נמרוד בוסו
נמרוד בוסו

שמונה חברות יזמיות הבונות בחריש ובכרמיאל עתרו לבג"ץ נגד הממשלה, משרדי האוצר והשיכון ורשות מקרקעי ישראל, בבקשה לצו ביניים נגד החלטת הממשלה מחודש מאי, לבטל את המענקים ליישובי הפריפריה ("מענקי המקום").

דרישת היזמים מבג"ץ היא, כי יורה לממשלה לבטל את ביטול המענקים לפרויקטים שהקרקע עבורם נרכשה בתקופת ההטבה תוך הסתמכות היזמים עליה, או לחילופין - על הארכת תוקף ההטבה במסגרת הוראות המעבר עד אוגוסט 2014, המהווה מבחינת היזמים זמן סביר לשיווק הדירות.

כתבות נוספות באתר TheMarker:

אכזבה: האייפון הזול הוא בעצם די יקר

ניסיון שלישי: מנכ"ל בנק ירושלים לשעבר לדירקטוריון בנק לאומי?

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי
היישוב חריש. הממשלה ביטלה מענקים בטרם הצליחו היזמיות לצאת לשיווקצילום: אילייה מלניקוב

עוד מבקשים היזמים כי בג"ץ יורה על הארכת הוראת השעה עד למתן פסק דין סופי בעניין. את העתירה הגישו החברות צ. לנדאו, י.ח. דמרי, צמח-המרמן ועוד, נגד שר האוצר, שר הבינוי והשיכון, ממשלת ישראל ורשות מקרקעי ישראל.

ביוני 2011 החליטה הממשלה להעניק מענקים לרוכשי דירות בבנייה רוויה באזורי עדיפות לאומית בסך 60 אלף שקלים, וכן על סבסוד הוצאות הפיתוח של היזמים בסך של עשרות אלפי שקלים נוספים לדירה. מטרת הצעד הייתה לעודד הגירת אוכלוסייה מהמרכז לאזורים אלה, וכן הגדלת הסיכוי להצלחתם של מכרזי מקרקעין באזורים בהם נכשלו שוב ושוב בשל חוסר אטרקטיביות מספקת ליזמים.

במהלך השנתיים בהן היתה ההטבה בתוקף, נרכשה באזורי העדיפות הלאומית קרקע בהיקף של אלפי יחידות דיור, כשהמתחם הבולט ביותר היה אזור העיר החדשה חריש, שם שיווקה המדינה קרקע לכ-4,600 דירות בבנייה רוויה, מחציתן ליזמים ומחציתן לעמותות רוכשים. אלא שזמן קצר לאחר הצלחת המכרזים, הודיעה הממשלה על ביטול המענקים, בטרם הצליחו החברות היזמיות לצאת לשיווק.

בעתירה שהוגשה באמצעות עו"ד מתן בן שאול ואסף פרקש ממשרד יהודה רווה, נכתב כי במכרזי חריש רשות מקרקעי ישראל הדגישה את תוכנית המענקים, לאחר שמכרזים קודמים נכשלו בשל חוסר כדאיות. "בסיורי הקבלנים שנערכו במסגרת המכרזים, ניתן דגש אודות תוספת סבסוד עלויות הפיתוח. נוסף על כך דבר קיומם של המענקים פורסם במסגרת קמפיין טלוויזיה שיזם משרד השיכון בהיקף של מיליוני שקלים".

לטענת מגישי העתירה, הקבלנים ניגשו למכרזים בשל תוכנית המענקים של הממשלה והצעותיהם הכספיות תומחרו תוך לקיחה בחשבון של המענקים שהובטחו על ידי המדינה, ושהתבררו בהמשך כמצג שווא: "הרשויות שנכשלו בשיווקי הקרקעות בפריפריה בעבר, העתיקו את הסיכון לקבלנים באמצעות תוכנית המענקים וכששיווקי הקרקעות הצליחו, והמדינה קיבלה לקופתה את התמורה, מיהרו הרשויות להחזיר את היד לכיס ולבטל את המענקים. ההסתמכות של הקבלנים עליהם בשלב זה היתה הכרחית".

עוד טוענים היזמים, כי בעוד שמטרת הוראות המעבר שפירסמה הממשלה היא למזער את הפגיעה בעמותות הרכישה - להן ניתנה ארכה עד סוף אוקטובר לעמידה בתנאי קבלת המענקים - עבור רוכשי הדירות היה טווח מתן המענקים קצר בהרבה - עד סוף יולי בלבד - ויש בכך אפלייה פסולה.

"סיכומו של דבר, הוראות המעבר להחלטה אינן יכולות לעמוד בנוסחן הנוכחי", נכתב בעתירה, "החלטות המשיבים נגועות בחוסר סבירות, היעדר מידתיות וחוסר הגינות, הן מפלות לרעה ושלא כדין את הקבלנים לעומת עמותות הבניה, ולא מאפשרות פרק זמן סביר וראוי לשיווק הקרקעות שכבר נרכשו".

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker