משרד השיכון: ירידה במחירי הדירות ברבעון השני של 2013

על פי הנתונים, ירד מחירה הממוצע של דירה ב-3% ביחס לרבעון הראשון של השנה, ומחירה של דירה חדשה ממוצעת ירד ב-10% ■ עם זאת המחירים גבוהים ממחירי הרבעון המקביל אשתקד

נמרוד בוסו
נמרוד בוסו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נמרוד בוסו
נמרוד בוסו

מחירה הממוצע של דירה עמד על 1.22 מיליון שקל ברבעון השני (אפריל - יוני) של 2013, כך עולה מנתונים שפירסם הבוקר משרד השיכון. זוהי ירידה של 3% במחיר הממוצע ביחס לרבעון הראשון של השנה, אך הנתון גבוה ב-4.2% מהרבעון המקביל ב-2012 (וריאלית גבוה ב-2.9%).

עוד על פי סקירת משרד השיכון, עלה מספר המשכורות הנדרש לשכיר ישראלי לרכישת דירה מ-132 בממוצע ב-2012, ל-135 ב-2013. זאת כאשר ב-2008, לשם השוואה, עמד מספר המשכורות הממוצעות הנדרשות לרכישה על 103 בלבד.

כתבות נוספות באתר TheMarker:

כך תצילו את חיי הסוללה באייפון לאחר שדרוג ל-iOS7

הצעת חוק של יש עתיד: עיריות יקבעו אם להפעיל בתחומן תחבורה ציבורית בשבת

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי
סביוני דניה. בכרמל יקר יותר צילום: איציק בן מלכי

"יש לציין כי הסיבה העיקרית לכך שמספר המשכורות הנדרשות לרכישת דירה עלה משמעותית בשנים האחרונות, היא העובדה כי בשנים 2013-2005 עלה השכר הריאלי בכ-3% בלבד, בעוד שמחירי הדירות עלו ב-44% ריאלית, שיעור הגבוה רק במעט מצמיחת התמ"ג בתקופה זו, כ-42%", נאמר בסקירה.

עוד על פי סקירת משרד השיכון, עלה מספר המשכורות הנדרש לשכיר ישראלי לרכישת דירה מ-132 בממוצע ב-2012, ל-135 ב-2013. זאת כאשר ב-2008, לשם השוואה, עמד מספר המשכורות הממוצעות הנדרשות לרכישה על 103 בלבד. "יש לציין כי הסיבה העיקרית לכך שמספר המשכורות הנדרשות לרכישת דירה עלה משמעותית בשנים האחרונות, היא העובדה כי בשנים 2005-2013 עלה השכר הריאלי בכ-3% בלבד, בעוד שמחירי הדירות עלו ב-44% ריאלית, שיעור הגבוה רק במעט מצמיחת התמ"ג בתקופה זו, כ-42%", נאמר בסקירה.

בקטגוריית הדירות החדשות, עמד מחירה הממוצע של דירה חדשה על 1.39 מיליון שקל ברבעון, נתון הנמוך ב-10% בהשוואה לרבעון הראשון, אך מלמד על עלייה של 2.1% ביחס לרבעון המקביל (וריאלית - 0.9%). בקטגורית דירות היד השנייה היתה ירידת המחיר לעומת הרבעון הקודם מינורית, ועמדה על 0.8% בלבד. גם כאן חלה עלייה בהשוואה לרבעון המקביל ב-2012, של 3.4% (ריאלית - 2.2%).

במחוז תל אביב היה מחירה הממוצע של דירה חדשה הגבוה ביותר, ועמד על 2.17 מיליון שקל, גבוה ב-56% מהממוצע הארצי, ואילו במחוז הצפון היה מחירה הממוצע של דירה חדשה הנמוך ביותר ועמד על 887 אלף שקל, נמוך ב-36% מהממוצע הארצי.

מחירה הממוצע של דירת יד שנייה היה הגבוה ביותר במחוז ירושלים, כ-1.54 מיליון שקל, נתון הגבוה ב-32% מהממוצע הארצי. במחוז הצפון היה המחיר הנמוך ביותר, כ-687 אלף שקל, נמוך ב-35% מהממוצע הארצי.

שר הבינוי והשיכון אורי אריאל אמר בעקבות פרסום הנתונים כי "הנתונים בסקירה מחייבים אותנו להמשיך בהגדלה משמעותית של שיווק הקרקעות והתחלות הבנייה. זאת, בין השאר, באמצעות פתרון החסמים המעכבים שיווקן של עשרות אלפי יחידות דיור גם באזורי הביקוש. לצד זאת, יש לפתור את קשיי המימון של ענף הנדל"ן ובעיית המחסור בידיים עובדות, כדי להביא למהפך אמיתי באפשרות של הזוגות הצעירים לרכוש דירה".

יו"ר לשכת שמאי המקרקעין בישראל, אוהד דנוס מסר בתגובה: "שוק הנדל"ן רותח, למרות ההפחדות, המגבלות, ההצהרות, ההבטחות והנבואות השחורות. הציבור הישראלי מצביע ברגליים ובהמוניו. קצב העסקאות עד סוף יוני 2013, מעיד על גידול שנתי בשיעור של 40% בכמות העסקאות, ביחס לשנת 2012, כ- 140 אלף לעומת 100 אלף. לכל ה'סקפטיים' ו'אנשי הבועה', צריך לזכור שכל הדירות שנמכרו, נרכשו על ידי מישהו אחר שגם אותו ניסו להפחיד. גם במלאי הדירות החדשות נרשם קיטון מצטבר והדבר מדאיג יותר מכל. המשמעות היא שלא בונים מספיק ולא פותרים את הבעיות המרכזיות בשוק הדיור.

מי שעמד לקנות דירה בשנה האחרונה והמתין לירידות המחירים, הפסיד מהונו כ- 150-100 אלף שקל בממוצע, כשהאחראים ממשיכים להצהיר הצהרות 'חסרות אחריות'. אנו לצערנו איננו שותפים להערכות משרד הבינוי והשיכון על ירידות בביקושים. הביקוש לקורת גג קשיח בעוד ההיצע גמיש ואינו בשליטת הממשלה. הבעיה היא כי גם הנושאים המצויים תחת אחריותה, טרם באו על פתרונם".

‎שמאי המקרקעין עו"ד חיים מסילתי התייחס גם הוא לנתונים ואמר כי "הקיטון הצפוי בביקוש, בעקבות שינוי המס וסיום מבצעים שניתנו לרוכשים, עשוי להשפיע על המחירים. אולם אין בכך משום מחוייבות הממשלה להמשך הגידול של ההיצע.

חשוב לזכור שהפער בין ההיצע לביקוש במספר יחידות הדיור הולך וגדל ועל כן צריך כמה שנים של שייוק אגרסיבי (100,000 יח"ד /שנה) על מנת ל"אפס את השוק" ומשם להמשיך בשווק של 45-45 אלף יחידות בשנה כדי לשמור על מחירים יציבים".

בני קרת , מנכ"ל אזימוט ויועץ אסטרטגי ליזמי נדל"ן אמר בעקבות פרסום דו"ח משרד השיכון החדש: "עליית מחירי הדירות כפי שמסתמנת בדו"ח האחרון של משרד השיכון ממשיכה להעמיק את הפער ולהרחיק את הזוגות הצעירים מרכישת דירתם הראשונה. מהניסיון של השנים האחרונות לא תהיה בשורה חדשה בשוק הדיור, אלא אם המדינה תבצע שינוי מבני עמוק בתהליכי הבירוקרטיה, וכן תביא להפחתת המיסוי הגבוה וההגבלות על המימון הבנקאי לקבלנים ולרוכשים.

"ניתן לבצע מהלכים עבור הסקטור של הזוגות הצעירים גם בטווח הזמן המידי, שיגרמו לשינוי בתוך זמן של חודשים ספורים, בצורה של הורדת תשלום המע"מ, מתן מענקים על פי קריטריונים וביטול מס הרכישה הנמוך גם כך. כמו כן, ניתן להעמיד לטובת פלח אוכלוסייה זה קרן הלוואות מול הבנקים ולתת משכנתאות לזכאים ללא ריבית. במקביל יש לבצע שינויים מבניים ברמה האסטרטגית בטווח זמן של 4 שנים כגון : הגדלת ההיצע של דירות באמצעות התחדשות עירונית, דיור להשכרה והורדת המחירים בשוק היד השנייה [על ידי מנגנוני מיסוי] . על כן , פתרון הבעיות לא יכול להיות מוטל רק על כתפיו של שר השיכון . הדבר כרוך בשיתוף פעולה הדוק עם משרדי הפנים , האוצר ומשרדים נוספים".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker