סוף לניצול חוסר המידע של רוכשי קרקעות חקלאיות

יישום הוראות התקן יגדע את התופעה של ניצול היעדר המידע לשם הוצאת כספים

ארנון גרפי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ארנון גרפי

מועצת שמאי המקרקעין במשרד המשפטים פירסמה בימים האחרונים טיוטה, המפרטת את המידע והנתונים בהם מחויב שמאי המקרקעין לכלול בחוות דעתו בנוגע לרכישת קרקע חקלאית שאיננה מאושרת לבנייה. בין השאר, נמאר בטיוטה, כי השמאי צריך לכלול בדו"ח שלו נתונים המתייחסים לסיכוי לשינוי ייעוד הקרקע לבנייה, החסמים הצפויים בדרך, ההליכים הדרושים, אומדן פרק הזמן ומלוא ההוצאות הכרוכות בכך.

על פניו, נראה כי מדובר בחקיקה פטרנליסטית, המתערבת בחיי המסחר ואף עלולה לפגוע בחופש העיסוק של כל אדם, אשר מעוגן גם כזכות יסוד. אולם מבט מעמיק מוכיח שאין כך הדבר. מסחר חופשי הוא דבר ראוי כל עוד איננו פוגע במי מהצדדים ומתיישב עם הוראות הדין, היושר וההגינות.

הנושא בו עוסק התקן נוגע לשיטת שיווק הקרקעות החקלאיות, המתבססת על פי רוב על מצגים, לפיהם לאחר ההפשרה העתידית יזנק ערכן של הקרקעות במאות אחוזים. במקרים אלה אין לרוכש הפוטנציאלי יכולת לאמוד את המצגים וסיכויי הפשרת הקרקע לבנייה, ולכן הוא נאלץ להסתמך על נתונים המובאים על ידי בעלי ומשווקי הקרקע. פערי המידע הללו מובילים את משווקי הקרקעות להפריז בשכנועים ובהבטחות בנוגע להיתכנות לשינוי הייעוד, וזאת ללא כל בסיס.  במקרים חמורים, אותם משווקים אף יודעים כי אין לדבריהם כל בסיס. הואיל וכך, התערבות חקיקתית שכזו היא חיונית ומתבקשת, כפי שנעשה גם בשנת 2008 בעקבות פרשת "חפציבה" באמצעות תיקון חוק המכר, שהבטיח את השקעתם של רוכשי הדירות.

הוראות התקן המיועד יאפשרו לרוכשי קרקעות חקלאיות לקבל מבעל הקרקע או מהמשווק את מלוא האינפורמציה הנדרשת על מנת שיוכלו לקבל החלטה מושכלת בקשר להשקעה בקרקעות אלה. מנגד, אין מניעה להמשיך ולשווק קרקעות חקלאיות למכירה, כל זמן שמדובר בנתונים המשקפים נכונה את המצב התכנוני החל על הנכס.

קרקע חקלאית ליד הוד השרוןצילום: דודו בכר

כמי שמייצג קבוצות של רוכשי קרקעות חקלאיות, אשר נכוו ונפלו קורבן לתרגילי עוקץ של יזמים וחברות נדל"ן, אני סבור כי קיומה של חקיקה בנושא שנים קודם עשויה הייתה למנוע נזקים כספיים רבים שנגרמו לציבור כתוצאה מהסתמכותם על מצגים כוזבים ומעוותים. אבל טוב מאוחר מאשר לעולם לא. יישום הוראות התקן בפרקטיקה עשוי לגדוע את התופעה החמורה של ניצול היעדר המידע של הצרכן לשם הוצאת כספים.

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

יוזמה חקיקתית זו מגינה על הרוכש ומחזקת את מעמדו, מצביעה על המשטר המשפטי הרצוי ומאירה לבית המשפט את הדרך בה עליו לפסוע בבואו לדון בתביעות הנוגעות לעניין זה. לכן, מדובר ביוזמה מבורכת וראויה, המבטיחה את המידע הניתן לציבור, תוך שקיפות וגילוי מלאים בשיווק קרקעות חקלאיות, ושמירה על חיי מסחר תקינים והוגנים.

הכותב הוא בעל משרד העוסק במשפט מסחרי ומייצג קבוצות של רוכשים

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker