חניון בצורה נוחה, חוויתית ממוזגת. זו צרכנות קולינרית חדשה”, טוען מומן.

הדיירים מתנגדים לשוק האוכל

הצרכנות החדשנית הפתיעה את הדיירים שקנו דירות במגדלים מעל השוק, ולאו דווקא לטובה. לפני שנה פנו 235 דיירים במכתב ליו”ר הוועדה המקומית לתכנון ולבנייה בתל אביב, דורון ספיר וביקשו ממנו למנוע את פיתוח שוק האוכל. הדיירים אומנם ידעו בעת שקנו את הדירות כי מתחת למגדלים יבנה מרכז מסחרי, אבל שוק אוכל הוא מטרד אחר לגמרי.

“כשחשבנו על מסחר חשבנו על חנויות כמו הלבשה וכלי בית. אין דוגמה בעולם לשוק אוכל בשטח כזה שמעליו שלושה מגדלי מגורים עם יותר מ–300 דירות. זה מתכון לקטסטרופה לוגיסטית”, אמר ל–TheMarker אחד המתנגדים לשוק. “זה יהיה נחמד ויהיה שם טעים אבל בניגוד לחנויות אופנה, חנויות מזון צריכות להחליף את הסחורה לפחות פעם בשבוע ואולי יותר, יהיה פה פקק של משאיות שפוקרות סחורה וזה יסתום את הכניסה לפרויקט”.

הסכסוך בין הדיירים לגינדי החזקות הסתיים בהסכם פשרה שכלל פיצוי כספי למתנגדים, שנותר תחת מעטה סודיות, “אבל אם השוק יגרום למטרד זה יפתח מחדש את ההתנגדויות גם אם חתמנו על הסכמה. יהיו קרבות משפטיים”, אומר הדייר שמתנגד לפרויקט.

שווקי אוכל מצליחים בעולם ואין כאן המצאה חדשה, אך אי אפשר להתעלם מהתחרות המיידית שנמצאת סביב שרונה מרקט. בצמידות אליו מצד צפון מפותח מתחם הבילוי גני שרונה - מתחם של 36 מבנים טמפלרים שנמצאים בתהליך של שימור ושיפוץ ויפתח גם כן בשנה הבאה ובו חנויות אופנה בתי קפה ומסעדות. רחוב הארבעה הוא מוקד בילוי ומסעדות ותיק בתל אביב וגם ברחוב החשמונאים הצמוד, שמוכר מאוד בזכות חנויות האופניים הרבות, יש עסקי מזון. ליד כל אלה נמצא קניון עזריאלי, אומנם לא בצמידות, אך ממש על אותה צומת של הרחובות מנחם בגין וקפלן.

האופציות לבילוי והסעדה מסביב רבות אך מומן לא מתרגש מהתחרות בלשון המעטה. “אני לא מתחרה בקניון עזריאלי שמשרת בעיקר קניות של אופנה. יש לי פה קונספט נבדל. גם גני שרונה זה לא תחרות. אולי אפילו נחזק אחד את השני. זה מקום שמאוד נחמד להסתובב בו אבל אחרי שהצרכנים יגמרו להסתובב הם ייכנסו אלינו לדבר האמיתי", הוא אומר. "המקום שלי הוא בעיקר של צריכה ומכירה. בגני שרונה זה בעיקר מסעדות, בתי קפה ורוב העסקים זה רשתות מוכרות מקניונים. זה לא מתחרה בנו גם אם יש להם בתי קפה - בתל אביב יש 400 בתי קפה. אז מה? יש אצלנו שדרה עם 85 עסקים, עם מיזוג. חגיגה של טעמים וריחות”.

מה שחסר לשוק כדי למתג את הפרויקט הרבה מעל לתחרות המקומית הוא שף־כוכב מחו”ל. מומן מנסה להביא שמות כמו גורדון רמזי או ג’יימי אוליבר אבל בינתיים רוב החנויות ששכרו חנות בשוק הן נישתיות ואינן מוכרות.

רשימת העסקים שכבר חתמו על חוזי שכירות בשרונה מרקט לא כוללת את רשתות המזון המוכרות כמו ארומה וקפה קפה. מי שחתם על חוזה במתחם הם בר המיצים Rebar, סכיני ארקוס, קליית חממה, ארקפה בייקרי ומקס ברנר - או יזמים כמו קבוצת Social Club מתל אביב ששכרה שתי מסעדות ובאחת מהן ימכרו נקניקיות שף. אילן שנהב, שהקים את רשת בתי הקפה אילנ’ס, יפתח במתחם בית קפה בשם חותם קפה.

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker