עידו אפרתי
עידו אפרתי

אם במקרה החלטתם לבלות את חופשת הסוכות שלכם בצפון, סביר להניח שגם אתם תשחקו לפחות פעם אחת במשחק הידוע "מה היה קורה אם היינו גרים כאן". הנופים, האוויר הנקי, איכות החיים, הטבות המס, השקט, הבתים הפרטיים עם החצרות רחבות הידיים, קצב החיים השפוי ויוקר המחיה הסביר - עושים את שלהם.

ברגעים כאלה הטלפון הסלולרי נשלף מהכיס, האצבע מקישה על לוחות הנדל"ן למכירה והפנטזיה מתחילה: רק לחשוב מה אפשר לקנות כאן במחיר של דירת שני חדרים בתל אביב. המשחק מסתיים, על פי רוב, עם הפקקים בדרך חזרה. אז נזכרים שיש גם צד שני למטבע: הריחוק מהלב הכלכלי הפועם של המדינה, ממקורות פרנסה, מהחברים ומהמשפחה. בסופו של דבר, רק מעטים הופכים את הפנטזיה למציאות.

כתבות נוספות באתר TheMarker:

מהצימר לקניון // רוח המקום או רוח הזמן? הקרב על זהותה של ראש פינה

כך הפך הכפר בית ג'אן למעצמת צימרים

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי
5 מתוך 5 |
בית פרטי בקרית שמונה
1 מתוך 5 |
בית פרטי בגשר הזיו
2 מתוך 5 |
בית פרטי בחוקוק

שוק הבתים צמודי הקרקע הוא הסחורה החמה ביותר בצפון. מדי שנה נבנים אלפי בתים כאלה בערים ובהרחבות הכפריות. רק במחצית הראשונה של 2013 החלה בנייתם של 2,754 בתים צמודי קרקע - 71% מכלל הבנייה בצפון - וב-2012 החלה בנייתם של 6,314 צמודי קרקע, 77% מכלל הבנייה בצפון.

אולם מתברר שאלה אינם מצליחים להדביק את הביקושים הגבוהים לבית פרטי. "בשנים האחרונות נעשה ניסיון להדביק פער שהצטבר בביקושים", אומרת חנה מידלר, זכיינית אנגלו-סכסון סובב כנרת. "זה לא שכולם עוברים פתאום לצפון, אבל יש כאן ביקוש גדול מצד התושבים המקומיים. גם לא מעט משפחות צעירות מטבריה, למשל, מחפשות בתים צמודי קרקע ביישובי האזור, כמו גבעת אבני או כפר חיטים".

חלום הבית הפרטי במחיר שפוי נמהל, עם זאת, בפחד מפני התלקחות בחזית הסורית. "יש עצירה בעסקות", מודה יוסי סיוון, הבעלים של סיוון נדל"ן מהצפון. "העסקים חלשים בעיקר ברמת הגולן, בגלל המצב הביטחוני. אתה יודע איך זה ישראלים - אוהבים להיות מעורבים, מחכים לראות מה יקרה".

עם זאת, לא רק אסד מציב מכשולים. לדברי סיוון, "בשנים האחרונות קפצו המחירים בצפון, וכדי לקנות בית פרטי אתה כבר צריך 4-2.5 מיליון שקל". לדבריו, "אין כמעט בתים צמודי קרקע במיליון שקל. מי שרוצה ייחוד וחושב ציונות ופרנסה כבר לוקח נכסים גדולים, חדשים ויקרים יותר, עם שטח גדול שיאפשר לו גם לבנות צימרים".

ככלל, אומרים לנו מתווכי הנדל"ן בצפון, מחירי הבתים בהרחבות הקיבוצים והמושבים מתחילים ב-1.2 מיליון שקל ומטפסים למעלה. גם נתוני אתר יד2 מראים שמאגר הנכסים הרלוונטי בסכום שהוגדר מצטמצם. ב-2012 פורסמו באתר 490 מודעות למכירת בתים צמודי קרקע בעד מיליון שקל בצפון, שההגדרה הגיאוגרפית שלו באתר רחבה במיוחד, ומגיעה עד חדרה.

בית פרטי בשדה נחמיהצילום: דרור ארצי

המחיר הממוצע של 490 הנכסים היה אז 770 אלף של שקל. ב-2012 בלטו במחירם הנמוך נכסים בחדרה עם מחיר ממוצע של 840 אלף שקל לנכס, וטבריה עם ממוצע של 770 אלף שקל. 2013 כבר משקפת מגמת ירידה. עד כה פורסמו 276 מודעות ביד2, במחיר ממוצע של 768 אלף שקל. השנה בלטה במודעות המכירה צפת, עם 20 מודעות לבתים פרטיים במחיר ממוצע של 818 אלף שקל.

"בתים במיליון שקל", אומר סיוון, "הם בעיקר בתי סוכנות קטנים וישנים שנעלמים והולכים". אולי נעלמים, אבל עדיין קיימים. נחושים לנצח במשחק ההגירה ומצוידים במיליון שקל תיאורטיים - יצאנו לפשפש בנכסי הצפון.

"מטבח אמריקאי ונוף לחרמון"

היישוב: שעל
האזור: רמת הגולן
גודל: 6 חדרים, 150 מ”ר, על מגרש של חצי דונם ‏(עם תוכנית מאושרת לבניית קומה נוספת‏)
מחיר: 800 אלף שקל

אנחנו מתחילים את הדרך עם סיוון, שעל אף שהביע פסימיות רבה בנוגע ליכולתנו למצוא בית במיליון שקל, משווק במושב שעל שבצפון רמת הגולן. הנכס מתואר במודעה כך: "מושב עם נוף לחרמון ולעמק החולה, מוקף כרמי יין, עדרי צאן ובקר. הבית בן ארבעה חדרי שינה ומטבח אמריקאי חדש".

הבית מוצג על המדף מזה ארבעה חודשים. "המיקום מצוין, עם אופציות לבניית צימרים", מסביר סיוון, "הדבר היחיד שמעכב את המכירה הוא מצבו הפיזי של הנכס. בעליו אינו בקו הבריאות, ולכן אינו יכול להשקיע בשיפור מצבו של הבית. יש ביקוש לנכס, אבל במצבו הנוכחי קשה למכור אותו".

"בית ראשון לזוג צעיר"

היישוב: נהריה
האזור: גליל מערבי
גודל: 2.5 חדרים, 42 מ”ר על מגרש של 330 מ”ר
מחיר: 870 אלף שקל

אנחנו ממשיכים במסע הקנייה הווירטואלי, ושוב נתקלים במתווך פסימי. אבישי שקד, זכיין אנגלו-סכסון בנהריה, מזהיר אותנו כי "מחירו של בית פרטי חדש בנהריה הוא כ-2 מיליון שקל. בקיבוצים והמושבים מסביב המחיר מטפס אל מעבר ל-2 מיליון שקל, ועל כן בית פרטי בפחות ממיליון שקל הוא כבר מציאה שיש לפקפק בה, והוא מקפל בתוכו הבטחה להוצאות כבדות בהמשך".

ובכל זאת, בפורטפוליו של שקד יש בית פרטי שנמכר רק באחרונה ב-870 אלף שקל. "הבית נמכר לפני שבועיים, חמש שנים אחרי שנרכש על ידי משקיע בקצת יותר מ-400 אלף שקל", מספר שקד. "זהו בית פרטי קטן, ברחוב החרמון שבשכונת אוסישקין בנהריה, במיקום טוב. הרוכשים, זוג צעיר תושבי העיר שזו דירתם הראשונה, מתכננים להרוס את המבנה הישן ולממש את זכויות הבנייה במגרש ‏(107%‏) לבניית בית פרטי גדול וחדש, בשטח של קרוב ל-350 מ"ר".

בית בנהריהצילום: רמי שלוש

ההשקעה שכרוכה בהריסה ובנייה מחדש, שמוסיפה עוד כמה מאות אלפי שקלים, מעידה כי מה שרכשו הקונים הוא בעיקר מגרש וזכויות בנייה. "מי שקונה את הבתים הפרטיים האלה הם בעיקר תושבי העיר", מסביר שקד. לדבריו, "מאזור המרכז באים בעיקר משקיעים שמחפשים דירות ב-400-300 אלף שקל". באחרונה מכר שקד שתי דירות למשקיעים מהמרכז בסכומים כאלה. הדירות מושכרות בכ-1,800 שקל בחודש, ומניבות להם תשואה גבוהה.

דו-משפחתי משנות ה-50

היישוב: קיבוץ כברי
האזור: גליל מערבי
גודל: 85 מ”ר בנוי על מגרש של 406 מ”ר
מחיר: 955 אלף שקל

שוק הנדל"ן הצפוני לא נחלק רק בין יישובים כפריים לערים. בתוך חבל הארץ הנרחב הזה מקבלת ביטוי גם החלוקה לאזורים גיאוגראפיים שבאה לידי ביטוי ברמות המחירים. "בגדול, ככל שהיישוב מערבי יותר הוא יקר יותר", מסביר אייל גינת מסוכנות אנגלו-סכסון נהריה. "היישובים היקרים ביותר נמצאים לאורך רצועת החוף - ראש הנקרה, רגבה, גשר הזיו, שמרת, בן עמי, סער - כולם מאוד יקרים.

"בתים בהרחבות נעים סביב 2.5-2 מיליון שקל, ובתים ישנים בקיבוצים סביב 1.5 מיליון שקל. בתים דו-משפחתיים על מגרשים של 600-500 מ"ר נמכרים ב-2 מיליון שקל וצפונה". לדבריו, היישוב היקר ביותר בגליל המערבי הוא שבי ציון, שם נמכר באחרונה בית ישן ומיועד להריסה על מגרש של 750 מ"ר, שממוקם בקו הראשון לים, ב-5.5 מיליון שקל.

בתים פרטיים שאינם בקו הראשון ביישוב נמכרים, לפי גינת, ב-4-2.8 מיליון שקל. רף מיליון השקלים הוא על פי רוב החיץ שבין הערים להרחבות הקיבוצים והמושבים ומשקף את פערי הביקוש ביניהם. לפיכך, כל נכס באחד היישובים הכפריים שמוצע במחיר נמוך מזמין מיד שאלות.

בית פרטי בכבריצילום: רמי שלוש

בקיבוץ כברי, 4 ק"מ מזרחית לנהריה, נמכר באחרונה בית דו-משפחתי ב-955 אלף שקל. מעטים הנכסים שנמכרים בסכומים כאלה בקיבוצי האזור. במקרה זה, הנכס משנות ה-50, 85 מ"ר על מגרש של 406 מ"ר. למעשה, הבית לא ממש נמכר, אלא נמצא בהמתנה תוך התחייבות שנוסחה בזיכרון דברים.

המכירה תושלם רק לאחר שרוכשי הבית יסיימו את תהליך הקבלה הארוך של ועדת הקבלה בקיבוץ, שעבר הפרטה ומאפשר שיוך נכסים - תהליך שיש להביא בחשבון כאשר רוכשים דירה במושב או בקיבוץ, והופך את כל שוק הנדל"ן בקיבוצים ובמושבים לשונה ומוגבל ביחס לשוק הכללי.

בית ישן להריסה

היישוב: מגדל
האזור: כנרת
גודל: 50 מ”ר להריסה על מגרש של 800 מ”ר
מחיר: 850 אלף שקל

"בעד מיליון שקל אתה יכול לרכוש כיום רק מגרש בשטח של דונם כאן באזור", אומרת חנה מידלר, זכיינית אנגלו-סכסון סובב כנרת. כך למשל, היא מספרת, בימים אלה מוצע למכירה מגרש של 800 מ"ר במגדל, ועליו בית סוכנות ישן של 50 מ"ר המיועד להריסה. בעלי הבית דורשים 850 אלף שקל.

"כדי לרכוש כאן בית צמוד קרקע במצב טוב, שניתן להיכנס ולגור בו מיד, אתה צריך לפחות 1.4 מיליון שקל. במחיר כזה תקבל בית חדש יחסית על מגרש של חצי דונם, בשטח בנוי של 170-140 מ"ר וחצר יפה. בחלק מהמקרים תקבל גם יחידת דיור קטנה בחצר, שתניב לך גם הכנסה של 1,500 שקל בחודש מהשכרה. ככל שהנוף לכנרת נקי יותר - המחיר עולה", אומרת מידלר.

היישובים המבוקשים ביותר סביב הכנרת הם מגדל וכנרת. לדברי מידלר, יש באזור תנופת בנייה בשנים האחרונות ‏(לא רק של בתים פרטיים‏) שמעניקה אופציות מגורים חדשות למתעניינים. אבל עד שהפרויקטים האלה יבשילו וייכנסו למאגר ההיצע, המחירים גבוהים, בעיקר בצמודי הקרקע, שבנייה שלהם היא לרוב עצמית".

בקרית שמונה ובעכו צחקו עלינו

"אם היית אומר לי לפני ארבע שנים שבית פרטי בקרית שמונה יעלה מיליון שקל, הייתי אומר לך שאין מצב. אבל כיום מחירי המינימום הם 1.2-1.1 מיליון שקל עבור בית של 160-150 מ"ר על מגרש של 350 מ"ר", אומר טל בשירי ממשרד תיווך בשירי. לדבריו, במשך עשור לא שווקו בעיר מגרשים לבתים פרטיים, פרט למגרשים בודדים בתפזורת. "כיום בית פרטי של 200 מ"ר עם ששה חדרי שינה וסלון, על מגרש של חצי דונם, בית מושקע עם חניה פרטית באחת השכונות הוותיקות במרכז וצפון העיר - נמכר ב-1.6 מיליון שקל ומעלה".

הזינוק במחירים הגיע גם ליישוב שאר ישוב, הסמוך לקרית שמונה, וחצה בפראות את רף מיליון השקלים. "מחיר בתים חדשים יחסית בהרחבה בשאר ישוב, בשטח בנוי של 200-160 מ"ר על מגרשים של חצי דונם הוא 2-1.6 מיליון שקל. אלה בתים שנרכשו מהקבלן לפני חמש שנים ב-850-800 אלף שקל לכל היותר", אומר בשירי.

גם בעכו מגחכים כששומעים שאנחנו מחפשים בית פרטי במיליון שקל. "לכאורה, עכו אמורה להיות משמעותית זולה יותר, אבל מה שמצחיק הוא שאין בה כמעט בתים זולים, כי רוב הבתים צמודי הקרקע הם בבנייה חדשה", אומר המתווך אייל גינת מאנגלו-סכסון נהריה. "אם תתאמץ אולי תמצא בית ישן שמצריך שיפוץ יסודי או הריסה סביב המיליון שקל. סביר להניח שזה יהיה בית דו-משפחתי ישן בגודל של 100-50 מ"ר. המחיר של הבתים המשופצים מתחיל ב-1.2 מיליון שקל. בתים חדשים יותר, 160-140 מ"ר על מגרשים של 300-250 מ"ר, תוכל למצוא בפרויקטים חדשים תמורת 1.3 מיליון שקל, לא פחות מזה", אומר גינת.

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker