השמאים לא מאמינים בחברה החדשה: "אין תמריץ כלכלי לבנייה להשכרה"

ביקורת על תוכנית הדיור של לפיד, לקראת ישיבת קבינט הדיור שתתקיים בצהריים. יו"ר לשכת השמאים אוהד דנוס: "החברה החדשה היא לא יותר מבזבוז כספי ציבור"

נמרוד בוסו
נמרוד בוסו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נמרוד בוסו
נמרוד בוסו

ראשי לשכת השמאים בהווה ובעבר לא מאמינים בתוכנית הממשלה להקמת 150 אלף דירות להשכרה לטווח ארוך, שמוביל שר האוצר יאיר לפיד. לקראת ישיבת קבינט הדיור שתתקיים היום (א') בצהריים, אשר בו צפויה ההחלטה על הקמת חברה ממשלתית חדשה שתטפל בפרויקט להתאשר, מבקרים השניים בחריפות את המהלך.

"נראה כי בקבינט הדיור טרם הפנימו את המצוקה הקשה בה מצויות עשרות אלפי משפחות, אשר ויתרו כבר מזמן על חלום הדירה בבעלותן", תוקף יו"ר לשכת שמאי המקרקעין אוהד דנוס. "מה שביכולתן לעשות כרגע הוא להמשיך ולשלם את דמי השכירות, התלויים בגחמותיו ובטוב לבו של בעל הבית, ללא כל ביטחון שיוכלו להישאר בדירה או אפילו להמשיך ולהרשות לעצמן אותה בעתיד הקרוב".

עוד לדבריו, "החברה החדשה מהווה לא יותר מאשר בזבוז כספי ציבור, וזאת על מנת לייצר עוד כותרת שאולי תיתן מנוח למספר ימים למקבלי ההחלטות. גופים מתכננים קיימים בשפע, אם הרשות מקרקעי ישראל, אם במשרד הפנים ואם בעיריות".

דירות להשכרה בתל אביבצילום: תומר אפלבאום

לדברי דנוס, עיקר הבעיה היא שבבניה להשכרה אין תמריץ כלכלי. "למעשה, התמריץ הכלכלי הוא כה נמוך, שאפילו הממשלה לא רוצה לעסוק בו ולא מוכנה לבנות בעצמה להשכרה. היא תסתפק בחברה ש"תקדם" תכנון ואנו לצערי, נמשיך להסתפק בהצהרות והבטחות ולא בתוצאות. אני שב ואומר, אם הממשלה לא תתחיל לבנות בעצמה להשכרה, על קרקעות בבעלותה, היא תמשיך להיכשל בייצוב מחירי הדירות, בדיוק כמו שקודמתה כשלה".

גם יו"ר לשכת השמאים לשעבר, ארז כהן, מבקר את המהלך המתוכנן: "תכנית הממשלה להקמת חברת השכרה ממשלתית שתקים 150 אלף דירות אינה מעשית משלוש סיבות: האחת, כלכלית איננה כדאית. שתיים, היכן יאותרו מתחמי ענק כאלה? שלוש, במקרה הטוב ישווקו דירות אלה, אם בכלל, בשנת 2020. עד אז המחסור ירקיע בקצב הנוכחי ל -200 אלף דירות ובינתיים המחירים ימשיכו לעלות ויתווספו עוד רבבות רבים של מחוסרי דיור. מוטב להשקיע את המאמץ בקיצור הליכי תכנון, בהפרטת המנהל ובשיווק מאסיבי של קרקע לדירות למגורים וייצוב השוק".

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker