בשל המענק: הוכפל פי 4 מספר הזוגות הצעירים שרכשו דירה בפריפריה

כך עולה מנתוני משרד השיכון ■ בסך הכל נהנו כ-1,000 זוגות ממבצע ההטבות, אך בשל הניסיון לצמצם את הגירעון המבצע בוטל ביולי האחרון

נמרוד בוסו
נמרוד בוסו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נמרוד בוסו
נמרוד בוסו

משרד הבינוי והשיכון פירסם הבוקר את נתוני רכישת הדירות השנה בפריפריה, שם הפעילה הממשלה תוכנית מענקים לזוגות צעירים רוכשי דירה ראשונה, המלמדים על עלייה רצופה ברכישת הדירות באזורי עדיפות לאומית בין השנים 2013-2011 - השנים בהן התקיימה התוכנית.

לטענת המשרד, הנתונים מוכיחים כי לתוכנית זו - כמו שמעידים גם נתוני הרכישות בעקבות תוכנית המענקים בירושלים - השפעה חיובית על הגירה לפריפריה ועידוד הבנייה הרוויה בה. זאת בניגוד לעמדה מנוגדת, המושמעת בעיקר על ידי אנשי משרד האוצר, לפיה תוכניות המענקים השונות הן חסרות השפעה ולכן מהוות הוצאה מיותרת.

כתבות נוספות באתר TheMarker:

התכונה החשובה ביותר בסמארטפון: זמן סוללה

התחזית האופטימית - תשלמו יותר שכר דירה; התחזית הפסימית - תשלמו הרבה יותר

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי
דימונה. 94 עסקות בהן מומשה ההטבהצילום: אלברטו דנקברג

על פי הנתונים, מאוגוסט 2011 ועד היום, במשך כשנתיים, בוצעו כ-1,000 עסקות לרכישת דירה בבנייה רוויה תוך התבססות על המענק, בין אם באמצעות רכישה מקבלן ובין אם באמצעות עמותת רכישה. על העלייה ההדרגתית בביקוש למגורים בפריפריה מלמדת העובדה שבחודשים אוגוסט-דצמבר 2011 מומשו המענקים ב-68 עסקות בלבד (כ-14 מימושים בממוצע בחודש), אולם במהלך 2012 בוצעו 428 עסקות (36 מימושים בחודש), וב-2013 בוצעו 478 עסקות עד אוגוסט כולל (60 מימושים בחודש).

מבצע ההטבות בפריפריה, שנקבע בתקופת כהונתו של אריאל אטיאס כשר השיכון, החל ברבעון השלישי של 2011 והקנה הטבות ומענקים בגובה של עד כ-100 אלף שקל בממוצע ב-29 ישובים בפריפריה, לזוגות הרוכשים דירה ראשונה. זאת, באמצעות מענק של 60 אלף שקל לו היה זכאי הזוג הרוכש, ועוד החזר סבסוד פיתוח של עד כ-40 אלף שקל לדירה הניתן ליזם.

אלא שזמן קצר לאחר הקמתה החליטה הממשלה על ביטול מיידי של "מענק הפריפריה" לזוגות צעירים, במסגרת המאמצים לצמצום הגירעון. מחאה ציבורית הביאה לבסוף לריכוך הוראות המעבר, והמענקים נותרו בתוקף עד ה-1 ביולי עבור רוכשי דירה מקבלן, ועד ה-31 באוקטובר עבור רוכשי דירה באמצעות עמותה.

על פי נתוני משרד השיכון, היישובים בהם מומשה ההטבה בהיקף הבולט ביותר הם: נהריה (191), נתיבות (138), דימונה (94), שדרות (88), עכו (77), כרמיאל (73), טבריה (71) ומגדל העמק (61). לאור תחילת מתן היתרי בנייה בחריש בהיקף של מאות יחידות דיור, צפוי מימוש משמעותי נוסף עד סיום המבצע.

שר הבינוי והשיכון אורי אריאל אמר כי "הנתונים מוכיחים את היעילות של מבצעי ההטבות הממשלתיים המעודדים רכישת דירה בפריפריה וחיזוק הנגב והגליל. ההטבות איפשרו לצעירים לרכוש דירה במחירים סבירים ולזכות באיכות חיים גבוהה בדירה חדשה בהישג יד".

בתוך כך, פירסם היום המשרד גם נתוני רכישה בירושלים, בעקבות הפעלתו של "מענק ירושלים" ב-5 למאי השנה, העומד על כ-100 אלף שקל לרוכשי דירה ראשונה בעיר, ושיישאר בתוקף עד סוף אוקטובר. על פי הנתונים, זינקו מכירות הדירות החדשות בעיר בשליש השני של השנה ב-140% לעומת השליש הראשון.

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker